Istina je prava novost.

Iz tiska izišao petnaesti broj glasila Hrvatske katoličke misije London

Iz tiska je izišao petnaesti, božićni broj časopisa Most – The Bridge, glasila Hrvatske katoličke misije London.

Časopis je pokrenut 2008. Godine, sa svrhom da pridonese rastu hrvatske katoličke zajednice u Ujedinjenoj Kraljevini te poveže hrvatsku i englesku kulturu. Časopis pokriva područje od crkvenih, pastoralnih, kulturnih i povijesnih tema do suvremenih događanja hrvatske zajednice okupljene oko Hrvatske katoličke misije. Tekstovi se objavljuju na hrvatskom i engleskom jeziku.

U novome broju na 120 stranica surađuje više od petnaest suradnika.

„Duhovnost putovanja“ naslov je teksta don Ivice Žižića koji piše kako je „putovanje zasigurno najvjernija slika života općenito. U svojoj biti čovjek je putnik (homo viator), koji vazda traži svoj zavičaj. Njegov nespokojni duh uvijek je na putu. Hod je slika naše ljudske sudbine, a vjerojatno i ključ njezina razjašnjenja“.

Christopher Howse piše da su, uz posjete izložbama, ove godine druga popularna kulturna aktivnost u Engleskoj bili pohodi starim crkvama, što iz ljubavi prema njihovoj arhitektonskoj ljepoti, što zbog bilo koje duhovne povezanosti. Svjedok vremena Vladimir Pavlinić donosi nekoliko vlastitih dodira s nadbiskupom i poslije kardinalom Alojzijem Stepincom, ističući uvjerenje da je Stepinac „osobnim životom bio uzor kršćanskih kreposti, koje su za sva vremena“.

Razgovorom je predstavljen nekada anglikanski a sada katolički svećenik vlč. John Scott. On svjedoči o svojoj osobnoj povijesti povratka u Katoličku crkvu, o Osobnom ordinarijat Gospe od Walshinghama, odnosa Katoličke i Engleske crkve u budućnosti. Govori o westminsterskoj katedrali kao Majci crkvi cijele Engleske i Walesa kao i o londonskoj crkvi Presvetog Srca u kojoj se hrvatska katolička zajednica okuplja na misnim susretima. Nedavno preminuli Robert Torre naglašava kako je „samo ljudima čista srca u životu dobro. Ostalima nije. Jer nije u životu bitno da nam bude dobro, nego da budemo dobri. Ne leži sreća u gomilanju ugodnih osjećaja. Oni ne vode postojanje ispunjenju i cjelovitosti. Dobro živi samo onaj tko više daje nego što dobiva. Zrela emotivnost i otvoreno čisto srce jedno je te isto. Zato bez čistog srca o pravom životu nema ni riječi.“

Anđelko Mihanović piše o odnosu Ivana Meštrovića i Alojzija Stepinca, žrtava političkih progona od strane totalitarnih režima u 20. stoljeću u Hrvatskoj, naglašavajući kako je „istinu o obojici u kontekstu njihova hrvatstva i katoličanstva moguće razaznati i kroz njihov međusobni odnos“. Jadranka Beresford-Peirse izvješćuje o djelovanju Međunarodne zaklade za očuvanje hrvatskih spomenika, kojoj je utemeljiteljica, s osvrtom na nekoliko bitnih izložbi ove godine u Hrvatskoj.

Linda Rabuzin predstavlja londonsku Školu za hrvatski jezik, donoseći putopis s ovogodišnjeg studijskog okupljanja u Rijeci, Kvarneru i Gorskom Kotaru.

O londonskoj izložbi u spomen na sv. Tomu Becketa piše Flora Turner-Vučetić. Podsjeća kako su u katedralu u Canterburyju dolazili i hodočasnici iz Hrvatske, o čemu postoje i svečevi tragovi u Hrvatskoj. Tako je relikvijar na kojem je zapisano da je u staklenom cilindru prst Thomasa Becketa sačuvan u katedrali u gradu Hvaru, gdje se prvi put spominje u 17. stoljeću. Jedan od ranih primjeraka štovanja sv.Tome Becketa u Hrvatskoj nalazimo i u Zadru, gdje su u katedrali Sv. Stošije očuvani su fragmenti zidnih slika .

Prikaz knjige Danijela Tatića o Svetozaru Borojeviću, čovjeku koji je svojedobno obranio Hrvatsku, donosi Brian Gallagher. O djelovanju londonskoga ureda Hrvatske turističke zajednice u Londonu, koji održava vidljivost Hrvatske u izazovnom i neizvjesnom razdoblju, piše direktorica Ivona Grgan, ističući su ove godine vidljive naznake pozitivnih pomaka.

Veleposlanik Republike Hrvatske u Ujedinjenom Kraljevstvu Igor Pokaz osvrće se na proteklu godinu, ističući kako će skoro obilježavanje 30. obljetnice priznanja Republike Hrvatske od strane Ujedinjene Kraljevine i uspostava diplomatskih odnosa biti prigoda za ponovno intenziviranje gospodarskih, kulturnih, sportskih i ostalih aktivnosti i suradnje. Peter Elborn izvješćuje o djelovanju Britansko-hrvatskog društva, s naglaskom na ovogodišnja virtualna okupljanja.

Dubravka i Mišo Marlais svjedoče svjedoče o svom profesionalnom arhitektonskom i osobnom obiteljskom putu te uključnosti u život lokalne župe i hrvatske katoličke zajednice. Vjera im je oduvijek bila temelj i uporište, a svoje poslanje vide u pripadnosti obitelji, onoj u domovini, a sada sve više svojoj koja se oko njih okuplja u Engleskoj. Most – The Bridge riječju i slikom donosi i osvrt na važnija događanja u životu londonske hrvatske katoličke zajednice u 2021. godini.

Pokretač i glavni urednik je fra Ljubomir Šimunović, voditelj HKM London. Hrvatska katolička misija u Londonu ima aktivnu facebook stranicu: https://www.facebook.com/hkmlondon, a može je se pratiti i preko mrežne stranice: https://hkmlondon.org/.

Naslovnica glasila HKM London