Istina je prava novost.

Hrvatska televizija prestaje emitirati "Zlikavce"

Hrvatska televizija prestaje emitirati "Zlikavce" zbog evidentnoga pada kreativnosti, inventivnosti i kvalitete, kaže direktorica Šimić - Raspravu o "Zlikavcima" potaknuo predstavnik HBK

Zagreb, (IKA) – Hrvatska televizija prestaje emitirati “Zlikavce”, kazala je direktorica programa HTV-a Tanja Šimić na 28. sjednici Programskoga vijeća HRT-a održanoj 7. lipnja. Raspravu o animiranoj humorističkoj seriji “Zlikavci” ponovno je inicirao predstavnik Hrvatske biskupske konferencije Nedjeljko Pintarić, unutar točke dnevnoga reda o emitiranom programu HRT-a između dviju sjednica Vijeća HRT-a, posebice s obzirom na nadzor provedbe programskih načela i obveza utvrđenih zakonom. Upravo je zbog kršenja programskih načela te etičkih i civilizacijskih vrijednosti pluralističkoga društva, Pintarić prosvjedovao u svome posljednjem pismu predsjedniku Vijeća Zdenku Ljevaku, upućenom nakon bogohulnoga ispada “Zlikavaca” u emisiji od 5. svibnja 2006. godine, koja je vrvjela od psovki i najnižih prostačkih aluzija. Kako je rekla direktorica Šimić, Hrvatska televizija prestaje emitirati “Zlikavce” zbog evidentnoga pada kreativnosti, inventivnosti i kvalitete. Član Vijeća Želimir Mesarić primijetio je da bi se kardinalu Josipu Bozaniću, zbog prostačkoga rječnika na njegov račun u spomenutoj emisiji, trebala uputiti isprika.
“Zlikavci” su od početka svoga emitiranja krajem 2004. godine izazvali žestoke kritike te su članovi Programskoga vijeća i Ravnateljstva HRT-a o tome raspravljali na sjednicama Vijeća, a ta se rasprava proširila u svim medijima. Na “Zlikavce” se posebice kritički i ustrajno osvrtala Radio Marija s urednikom o. Stjepanom Fridlom, a iz te rasprave je nastala i knjiga Ivice Relkovića “Jesu li katolici zlikavci” u kojoj su sabrane gotovo sve izjave i komentari o tzv. “fenomenu” emisije “Zlikavci”.