Budi dio naše mreže
Izbornik

Iskustvo “naroda blaženstava” u Torontu

Papin nagovor uz molitvu Anđelova pozdravljenja u nedjelju 4. kolovoza 2002.

1. Tek sam se vratio s putovanja, koje me odvelo u Kanadu, Gvatemalu i Meksiko, i zahvaljujem Božjoj Providnosti što mi je omogućila uspješno okončati još jedan apostolski pothvat. Zahvaljujem svima koji su, na različite načine, pridonijeli njegovu ostvarenju, kao i onima koji su pratili moje korake svojom gorljivom molitvom.
U katehezi iduće srijede zadržat ću se na dionicima u Gvatemali i Meksiku, a danas se želim vratiti u mislima Torontu, gdje su se na sedamnaestom Svjetskom danu mladeži okupile stotine tisuća mladića i djevojaka sa svih kontinenata, koje su srdačnim prijateljstvom ugostili stanovnici Kanade, zemlje koju karakterizira bogat i raznorodni humanizam.

2. Na obalama jezera Ontario kao da se ponovno doživjelo iskustvo galilejskog naroda na obalama Tiberijadskoga jezera, kada je Isus, pozvavši sebi mnoštvo, predao mu čudesan i zahtjevan “proglas” blaženstava. Mladi okupljeni u Torontu shvatili su da se u Isusovim riječima nalazi odgovor na čežnju za radošću i nadom koja kuca u njihovu srcu. Taj je odgovor uvjerljiv, također zbog toga što se Isus nije ograničio samo na to da blaženstva navijesti, već ih je i osobno živio sve do najviše žrtve samoga sebe.
On je bio siromašan, ponizan, milosrdan, čista srca. Tražio je pravednost, tješio žalosne, gradio mir, plativši za to cijenu žrtvom samoga sebe na križu. Eto zašto je u središtu svakog susreta bio križ. To je križ koji prati “narod blaženstava”, narod mladeži na njihovu hodočašću na putovima svijeta.

3. “Blaženi vi”! Blaženstva su magna charta onih koji žele u svijet unijeti novu civilizaciju. Mladi su shvatili i ponovno krenuli od Kanade odlučni pouzdati se u Krista, jer znaju da on “ima riječi života vječnoga” (usp. Iv 6,68). Svijet bez povezanosti s Kristom – to je poruka Toronta – svijet je koji će, prije ili kasnije, biti protiv čovjeka. Pokazuju to i događaji iz ne tako daleke prošlosti. Ne može se odbaciti Boga, a da se ne odbaci i čovjeka.
Zato su mladi sabrani iz više od 170 zemalja prihvatili Kristov poziv da budu “sol zemlje i svjetlost svijeta” (Mt 5,13.14). Biti nadasve sol i svjetlost, da bi potom i djelovali kao sol i svjetlost. To je bio izazov sedamnaestoga Svjetskog dana mladeži. Mladi su ga prihvatili i sada su se vratili u svoje zemlje da budu graditelji nove “civilizacije ljubavi”.
S tom zadaćom, nakon intenzivnog iskustva doživljenog u Kanadi, oni su se zaputili prema novoj dionici, koja će biti u Koelnu, u Njemačkoj 2005.
Neka Marija, Majka Crkve, prati mladež cijeloga svijeta na tome njihovu duhovnome i crkvenom putu.

4. (Papini pozdravi hodočasnicima na francuskome, engleskom, njemačkom, španjolskom, portugalskom i talijanskom jeziku)

5. Neka nam Presveta Marija, koju zazivamo molitvom Anđelova pozdravljenja, pomogne sve vjernije odgovoriti na poziv na svetost kojeg Krist upućuje svakom kršćaninu.
Angelus Domini…