Kao predstavnik KBF-a Sveučilišta u Zagrebu sudjelovao je profesor na KBF-u dr. sc. Jure Zečević
U Grazu je od 4. do 7. srpnja održano Savjetovanje teoloških fakulteta i obrazovnih ustanova u Europi na temu “Budućnost teologije”. Savjetovanje su zajednički sazvale i organizirale Konferencija europskih Crkava (KEK) i Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Grazu. Zastupljeno je bilo više od 60 teoloških fakulteta iz 24 europske zemlje, velikim dijelom po dekanima, prodekanima ili predstavnicima fakulteta svih triju najvećih europskih kršćanskih tradicija: katoličke, pravoslavne i protestantske. Program Savjetovanja održavao se u dvorani Sveučilišta u Grazu i kući za obrazovanje biskupije Graz-Seckau, u marijanskom svetištu “Mariatrost”.
Prvog dana rada na temu “Budućnost teologije u Europi: Konfesionalna-ekumenska-pluralistička” govorili su dr. Egon Kapellari, katolički dijecezanski biskup dijeceze Graz-Seckau, dr. Bärbel Wartenberg-Potter, biskup Holstein-Lübecka i dr. Michael Staikos, pravoslavni metropolit Austrije.
Uvečer prvoga dana uslijedio je i prijem od strane zemaljske vlade Štajerske i grada Graza, kod kojega su sudionike pozdravili visoki predstavnici gradske i zemaljske političke vlasti.
Prvo predavanje drugoga dana rada “Teologija i religijska znanost – smisao i besmisao jednog konflikta” održao je prof. dr. Konstantin Delikonstantis iz Atene, a drugo, također o odnosu teologije i religijske znanosti, prof. dr. Sven-Erik Brodd iz Uppsale u Švedskoj.
Trećega dana rada na temu “Zvanje (poziv) i ‘akademsko’ u teološkom obrazovanju” predavanje je održao prof. dr. Duncan Forrester iz Edinburgha u Škotskoj, a o uobličenju akademskog obrazovanja govorio je prof. dr. Michael Beintker iz Münstera u Njemačkoj.
U tijeku Savjetovanja održano je pet “workshopova” na sljedeće teme: 1. Ekumensko (temeljno) i permanentno obrazovanje; 2. Pitanja povezana s različitošću spolova u teološkom obrazovanju; 3. Zajednički istraživački projekti; 4. Osiguranje kvalitete u teološkom obrazovanju i 5. Strukture akademskih stupnjeva.
Svaki dan je započinjao zajedničkim bogoslužjima i molitvama, a u nedjelju prijepodne sudionici su sudjelovali u bogoslužjima različitih konfesija u Grazu.
Na Savjetovanju je kao predstavnik Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu sudjelovao profesor na KBF-u dr. sc. Jure Zečević.
Trećega dana savjetovanja održana je i zaključna plenarna rasprava kod koje je usvojena i završna izjava u kojoj su, među ostalim, stavljeni sljedeći naglasci: “religijska znanost ne može nadomjestiti teologiju”; “teologija treba vršiti kritičku ulogu naspram Crkve i društva”; “uočava se nužnost i vrijednost snažnije suradnje teoloških fakulteta, visokih škola i instituta, koja će nadići zemlje i konfesije”; “razmjena studenata i predavača te veliki značaj ekumenskog učenja u teološkom obrazovanju neizostavni su za budućnost europskih Crkava”; “razmatanje ekumenskih pitanja kao i bolje uzajamno upoznavanje različitih Crkava i konfesija – i to iz perspektive njihovoga vlastitog zapažanja – također su neizostavni”; “ne mogu se nuditi samo pojedina ekumenska specijalna predavanja, nego ekumenska misao treba obogaćivati i prožimati sva teološka predavanja”; “za promicanje ekumenskog nastojanja vrlo su važni susreti i studijska putovanja”; “u Europi koja se povezuje, novoj Europi treba se čuti zajednički, premda ne i uniformni kršćanski glas”; “teološke obrazovne ustanove mogu dati značajne poticaje aktualnim etičkim i socijalno-etičkim pitanjima i svoj prinos i ukazivanjem na mogućnosti ponašanja”.
U raspravama su uvijek iznova kritički vrednovani i tematizirani i zaključci iz Bologne. Pitanja kao što su je li teologija znanost odnosno je li teološkim fakultetima mjesto u Sveučilištima, sudionici su ocijenili kao već odavno riješena i prevladana u europskom kontekstu. Izražena je i želja za nastavkom i intenziviranjem suradnje teoloških fakulteta i kao moguće središte koordinacije nastavka rada spomenut je Graz i Teološki fakultet u Grazu, zbog “zemljopisnog položaja u sjecištu istočne i zapadne, sjeverne i južne Europe kao i zbog sabranih mnogostrukih, dugogodišnjih ekumenskih iskustava”. Odgovornost za nastavak takvog rada povjerena je skupini koja je organizirala i ovogodišnje savjetovanje.
Kao konkretni koraci za nastavak i promicanje intenzivne suradnje teoloških fakulteta spomenuto je redovito sazivanje sveeuropskih savjetovanja o pitanjima teologije i teološkog obrazovanja u razmaku od dvije do tri godine, partnerstva između različitih obrazovnih ustanova neovisno o konfesionalnoj uzglobljenosti svake pojedine ustanove te konačno kao dugoročni cilj stvaranje “Ekumenske konferencije Europskih teoloških fakulteta, visokih škola i instituta”. Istaknuto je da takva intenzivna suradnja može pružiti vrijedan doprinos budućnosti zajednice Crkava i naroda Europe. (ika-sa/jz)