Istina je prava novost.

Hodočašće djece na grob biskupa Mahnića

Ove je godine naglasak stavljen na izdavaštvo, tj. list "Luč" koji je biskup Mahnić izdavao za đake i studente

Krk, (IKA) – Hodočašće djece Krčke biskupije na grob biskupa Mahnića održano je u subotu 1. travnja. Četvrtu godinu u nizu, u organizaciji Katehetskog ureda Krčke biskupije, djeca viših razreda osnovne škole dolaze u krčku katedralu da bi se pomolili na biskupovu grobu i nadahnuli njegovim životom i djelom.
Ove godine došlo je njih više od pet stotina, sa svih otoka i gotovo iz svih župa Krčke biskupije. Sa svojim svećenicima, vjeroučiteljima i vjeroučiteljicama došli su razmišljati o biskupu Mahniću kao velikom zagovorniku pisane riječi, pastiru koji je uviđao koliko je važno da kroz medije, u ono vrijeme novine, svjetlo istine dođe do svih slojeva društva. Geslo svih hodočašća je “Svijetli trag biskupa Antuna Mahnića”, a ove je godine naglasak stavljen na izdavaštvo, tj. list “Luč” koji je biskup Mahnić izdavao za đake i studente.
Hodočašće je započelo prezentacijom o životu i nastojanjima biskupa Antuna koju su pripremili vjeroučenici iz Malog Lošinja, a kroz koju je provela vjeroučiteljica Mirjana Žužić. Zatim su župe predstavile svoje Luči. Vjeroučenici su dobili zadatak da u svojim župama izrade list Luč kako ga oni zamišljaju, a u katedrali su ga predstavili projekcijom na platnu i riječju. Tako su župe Cres, Kornić, Krk, Mali Lošinj, Omišalj, Rab i Vrbnik predstavile šarolike i zanimljive listove u kojima su se našle različite teme: duhovne, zabavne, razmišljanja, moja župa, škola, obitelj. Na naslovnicama nekih listova pisalo je 1. broj, pa je za nadati se da će barem povremeno ti listovi nastaviti izlaziti.
Misu je predvodio krčki biskup Valter Župan, koji je sa zanimanjem sudjelovao u cjelokupnom programu. U propovijedi je ohrabrio djecu i mlade da se u odabiru svojih životnih poziva posavjetuju s Bogom kako je to činio biskup Mahnić. Nismo svi pozvani biti biskup Mahnić, ali svatko od nas ima poziv od Boga i samo se odazivom na taj poziv možemo ostvariti. Preduvjet za to je čisto srce, poručio je biskup Župan. Pjevanje na misi predvodili su mladi iz Cresa, a predstavnici župa sudjelovali su u čitanju molitve vjernika. Na kraju mise, uz himnu biskupu Mahniću koja se zaorila katedralom, predstavnici župa donijeli su cvijeće na grob biskupa Mahnića. Domaćini su se, osim za dobru organizaciju, pobrinuli i za okrjepu pa su sudionike razveselili sokovima koje je darovala Trgovina Krk d.d. Malinska i pizzettama.