Istina je prava novost.

Izjava komisije Justitia et pax BK BiH o stanju u zemlji

Sarajevo, (IKA/KTA) – Komisija Justitia et pax BK BiH objavila je izjavu o društveno-političkoj situaciji u BiH. U njoj ističu kako biskupi nikada neće podržati “bilo kakva parcijalna i, suštinski gledano, kratkotrajna politička rješenja koja će – a to nam je 20-godišnje poratno iskustvo pokazalo – rađati novim nepravdama, koja bi najmalobrojniji autohtoni hrvatski narod u njegovim pravima svela na manjinu, a ujedno opstojnost države Bosne i Hercegovine ozbiljno dovela u pitanje!”
U prvom planu mora biti istinska dobrobit čovjeka, a ne uskogrudni politički i stranački interesi. U tom vidu, je li konačno sazrelo vrijeme za davno obećano „raspakiranje Daytonske kutije” i zajedničko nalaženje drugoga najboljeg mogućeg rješenja, koje će poštivati temeljna ljudska prava i činjenicu etničke, vjerske, kulturne i jezične različitosti te gospodarskih potreba cijelog društva i pravedne raspodjele društvenih dobara, ostavljamo mudrosti i zrelosti legalno izabranih političkih dužnosnika, ističe se u izjavi.
Sve ljude u vlasti potiču da teže takvom unutarnjem uređenju domovine u kojem će “svaki čovjek u svakom njezinu dijelu imati sva ljudska prava i vjerske slobode, a svaki narod biti jednakopravan u svom identitetu s druga dva naroda”.
U ozračju u kojem mnogi putem medija zbunjuju, razočaravaju i plaše domaćeg „običnoga” čovjeka, “ističemo kako naša krajevna Crkva u Bosni i Hercegovini – pod time mislimo na njezin ministerijalni dio: svećenstvo i redovništvo, odnosno crkveno vodstvo – i sada, kao i do sada, čvrsto stoji uz povjereni joj narod. Naglašavamo potrebu jedinstvenosti i odlučnosti u zajedničkoj nakani sve (u)činiti kako bismo kao Katolička Crkva ostali i opstali na ovim prostorima na što nas obvezuje Kristov nalog, a i brojni poticaji Svete Stolice”.
Komisija Justitia et pax BK BiH, na čelu s predsjednikom biskupom Franjom Komaricom, u izjavi potiče sve vjernike na molitvu za mir, na pouzdanje u Boga koji svime upravlja te na izgradnju “pravednog i trajnog mira u ovoj zemlji, koju je Božja providnost povjerila i nama, članovima Katoličke Crkve”.

.