Budi dio naše mreže
Izbornik

GRADIŠĆANSKI HODOČASNICI U ZAGREBU I MARIJI BISTRICI

Marija Bistrica (IKA )

Pod geslom "Susret u ljubavi" vjernici biskupije Željezno u Austriji prvi put su hodočastili na grob kardinala Alojzija Stepinca 5. i 6. rujna u Zagreb te u nacionalno marijansko svetište Mariju Bistricu.

Marija Bistrica, 7. 9. 1998 (IKA) – Pod geslom “Susret u ljubavi” vjernici biskupije Željezno u Austriji prvi put su hodočastili na grob kardinala Alojzija Stepinca 5. i 6. rujna u Zagreb te u nacionalno marijansko svetište Mariju Bistricu. Hodočasnike, među kojima je bilo i oko 300 Hrvata te skupina Mađara, predvodio je biskup Eisenstadta Paul Iby, s generalnim vikarom dr. Egidijem Živkovićem, te više svećenika, đakona i pastoralnih suradnika.
U subotu, 5. rujna, misno slavlje u zagrebačkoj katedrali predvodio je zagrebački nadbiskup Josip Bozanić, u zajedništvu s biskupom Ibyjem i više svećenika. Tumačeći značaj ovogodišnjeg hodočašća u Hrvatsku, biskup Iby podsjetio je na početku misnog slavlja, na riječi Svetog Oca prigodom njegova pohoda biskupiji Željezno, godine 1988. da zbog svoga geografskog položaja na granici prema Istoku izgrađuju ulogu mosta – posredništvima i povezivanjima – sa susjednim narodima. Biskup Iby također je napomenuo kako je želja njegova prethodnika biskupa Štefana Laszla bila prirediti hodočašće u Mariju Bistricu, što nažalost, prije nije bilo moguće ostvariti.
Zaželjevši dobrodošlicu hodočasnicima, nadbiskup Bozanić ih je pozvao da ih toliko bude i na susretu sa Svetim Ocem, i na proglašenju kardinala Stepinca blaženim. Spomenuvši kako mu je osobito drago što su na tome slavlju nazočni Hrvati čiji su preci prije 500 godina otišli iz ovih krajeva, nadbiskup Bozanić istaknuo je da je zagrebačka katedrala, koja u sebi nosi hrvatsku prošlost i njihova katedrala, jer je “Majka crkva sviju crkava”. O značenju Crkve u današnjem svijetu, na njemačkom je jeziku govorio dr. Živković, a zatim je na “gradišćanskom hrvatskom” nastavio: “Povijest hrvatskog naroda je označena putem. Tako je povijest nas, gradišćanskih Hrvata, povijest puta. Pred skoro 500 godina naši su se preci iz današnje Hrvatske i Bosne uputili da bi se po dugome, mučnom i teškom putovanju konačno naselili u Gradišću. A što su iz stare domovine ponijeli sa sobom? Naš prvi, sada pokojni biskup Štefan Laszlo na to je ovako odgovorio: #!Naši praoci su iz stare domovine ponijeli duboku vjeru u Boga i ufanje u Majku Božju, materinski jezik i dvije marljive ruke#!… Trudimo li se kao kršćani naš svakidašnji život oblikovati u vjerskom duhu našoj djeci i mladima živo i uvjerljivo dati i posredovati vjeru ili smo već postali sluge i robovi modernog vremena i života?”. Svoju je propovijed dr. Živković završio riječima: “A naš novi hrvatski blaženik kardinal Alojzije Stepinac primjer nam je kako treba svoju vjeru u zgodnom i nezgodnom vremenu živjeti, biti vjeran Crkvi i Svetome Ocu i svoj narod ljubiti”.
Nakon misnog slavlja, biskup Iby predvodio je ophod sa svijećama oko katedrale koji je završio pred kipom Majke Božje, na kaptolskom trgu, gdje su svi zajedno ostali u molitvi i pjesmi.
Misno slavlje u Mariji Bistrici, koje je u nedjelju, 6. rujna predvodio biskup Paul Iby, bio je vrhunac tradicionalnoga hodočašća. U svojoj je propovijedi biskup Iby istaknuo geslo “Susret u ljubavi” pod kojim se i održava 46. hodočašće austrijskih radnika te upozorio na značenje života u ljubavi, koliko je strpljenja potrebno želimo li živjeti ljubav u svakodnevnom životu, u obitelji ili na radnom mjestu.
Hodočašće je okupilo 1130 gradišćanskih Hrvata i njihovih austrijskih prijatelja i – kako je za Iku izjavio kancelar biskupije i ravnatelj biskupskog ureda Eisenstadta i urednik biskupskog glasila gradišćanskih Hrvata “Glasnik” dr. Egidije Živković – “želja im je učvrstiti hrvatske korijene, da zajedno učimo njegovati svoje i cijeniti tuđe”.