Istina je prava novost.

Godina 2021. - Godina Sv. Jakova

Papa Franjo u povodu Godine svetoga Jakova, koja je 31. prosinca otvorena u svetištu Santiago de Compostela, poručio je: Iziđimo iz sebe kako bismo se otvorili drugima, prenosi Vatican News.

U glasovitom svetištu u španjolskoj pokrajini Galiciji čuvaju se moći sv. Jakova, koje u katedrali časte bezbrojni hodočasnici. Godina sv. Jakova, slavi se u godini u kojoj je 25. srpnja, spomendan svetoga Jakova mučenika, nedjelja. Upravo će tako biti ove, 2021. godine a tema slavlja je „Iziđi iz svoje zemlje! Apostol te čeka“.

Najavljujući vjernicima taj jubilej, nadbiskup Santiaga de Compostela Julián Barrio Barrio govorio je o godini milosti i oprosta za sve koji će htjeti sudjelovati. U ovoj, trećoj Svetoj godini svetoga Jakova u trećem tisućljeću kršćanstva, hrabro svjedočanstvo apostola svetoga Jakova prigoda je za ponovno otkrivanje životnosti vjere i poslanja, koju smo primili na krštenju, napomenuo je nadbiskup.

Papa je nadbiskupu uputio poruku u prigodi otvaranja Svetih vrata u kojoj je izrazio ljubav i blizinu svima koji sudjeluju u tom trenutku milosti za cijelu Crkvu, a posebno za Crkvu u Španjolskoj i u Europi. Slijedeći apostolove tragove ostavljamo svoje ‘sebe’, te sigurnosti za koje se hvatamo, ali s jasnim ciljem u mislima; nismo lutajuća bića koja se stalno vrte oko sebe ne stižući nikamo. Gospodinov nas glas zove te ga kao hodočasnici prihvaćamo u stavu slušanja i traženja, krećući na to putovanje kako bismo susreli Boga, druge i same sebe, istaknuo je Papa.

Cilj je važan koliko i put prema njemu, koji je put obraćenja nasljedujući Isusa koji je Put, Istina i Život, napisao je Sveti Otac. Spomenuvši apostolsko pismo ‘Misericordia et misera’ od 20. studenoga 2016. godine, poručio je: Na ovom nas putu prati Božje milosrđe, te ako i ostane stanje slabosti zbog grijeha, nadvladat će ga ljubav koja nam dopušta gledati u budućnost s nadom i biti spremni vratiti svoj život na pravi put.

Da bismo krenuli na put, trebamo se prije svega osloboditi stvari koje opterećuju te, budući da u životu ne hodimo sami, povjeriti se svojim suputnicima bez sumnji i nepovjerenja pomaže nam prepoznati u drugomu dar koji nam Bog daje kako bi nas pratio na tom putu. Riječ je o tomu da iziđemo iz sebe kako bismo se sjedinili s drugima, kako bismo se uzajamno čekali i podupirali, dijeleći napore i uspjehe. Na kraju puta naći ćemo se s praznom naprtnjačom, napomenuo Papa, ali sa srcem punim iskustava oblikovanih u suprotnosti i u skladu sa životom druge naše braće i sestara koji dolaze iz drkčijih životnih i kulturnih sredina.

Hodočasnika je papa Franjo opisao kao osobu koja je sposobna staviti se u Božje ruke, svjesna da je obećana domovina već prisutna u Kristu koji joj je blizu. Tri geste koje hodočasnici ostvare kada stignu do Svetih vrata, podsjećaju na razlog putovanja. Prva je promatranje, u Trijemu slave, mirnoga pogleda Isusa, milosrdnoga sudca, koji nas prima u svoj dom. Druga je zagrljaj koji do nas dolazi iz slike apostola Jakova koji nam pokazuje put vjere. Sudjelovanje na euharistijskom slavlju, odnosno treća gesta, poziva nas osjetiti da smo Božji narod pozvan podijeliti radost evanđelja, istaknuo je papa Franjo.

Jubilejska godina svetoga Jakova prvi je put slavljena 1122. godine, i otada se slavi svake godine u kojoj je liturgijski spomen svetoga Jakova, odnosno 25. srpnja, nedjelja. Tako se u jednom stoljeću taj jubilej slavi oko 14 puta. Na hodočašću, Putu svetoga Jakova – prvom kulturnom europskom itinereru i kulturnoj baštini čovječanstva, te jednom od najstarijih i najvažnijih putova kršćanstva – svake godine sudjelovali su milijuni ljudi.