Izjava Austrijske BK o borbi protiv spolnog zlostavljanja maloljetnika u Crkvi
Biskupi članovi Austrijske biskupske konferencije. Foto: Kathpress
Beč (IKA)
Odgovornost, transparentnost, polaganje računa i prevencija - to su osnovna načela Crkve u rješavanju spolnog zlostavljanja i nasilja u svojim redovima, ističu biskupi Austrijske biskupske konferencije u izjavi za medije upućenoj nakon svog proljetnog plenarnog zasjedanja održanog od 28. do 21. ožujka u Reichenau an der Raxu.
Ostvarenje tih načela bila je glavna tema samita o zaštiti djece na kojem je papa Franjo krajem veljače okupio predsjednike biskupskih konferencija i poglavare redovničkih zajednica. Na svjetskoj razini Crkve, svijest o problemu zlostavljanja je dodatno osnažena, drže austrijski biskupi. Potrebne su konkretne mjere na temelju već postojećih kanonskih uredbi protiv spolnog zlostavljanja i one su nužne. Na samitu o zaštiti djece postalo je jasno da je u Crkvi nužan zaokret u načinu postupanja. Austrijski biskupi podupiru papu Franju u njegovim nastojanjima da postigne tu temeljnu promjenu i provede iste standarde u cijeloj Crkvi u borbi protiv zlostavljanja.
U izjavi se ističu zatim mjere koje je Katolička crkva u Austriji poduzela protiv zlostavljanja i nasilja.
U Austriji, uz pomoć nezavisnih stručnjaka, Katolička crkva kreće na put transparentnosti i prevencije, odlučnog postupanja i pomoći onima koji su pogođeni. Osnova za to su smjernice protiv zlostavljanja i nasilja koje je Austrijska biskupska konferencija usvojila 2010. i koje u izmijenjene 2016. godine a vode se biblijskim geslom „Istina će vas osloboditi“ (Iv 8, 32). One su se dokazale djelotvornima u praksi i pri njihovoj izradi su uzeta u obzir iskustva drugih Crkava u svijetu.
Kako bi se osiguralo dosljedno pridržavanje ovih smjernica i njihov daljnji razvoj, Biskupska konferencija osnovala je savjetodavno vijeće kojim predsjeda biskup Benno Elbs, koje je konstituirano 9. ožujka. Savjetodavno vijeće želi ojačati opći stav svjesnog pristupanja tome problemu kako bi se svakom slučaju sumnje ozbiljno pristupilo. To je osnova za preventivne mjere koje treba dalje razvijati.
Od 2010. naovamo Crkva je poduzela brojne mjere u Austriji u borbi protiv zlostavljanja i nasilja i za zaštitu djece. One nipošto ne obezvrjeđuju patnju onih koji su imali potrebu za zaštitom i brigom Crkve i njezinih pastira, a doživjeli su nešto sasvim suprotno. Nikada se više ne bi smjelo ponoviti da se ruši ugled Crkve zbog patnje žrtava, nekažnjavanja počinitelja i zataškavanja zlodjela. Biskupi i svi crkveni službenici u Austriji obvezali su se na to i ne smiju odstupati od toga, ističe se u izjavi.
Nasilje i spolno zlostavljanje maloljetnika bolna je stvarnost, osobito u privatnoj sferi i društvu u cjelini. Cilj mora biti široki društveni konsenzus kako bi se razbio tabu koji ostaje i dalje veoma raširen te još bolje zaštitilo djecu.
Osim navedene teme na proljetnom plenarnom zasjedanju Austrijske BK govorilo se o ulozi župnih vijeća u trenutnim procesima promjene temeljnih crkvenih struktura, zatim klimatskim promjenama te održivom i klimatski prihvatljivom upravljanje biskupijama na tragu enciklike pape Franje Laudato si’, uvođenju etičkog obrazovanja od školske 2020./21. godine za one učenike u srednjoškolskom obrazovanju koji ne pohađaju vjeronauk te Izborima za Europski parlament od 23. do 26. svibnja 2019. godine.