Istina je prava novost.

Izjava u povodu Međunarodne konferencije o ženi u Pekingu (4. - 15. rujna 1995)

Prije deset godina sudionici konferencije u Nairobiju (1985) proglasili su “desetljeće žene”. Ove se godine u Pekingu održava četvrta svjetska konferencija posvećena ženi.
Konferencija će pod geslom “jednakost, razvoj i mir” od 4. do 15. rujna pokušati dati ocjenu položaja i uloge žene na kraju 20. stoljeća.
Milijuni žena, posebno u “trećem svijetu”, ličene su temeljnih ljudskih prava i osobnog dostojanstva. Nemaju pristupa pravoj izobrazbi, zdravstveno su nezaštićene, a u nekim zemljama žene se prodaju ili kupuju pa su često žrtve izrabljivanja, nasilja i zloporabe. Drago nam je, zato, što će se spomenuta Konferencija u Pekingu pozabaviti pitanjima dostojanstva žene i suočiti se s drugim problemima kao što su: siromaštvo, nepismenost, prostitucija, nasilje nad ženama kao i raznolike manipulacije sa ženama u sredstvima javnog priopćivanja.
No, nije nam drago što “Radni dokument” odražava neprihvatljive nazore što se tiče života, seksualnog odgoja, obitelji. Takvi su stavovi bili prisutni i u radnom dokumentu prošle godine na Kairskoj konferenciji o pučanstvu i razvoju. Pribojavamo se da bi Peking mogao postati sada nova arena na kojoj će se iznositi takozvane “napredne ideje” svjetovnog pogleda na život i obitelj, a njih je Papa u svojoj enciklici “Evanđelje života” označio kao stavove “kulture smrti”.
Mi se stoga pridružujemo nagovorima i apelima Svetog Oca Ivana Pavla II. koji se ne umara ponavljati da “svaka osoba, bez razlike na dob, spol, religiju i naciju ima svoje dostojanstvo i svoja neotuđiva prava”, da je “život svet i nepovrediv”, i da su “ljudska prava urođena ljudskoj naravi” po čemu je čovjek iznad svih institucija i svih ljudskih zakona.
Posebno se pridružujemo Papinim razmišljanjima o ulozi žene majke, supruge, sestre, radnice, redovnice, koje je objavio u svom posljednjem Pismu ženama 29. lipnja 1995.
Suvremeno ozračje u kojem živimo zasićeno je individualizmom i zatrovano materijalističkim nazorom. I pokazuje nažalost svoj “razorni duh” naspram obitelji i životu.
U takvom ozračju “pomračenog uma” današnji čovjek, čini se, nije sposoban, a niti voljan raspravljati o vrijednostima života, braka i obitelji na razini moralnih i etičkih principa.
Očekujemo da u duhu Papina “Pisma ženama”, kao i u duhu enciklike “O dostojanstvu žene” (od 15.08. 1988) naša delegacija iz Hrvatske dadne svoj pozitivni obol na temelju nače bogate obiteljske tradicije koja se nadahnjuje na kršćanskim principima i načelima usađenim u hrvatsko biće. Posebno očekujemo da članovi nače delegacije u pogledu obrane obitelji i života budu odvažni i beskompromisni, da pokažu da poštuju život, da ga brane, vole i služe mu.
Obraćamo se i našim vjernicima da se u ovoj devetnici uoči Velike Gospe usrdno pomole našoj kraljici i majci da bdije nad našim obiteljima. Neka Marija donositeljica života i ljubavi bdije i nad hrvatskim ženama, nad njihovim poslanjem u službi čovječanstva, mira, života i Kraljevstva Božjega.
Neka nam Svemogući po zagovoru “najuzvišenije među ženama” udjeli snage i mudrosti da izgrađujemo civilizaciju života, istine i ljubavi.