Budi dio naše mreže
Izbornik

IZJAVA VIJEĆA ZA DRUŠTVENI RAZVOJ I SVJETSKI MIR BK SAD O POSJETU BISKUPA KOMARICE SAD

Zagreb (iKA )

U susretima s američkim kongresmenima i senatorima banjolučki biskup Franjo Komarica ustvrdio je neuspjeh u provođenju daytonskih sporzuma te istaknuo da međunarodne postrojbe moraju ostati kako bi spriječile novi rat

Zagreb, 31. 7. 1996. (iKA) – Vijeće za društveni razvoj i svjetski mir Biskupske konferencije Sjedinjenih Američkih Država dalo je, nakon boravka banjolučkog biskupa Franje Komarice u Washingtonu od 23. do 29. srpnja priopćenje za novinare “Bosanski biskup utvrđuje neuspjeh u provođenju Daytonskih sporzuma: ističe da međunarodne postrojbe moraju ostati kako bi spriječile novi rat”. Priopćenje za novinare prenosimo u cijelosti:
“Katolički biskup Franjo Komarica iz Banje Luke, Republika Bosna i Hercegovina, rekao je članovima kongresa i Clintonovoj vladi da neuspjeh u provođenju civilnih aspekata daytonskih sporazuma vodi u podjelu Bosne i Hercegovine po etničko-religijskim granicama.
Prema biskupu Franji Komarici: “Još je moguće obnoviti demokratsku, multi-religioznu, multi-etničku, multi-kulturalnu Bosnu i Hercegovinu koja jamči temeljna ljudska prava za sve ljude. To se, međutim, može postići jedino ukoliko međunarodna zajednica poduzme odlučnije korake za provedbu svih aspekata daytonskih sporazuma”.
Ponovno ističući nedavnu izjavu katoličkih biskupa Bosne i Hercegovine, biskup Komarica je rekao: “Ukoliko se ubrzo nešto više ne učini, izbori zakazani za 14. rujna samo će učvrstiti podjelu Bosne i Hercegovine, i dati politički legitimitet ekstremnim političkim strankama i političarima, uključujući mnoge ratne zločince”. On je pozvao Sjedinjene Države da upotrijebe svoj utjecaj kako bi spriječili ratne zločince i ekstremističke stranke da zagovaraju izbore, te da osiguraju svim izbjeglicama mogućnost da glasaju za kandidate iz područja u kojima su prvotno živjeli.
Biskup Komarica je također posebno pozvao predstavnike Sjedinjenih Država da zajamče slobodu kretanja i pravo raseljenih osoba i izbjeglica da se vrate svojim kućama. “Većina mojih vjernika sada žive kao izbjeglice. Stalno me iznova pitaju kad će se moći vratiti kućama. Oni to ne mogu, jer im mjesni političari, isti oni ljudi koji su ih na početku prisilili da odu, ne dopuštaju povratak niti im jamče sigurnost. Ne smije se dopustiti nastavak ovoga očitog kršenja daytonskih sporazuma”.
Biskup Komarica je izrazio svoju “duboku zahvalnost” za prisustvo američkih i ostalih jedinica, prisustvo koje je sačuvalo mnoge živote. On je, međutim, istaknuo da ukoliko se želi da daytonski sporazumi uspiju i ako želimo izbjeći povratak u rat i novo etničko čišćenje, apsolutno je neophodno da međunarodne jedinice ostanu duže.
Analizirajući svoj posjet, biskup Komarica je izrazio zahvalnost za topao prijem na koji je naišao u Sjedinjenim Državama. “Uvjeren sam da se Amerikanci i njihovi politički vođe zalažu za promicanje demokracije i čuvanje ljudskih prava, te da će učiniti sve što je u njihovoj moći da nam pomognu da u Bosni i Hercegovini izgradimo društvo na tim istim vrijednostim”, kaže biskup Komarica.
Onima s kojima se susreo, biskup Komarica je govorio o svojim trajnim naporima, kao i onima drugih crkvenih vođa, da se održi Bosnu i Hercegovinu multi-religioznom, multi-etničkom i multi-kulturalnom. “Radili smo i nastavit ćemo raditi sa srpskim pravoslavnim i muslimanskim vođama u Bosni i Hercegovini na izgradnji pravednog i trajnog mira, na zacjeljivanju ratnih rana i na promicanju pomirenja među duboko podijeljenim zajednicama”, istaknuo je biskup Komarica.
Biskup Daniel P. Reilly, predsjednik Biskupskog vijeća za međunarodnu politiku SAD (U.S. Bishops international Policy Committee) izrazio je “veliko divljenje za hrabro djelovanje biskupa Komarice i trajnu podršku u njegovim naporima na uspostavljanju mira”.
Posjet biskupa Komarice uključuje sastanke: predst. David Bonior (D-Mi), demokrat (Democratic Whip); predst. Benjamin Gilman (R-NY), predsjednik Odbora za međunarodne odnose (House of international Relations Commettee); predst. Lee Hamilton (D-iN), uvaženi demokrat u Odboru za međunarodne odnose; predst. Christopher Smith (R-NJ), su-predsjedajući i predst. Frank Wolf (R-VA), član Helsinškog odbora Kongresa; senator Claiborne Pell (D-Ri), uvaženi demokrat u Odboru za međunarodne odnose Senata (Senate Foreign Relations Commettee); preds. Tony Hll (D-OH); predst. Douglas Bereauter (R-NE) Odbor za međunarodne odnose; senator Don Nickles (R-OK); i osoblje predst. Newt Gingrich, glasnogovornik i senator Paul Sarbanes (D-MD) Odbor za međunarodne odnose.
Ostali sastanci uključuju amb. William Montgomery, koordinatora za Bosnu u State Department; amb. Alex Vershbow, National Security Council; kardinal William Keeler, nadbiskupa Baltimora; biskup John Rickard, predsjednika CRS-a i o. Leonida Kishkovsky iz Međunarodnog udruženja pravoslavnih humanitarnih organizacija.
Posjet biskupa Komarice priredile su Biskupska konferencija Sjedinjenih Američkih Država i Hrvatska katolička unija SAD i Canade”.