Draga braćo i sestre (usp. Lk 2, 16)
Papin nagovor uz molitvu Anđeo Gospodnji na svetkovinu Svete Marije Bogorodice, 1. siječnja 2018.
Draga braćo i sestre, dobar dan!
Na prvoj stranici kalendara nove godine koju nam Gospodin daje, Crkva stavlja, kao prekrasnu minijaturu, liturgijsku svetkovinu Svete Marije Bogorodice. Na ovaj prvi dan Sunčeve godine, upravljamo svoj pogled u nju, kako bismo, pod njezinom majčinskom zaštitom, nastavili svoje putovanje putovima vremena.
Današnje Evanđelje (usp. Lk 2, 16-21) vraća nas u betlehemsku štalu. Pastiri su pohrlili i našli Mariju, Josipa i Dijete te prenose navještaj primljen od anđela, to jest da je to novorođenče Spasitelj. Svi se čude, a Marija „u sebi pohranjivaše sve te događaje i prebiraše ih u svome srcu” (r. 19). Djevica nam pomaže shvatiti kako treba prihvatiti događaj Gospodinova rođenja: ne površno, već u srcu. Ona nam pokazuje pravi način primanja Božjeg dara: čuvati ga u srcu i o njemu razmišljati. Poziv je to svakome od nas na molitvu, da razmišljamo i kušamo dar koji je sam Isus.
Po Mariji Sin Božji preuzima tjelesnost. No, Marijino se majčinstvo ne svodi samo na to: zahvaljujući svojoj vjeri, ona je također prva Isusova učenica i to „proširuje” njezino majčinstvo. Marijina će vjera potaknuti prvo čudesno „znamenje” u Kani, koje pomaže pobuditi vjeru učenika. Istom vjerom Marija je prisutna podno križa i prima apostola Ivana kao sina; i, konačno, nakon uskrsnuća, postaje majka Crkve uronjena u molitvu, na koju Duh Sveti silazi u snazi na dan Pedesetnice.
Kao majka, Marija ima vrlo posebnu zadaću: posrednica je između svoga Sina Isusa i ljudi u stvarnosti njihovih siromaštava, u zbilji njihovih oskudica i patnji. Marija posreduje, kao u Kani, svjesna da kao majka može, štoviše, mora prikazati Sinu potrebe ljudi, osobito slabih i nevoljnih. Upravo je tim osobama posvećena tema Svjetskog dana mira koji danas slavimo: „Migranti i izbjeglice – muškarci i žene u potrazi za mirom”, tako glasi geslo ovog Dana. Želio bih još jednom govoriti u ime naše braće i sestara koji u svojim molitvama zazivaju budućnost mira. Za ovaj mir, koji je pravo sviju, mnogi od njih su spremni riskirati svoje živote na putu koji je u većini slučajeva dug i opasan; spremni su se suočiti s teškoćama i patnjama (usp. Poruka za Svjetski dan mira 2018., 1).
Molim vas, ne gasite nadu u njihovu srcu; ne gušimo njihovo iščekivanje mira! Važno je da svi, građanske ustanove, obrazovne, socijalne i crkvene stvarnosti predano rade na tome da se izbjeglicama, migrantima i svima zajamči budućnost mira. Dao Gospodin da u ovoj novoj godini radimo s velikodušnošću i darežljivošću na izgrađivanju solidarnijeg i gostoljubivijeg svijeta! Pozivam vas da molite za to, dok zajedno s vama povjeravam Mariji, Majci Božjoj i našoj Majci, upravo započetu 2018. godinu. Stari su ruski monasi, mistici, znali reći da je u vremenima duhovnog previranja potrebno sabrati se pod plašt Svete Majke Božje. Razmišljajući o tolikim današnjim previranjima, a osobito o migrantima i izbjeglicama, molimo kao što su nas oni naučili moliti: „Pod obranu se Tvoju utječemo, sveta Bogorodice. Ne odbij nam molbe u potrebama našim, nego nas od svih pogibli vazda oslobodi. Djevice slavna i blagoslovljena”.
Nakon Angelusa
Draga braćo i sestre, na pragu 2018. godine, upućujem svima svoje srdačne želje za svako dobro u novoj godini, svima vama! Zahvaljujem Predsjedniku Republike Italije na čestitkama koje mi je sinoć uputio u svojoj Poruci na kraju godine i od srca mu ih uzvraćam, želeći talijanskom narodu godinu spokoja i mira, prosvijetljenog stalnim Božjim blagoslovom.
Izražavam svoju zahvalnost za mnoge molitvene inicijative i mirotvorne akcije, koje su organizirane diljem svijeta povodom današnjeg Svjetskog dana mira. Posebno mislim na Nacionalnu povorku koja je održana sinoć u Sotto il Monteu u organizaciji CEI-a, Talijanskog Caritasa, udruge Pax Christi i Katoličke akcije. Pozdravljam sudionike manifestacije „Mir u svim zemljama”, koje je u Rimu i mnogim drugim zemljama organizirala zajednica Svetog Egidija. Dragi prijatelji, potičem vas da s radošću nastavite svoju opredijeljenost za solidarnost, posebno u predgrađima gradova, kako biste poticali miran suživot.