Budi dio naše mreže
Izbornik

I BISKUPI BI TREBALI POHAĐATI NOVINARSKU ŠKOLU

Rim (IKA )

Rim, 10. 3. 1998. (IKA) - Kako se služiti radijem i televizijom, kako dati intervju, kako se sučeliti s novinarskim istraživanjem, samo su neki od sadržaja "tečajeva komunikacije" kojeg bi trebalo prirediti za posebnu publiku: biskupe. To je izjavio mon

Rim, 10. 3. 1998. (IKA) – Kako se služiti radijem i televizijom, kako dati intervju, kako se sučeliti s novinarskim istraživanjem, samo su neki od sadržaja “tečajeva komunikacije” kojeg bi trebalo prirediti za posebnu publiku: biskupe. To je izjavio mons. Jan Hrapek, biskup Toruna u Poljskoj, govoreći na susretu više od stotinu europskih “mladih biskupa” (tj. zaređenih u proteklih 5 godina), koji su se 8. ožujka okupili u Rimu, na poziv Vijeća europskih biskupskih konferencija (CCEE) i Kongregacije za biskupe.
Osvrćući se na temu skupa “Biti biskup danas u Europi”, koji traje do 13. ožujka, mons. Hrapek je rekao kako se biskupa “uvijek shvaća kao predstavnika Crkve”, te je onima koji su odgovorni za biskupije stoga potrebno pomoći da “shvate kako biskup u javnosti nikad ne govori kao privatna osoba”. Sve to, pojasnio je izlagač, znači da treba prihvatiti “način djelatnog reagiranja” na komunikacijskom području, pa i u “trenucima nužne šutnje”. Tako i “no comment” treba “rastumačiti na uvjerljivi način, npr. s obvezom zaštite ljudskog dostojanstva, pa čak ako je i riječ o skandaloznom ili proturječnom slučaju”. Mons. Hrapek na posebni je način preporučio biskupima da se “razborito služe optužbama protiv loših i skandaloznih proizvoda u javnim glasilima, jer autoritativna optužba, premda je objektivno pravedna, često može a da to i ne želi, postati besplatna promidžba onih proizvoda koji gotovo da nemaju ili su bez vrijednosti”.
U svome uvodnom izlaganju, kardinal Bernardin Gantin, pročelnik Kongregacije za biskupe, zatražio je “pojačani dijalog između Crkvi europskog Istoka i Zapada”, jer “suvremeni svijet ima druge učitelje mišljenja”, među kojima su “najraširenija, najdostupnija i možda najprijepornija javna glasila”. Za biskupe u hodu prema trećem tisućljeću, dodao je kardinal Gantin, “II. vatikanski sabor ostaje uporišnom točkom za misionarsko djelovanje Crkve.” U Europi koja je “napredna i jaka, stamena i slobodna, no malo pozorna na svoje kršćanske korijene, biskup je svjedok evanđeoskog siromaštva, Božji čovjek, pastir i brat sviju”. On treba “buditi svece za treće tisućljeće, te biti promicatelj i graditelj jedinstva Crkve”, završio je pročelnik Kongregacije za biskupe.
U svom izlaganju kardinal Miloslav Vlk, predsjednik CCEE-a istaknuo je: “Na europskoj razini pozvani smo na veliki dijalog između Zapada i Istoka. Kao biskupi i kao Crkva imamo brojne mogućnosti kako bismo odstranili onu ključnu nelagodu i gubitak usmjerenja koje postoji u Europi, a kojega je stvorio ‘preužurbani’ susret u ovim posljednjim godinama između različitih povijesti i kultura, one Istoka i one Zapada, koje su živjele ‘usporedno’ ili su se barem tumačile na različite načine.”