Budi dio naše mreže
Izbornik

IZJAVA SA ZNANSTVENOG SKUPA «MOGUĆNOSTI ORGANIZIRANOG DJELOVANJA VJERNIKA LAIKA U HRVATSKOJ»

Osijek, 5. i 6. listopada 2001.

U organizaciji Biskupske komisije HBK za laike u Osijeku je 5. i 6. listopada 2001. održan znanstveni skup vjernika laika na temu: Mogućnosti organiziranog djelovanja vjernika laika u Hrvatskoj. Na skupu je bilo 200 sudionika, najvećim dijelom vjernika laika, od kojih je jedan dio izabran između stručnjaka, a drugi između zauzetijih vjernika laika po biskupijama. Također su bili nazočni i predstavnici svećenika, redovnika i redovnica te biskupi. Sudionici skupa izjavljuju:

U prvoj polovici 20. stoljeća, u vrijeme razvoja Hrvatskog katoličkog pokreta, Crkva u Hrvata imala je brojne organizacije vjernika laika, čiji je rad 1945. godine nasilno prekinut političkom odlukom. Drugi vatikanski sabor potaknuo je organizirano djelovanje vjernika laika i na tim su temeljima u cijeloj Crkvi nastali brojni pokreti i udruge. Budući da je u nas tih godina slabio državni represivni sustav, rađaju se neki pokušaji organiziranog djelovanja vjernika laika, kako unutar crkvenih struktura (župna i biskupijska vijeća), tako i osnivanjem laičkih duhovnih pokreta izvan njih (zbog društvenog sustava nisu se mogli ustrojiti pokreti i udruge socijalnog usmjerenja). Buđenje laikata i laičkog pitanja doživjelo je svoj zamah uspostavom demokratske i samostalne hrvatske države. Održana su i dva uspješna zborovanja vjernika laika u Zagrebu (1992. i 1995. godine). Da bi se taj proces još uspješnije nastavio i bio usmjeren u duhu Drugog vatikanskog sabora te pokoncilskih dokumenata o vjernicima laicima, svjesni svoje kršćanske odgovornosti za Crkvu i društvo te zahtjeva «nove kulture» koju oblikuju suvremeni društveni procesi i sredstva komunikacije izjavljujemo:

1. Sekcije ustrojene u pripremi Znanstvenog skupa susrest će se ponovno u roku od dva mjeseca i nastaviti započeti rad (u suradnji s Biskupskom komisijom HBK za laike). Sve zainteresirane vjernike laike mole za podršku, uključivanje u suradnju te prijedloge za nastavak daljnjega rada, tim više što skup nije uspio razmatrati sva aktualna pitanja. Stoga će najvjerojatnije biti potrebno ustrojiti još neke sekcije ili redefinirati postojeće.

2. Neophodan preduvjet za uspješno organizirano djelovanje laika u Crkvi i društvu je osnivanje Ureda za laike pri HBK, s posebnom sekcijom za mlade. Neka se osnuje u roku od šest mjeseci.

3. Vjernici laici – sudionici znanstvenog skupa – prihvaćat će trajnu teološku i stručnu izobrazbu, kao i osobnu duhovnu izgradnju kroz neke od oblika suvremenog osposobljavanja (za animatore župne kateheze ili druge profesio-nal-ne i volonterske pastoralne djelatnike) te se obvezuju na suodgovoran doprinos i spremnost na uključivanje u svoje župne i biskupijske zajednice. Na to isto pozivaju i druge vjernike laike, a svećenike da budu još otvoreniji za suradnju.

4. Oživotvorenje socijalnog nauka Crkve u društvu i u Crkvi potrebno je, u suradnji s Centrom za promicanje socijalnog nauka Crkve, nastaviti organiziranjem permanentnog obrazovanja vjernika laika u svim područjima društvenog života, kao i obrazovanja svećenika, redovnika i redovnica, te imenovati nositelja promicanja socijalnog nauka Crkve na nad/biskupijskoj razini.

5. Promišljanje o vjernicima laicima u javnom, političkom, kulturnom i znanstvenom životu nastavit će se, među ostalim, u pripremanju susretâ vjernika koji se aktivno bave javnim društvenim poslovima, na kojima će se produbljivati vjernička izgradnja i proširivati mogućnosti konkretnog humanog i kršćanskog zauzimanja u društvu. Također će se poraditi na stvaranju strukturalnih pretpostavki za okupljanje katoličkih intelektualaca. Jedna od njih je i pokretanje časopisa oko kojega bi se oni okupljali. Za ostvarenje te velike obveze i izazova potrebno je poduzeti i nove napore u formaciji, organizaciji i konkretnom svjedočenju trajnih vrijednosti i etičkih načela. Pozivamo, stoga, vjernike laike na aktivno uključivanje u javni i politički život naše Domovine.

6. Pozivamo crkvenu javnost, a na poseban način teologe laike i intelektualce drugih profila, na studijsko praćenje pitanja vezanih uz različita područja zauzimanja vjernika laika te na bolje vrjednovanje mjesta i uloge žene u Crkvi i u društvu. Žene vjernice potičemo i na njihov organizirani nastup.

7. Predlažemo da Biskupska komisija za laike pri HBK nastavi okupljanje stručnjaka te organiziranje sličnih znanstvenih skupova na kojima bi se analizirala i promišljala pojedina pitanja crkvenog i društvenog života.

8. Pozivamo vjerničke zajednice i crkvene pastire da prepoznaju i konkretnom pomoću ohrabruju nadarene mlade ljude za uključivanje u odgojno, kulturno, znanstveno, socijalno i medijsko područje evangelizacijskog poslanja.

9. Smatramo da je potrebno razmotriti mogućnost uvođenja službe pastoralnog asistenta na razini župnih zajednica, te profesionalno angažiranje teologa laika kao animatora na nekim područjima pastoralnog djelovanja u biskupijama.

10. Došli smo do zaključka o potrebi osnivanja koordinacijskog odbora koji će pripremati realizaciju Nacionalnog vijeća laika, koje bi vodilo brigu o postojećim udrugama laika i koordiniralo njihov doprinos i rad. Ujedno potičemo sve vjernike da se još više otvore za mogućnosti organiziranog djelovanja u pokretima i udrugama.

Osijek, 6. listopada 2001.

Sudionici znanstvenog skupa
«Mogućnosti organiziranog djelovanja vjernika laika u Hrvatskoj»