Budi dio naše mreže
Izbornik

"Globalna" solidarnost Papinskog vijeća "Cor unum"

Vatikan

Papinsko vijeće "Cor unum" protekle godine slalo pomoć stradalima u prirodnim nepogodama, žrtvama terorizma i ratova te siromašnima

Vatikan, (IKA) – Elementarne nepogode i otvorene rane uzrokovane ratovima i terorizmom neprestani su cilj solidarnosti pape Ivana Pavla II. Ratne izbjeglice, žrtve terorizma, kao i oni koji su spašeni nakon potresa ili poplave, ali isto tako pomoć djeci, bila ona u zatvoru za maloljetnike ili tjelesno obilježena strašnom tragedijom u Černobilu. Jednom riječju, blizina “očinska i duhovna” osobama koje su posvuda u svijetu na bilo koji način dotaknute “moralnom i materijalnom bijedom”. Granice se Papine solidarnosti doista podudaraju s granicama cijeloga planeta. U godišnjem izvješću Papinsko vijeće “Cor unum” – papinska ustanova za koordinaciju karitativne djelatnosti Crkve kao “svjedočanstva Božje ljubavi prema čovjeku” – dan je iscrpni pregled svih područjana kojima je u 2002. na konkretni način izraženo Papino milosrđe. “Zajedno s Papom u ublažavanju ranâ koje su izazvale prirodne nepogode i čovjek”, naslov je izvješća koje prije svega navodi prošlogodišnje misije solidarnosti nadbiskupa Paula Cordesa, predsjednika “Cor unuma” i izaslanika Svetoga Oca u Ugandi, Svetoj zemlji i Ukrajini.
Zahvaljujući velikodušnosti vjernika, zajednica i pojedinaca koji su, odgovarajući na Papine apele, posvjedočili bratsku solidarnost, poglavito na posebne Dane posta za mir, u prosincu 2001. i za žrtve svih ratova, u travnju ove godine, ta je papinska ustanova u tijeku 2002. darovala gotovo 2 milijuna dolara i 70.000 eura u 49 država. Osim prinosa zemljama pogođenima prirodnim nesrećama ističe se iznos od milijun i 321 tisuću dolara darovanih za posljedice terorizma i ratova. Papino milosrđe nije ograničeno samo na izvanredna stanja, nego je ono upravljeno i prevenciji i odgoju, kao što je vidljivo iz podataka da je 1.900.000 dolara i više od 25.000 eura darovano 48 zemalja, posebice one siromašne, za zdravstvo, odgoj, profesionalni odgoj, zemljoradnju, ili kao potpora programima za pomoć ženama, djeci i starima. Na kraju izvješća nalaze se i podaci o ostale dvije karitativne zaklade, kao i o njihovim nacrtima za razvoj koje su odobrile i financirale. “Zaklada Ivan Pavao II. za Sahel” odlučila je namijeniti 2.350.000 eura za 233 pothvata vezanih uz okoliš, vodu, te sanitarne strukture. Dok je “Zaklada Populorum Progressio” – koju je Ivan Pavao II. utemeljio 1992. za pomoć južnoameričkim zemljama – u 2002. odobrila 223 pothvata, financirajući ih s oko 1.900.000 dolara. Za 2003. godinu, razmatra se 259 pothvata te zaklade, raspoređenih na 21 državu Srednje i Južne Amerike.