Budi dio naše mreže
Izbornik

IZ ŽIVOTOPISA BL. ANTONA MARTINA SLOMŠEKA

Papin drugi posjet Sloveniji okrunjen je proglašenjem prvog slovenskog blaženika, biskupa Antona Martina Slomšeka.

Anton Martin Slomšek rođen je 26. studenoga 1800. godine u Slomu kod Celja. Za svećenika je zaređen na blagdan Male Gospe 8. rujna 1824. Nakon nekoliko godina kapelanske službe u Bizeljskom i u Novoj Crkvi, imenovan je duhovnikom bogoslovije u Celovcu. Devet godina kasnije ondašnji biskup Zimmerman povjerava mu službu nadžupnika u Vuzenicu te službu dekana i školskog inspektora u dekanatu. Kao župnik bio je neumorni ispovjednik, revni propovjednik, prijatelj siromašnih. Po želji salzburškoga nadbiskupa kardinala Schwarzenberga Slomšek je imenovan lavantinskim biskupom te je za biskupa posvećen 5. srpnja 1846. u Salzburgu dok je svečano ustoličenje u katedrali sv. Andrije uslijedilo 19. srpnja.
Među važnije događaje crkvene povijesti slovenskog naroda pripada i premještanje sjedišta Lavantinske biskupije iz gradića Sveti Andrija u Labuđoj dolini u Maribor, koje je od Svete Stolice isposlovao upravo biskup Slomšek. To je od njega zahtijevalo veliku upornost, pastirsku razboritost i naporni rad.
Prema salzburškom sporazumu (Conventio Salisburgensis – 22. listopada 1858), potpisanom u nazočnosti kardinal Tarnoczyja, lavantinskoj su biskupiji pripale župe u šesnaest dekanata. Na taj je način Slomšek ujedinio gotovo sve Slovence južne Štajerske u gotovo novu slovensku biskupiju. 4. rujna 1859. dobiva u posjed drevnu župnu crkvu sv. Ivana Krstitelja u Mariboru, koja je postala prvostolnica lavantinske biskupije.
Neposredno nakon premještaja u Maribor biskup Slomšek osniva sjemenište i Visoku teološku školu iz koje je poteklo današnje mariborsko sveučilište. Taj povijesni događaj kao i niz ostalih preko kojih je proročkim duhom obnovio i obogatio lavantinsku biskupiju u pastoralnome, duhovnom, odgojnom, kulturalnom i nacionalnom pogledu, očituje njegovu osobnu svetost koja ga je poticala na neumorno pastirsko zauzimanje.
Bitna odrednica Slomšekove biskupske službe bilo je i ekumensko djelovanje na tragu sv. braće Ćirila i Metoda, a duhovnu težnju prema ujedinjenoj Sloveniji Slomšek je izražavao promicanjem vjerske i kulturne baštine na materinjem jeziku, što je našlo velikog odjeka u srcu i duši slovenskog naroda. Potaknut okružnicom “In suprema Petri apostoli sede” u kojoj je Pio IX. pozvao istočne kršćane na sjedinjenje s Katoličkom Crkvom Slomšek osniva u rujnu 1851. “Bratovštinu sv. Ćirila i Metoda” koja je imala za posebnu zadaću molitvu i rad za crkveno jedinstvo. Bratovštinu je na Slomšekovu molbu odobrio sam Papa Pio IX. g. 1852. obdarivši je oprostima. Bratovština se ubrzo proširila i preko granica lavantinske biskupije, po Sloveniji i Austriji, Hrvatskoj i Mađarskoj, Češkoj i Slovačkoj pa čak i Egiptu. Već g. 1860. brojila je oko 35.000 članova.
Na srcu mu je osobito bilo promicanje narodne prosvjete. Svojim sunarodnjacima utvrđuje samosvijest i usađuje u njih poštovanje i ljubav prema materinskom jeziku. U tu svrhu potiče i potpomaže ustanovljenje Družbe sv. Mohora g. 1852. koja je imala za cilj širenje dobre, poučne i zabavne knjige u narodu po pristupačnoj cijeni. Biskup Anton Martin Slomšek umro je 24. rujna 1862.