Budi dio naše mreže
Izbornik

Izjava Nacionalnog vijeća hrvatskog ogranka Svjetske konferencije religija za mir - WCRP

Nacionalno vijeće SKRM

Izjava Nacionalnog vijeća hrvatskog ogranka Svjetske konferencije religija za mir - WCRP

Nacionalno vijeće SKRM – Hrvatska na svojoj sjednici od 28. svibnja 1996. u Zagrebu raspravljalo je o pripravi za Europsku skupštinu SKRM koja će se održati u Mađarskoj ove godine u listopadu. Tom prilikom je razmotrilo značenje Statuta SKRM – Hrvatska i njegov doprinos stvarnom miru kod nas.
Statut označuje Konferenciju u članku 2. kao udrugu građana različitih religija koja utvrđuje i promiče vjerska i moralna načela građana Republike Hrvatske, potrebita je u stvaranju i održavanju pravednoga mira te skladnoga života svih građana, bez obzira na vjersku pripadnost.
U članku 3. kaže se: “Poštujući vjerske različitosti na prostorima Hrvatske, Organizacija djeluje čvrsto vjerujući da vjernici različitih religija mogu uspješno surađivati u prilog mira, pravde, istine i ljubavi”.
Dakle, riječ je o Republici Hrvatskoj, o prostorima Hrvatske. Zato smatramo da treba ubrzati miran proces integracije Hrvatskoga Podunavlja u suverenu Republiku Hrvatsku kako je ona međunarodno priznata u svojim granicama. Tako će svi građani toga područja kao i čitava Republika Hrvatska moći ostvariti skladan život u suradnji vjernika različitih religija.
Europska skupština SKRM održat će se od 10. do 13. listopada 1996. u Mađarskoj, u Dobogokou pokraj Budimpešte. Tema je: Religije za pravedni ekonomski poredak.
Zahtijevamo da se religije tu živo zauzmu za pravednu ekonomsku obnovu, za povratak prognanika i izbjeglica, za izgradnju porušenih gradova i sela uz međunarodnu solidarnu akciju, za naknadu štete u Republici Hrvatskoj kao i u Republici Bosni i Hercegovini koje su veoma stradale u nedavno nepravednom ratu kao žrtve agresije.
Predlažemo i zahtijevamo da Republika Hrvatska bude prihvaćena u međunarodne integracije i forume da kao suverena i konstruktivna država može surađivati u izgradnji pravednoga ekonomskoga poretka, napose u Europi.
Pravedni ekonomski poredak ovisi mnogo o vjerskim i moralnim načelima građana i država kao i organizacija.
Zahtijevamo da religije pojačaju svoje zdravo djelovanje uklanjajući negativne odnose među njima samima, njihovim vjernicima i državama. Vjerski i politički vođe su pozvani da uspješno surađuju u prilog mira, pravde, istine i ljubavi.

Mons. Marko Culej
Predsjednik SKRM – Hrvatska