Gospodarski forum u Sarajevu
Sarajevo (IKA/KTA )
Kardinal Puljić istaknuo da je ideja o organiziranju foruma gospodarstvenika u BiH nikla iz Tjedna solidarnosti s Crkvom i ljudima u BiH koji su pokrenule Hrvatska biskupska konferencija i Biskupska konferencija BiH
Sarajevo, (IKA/KTA) – Gospodarski forum koji će biti održan u petak, 19. rujna u 10 sati u zgradi Vrhbosanske katoličke bogoslovije u Sarajevu najavili su na konferenciji za novinare 17. rujna predsjednik Caritasa BK BiH i predsjednik BK BiH kardinal Vinko Puljić, ravnatelj Caritasa BK BiH mons. Bosiljko Rajić te savjetnik ministra Drago Bilandžija. Kardinal Puljić istaknuo je da je ideja o organiziranju foruma gospodarstvenika u Bosni i Hercegovini nikla iz Tjedna solidarnosti s Crkvom i ljudima u BiH koji su pokrenule Hrvatska biskupska konferencija i Biskupska konferencija BiH na inicijativu Hrvatskog Caritasa i Caritasa BK BiH. “Želja je bila da se na neki način stvori međusobno upoznavanje gospodarstvenika i osmišljavanje modela suradnje i stvaranje povoljne klime za razvoj poduzetništva jer vrlo je važno dati ljudima poruku opstanka i stvaranja mogućnosti života. Ove godine naglasak će biti stavljen više na selo odnosno vrednovanje zemlje i proizvoda sa zemlje bilo da se radi o malom gospodarstvu ili povezivanju gospodarstvenika”, kazao je kardinal Puljić.
Ravnatelj Rajić pojasnio je da predstojeći Forum ima za cilj pokretanje i razvoj poduzetništva s naglaskom na razvoj poljoprivrede i oživljavanje sela. “Tijekom jednodnevnog susreta gospodarstvenici i stručnjaci za razvoj poduzetničkih programa imat će priliku za umrežavanje i upoznavanje poticajnih impulsa za ujedinjavanjem znanja i kapitala. U svim ovim nastojanjima istaknut će se mikrokreditna financijska fondacija koja bi za djelatnost imala zadaću financiranja malih programa i projekata na kreditnoj osnovi. Do sada su u posljednjih godinu i pol dana održana tri foruma: dva u Zagrebu i jedan u Sarajevu u svrhu povezivanja gospodarstvenika, osmišljavanja modela suradnje i stvaranja povoljnog ozračja za razvoj poduzetništva. Iz svih rasprava i poruka na ovim konferencijama moglo se zaključiti da se nedovoljno koriste ljudski potencijali i kapital za pokretanje djelotvornijih projekata koji bi pomogli ljudima da osiguraju egzistenciju i da ostanu na svojim ognjištima”, kazao je ravnatelj Rajić.
Savjetnik Bilandžija pojasnio je da je osnovna tema Gospodarskog foruma: “Razvoj poljoprivrede i proizvodnja zdrave hrane” podsjećajući da su dvije trećine općina u F BiH ruralnog, odnosno poljoprivrednog karaktera te da su ogromne mogućnosti razvoja poljoprivrede i proizvodnje zdrave hrane. Istaknuo je potrebu realizacije Strategije razvoja poljoprivrednog sektora u Federaciji BiH što znači da se sektoru proizvodnje hrane i stvarno dade istaknuto mjesto u razvoju bosansko-hercegovačkog društva uopće. Naglasio je da će gospodarstvenici na forumu ukazati na neophodnost da se osiguraju novčana sredstva od najmanje 6% od iznosa proračuna za tekuću godinu te da se osigura najpovoljnija moguća kreditna linija za financiranje investicijskih projekata u poljoprivredno-prehrambenom sektoru. Osim toga, savjetnik Bilandžija smatra nužnim formiranje institucije koje će praktično pomagati poduzetnicima za ostvarivanje programa i projekata u poljoprivredno-prehrambenom sektoru, a bit će predloženo i da Caritas osnuje mikrokreditnu organizaciju.