Istina je prava novost.

IZJAVE U POVODU DEBLOKIRANJA POMOĆI ZA OBNOVU I IZGRADNJU KUĆA U JAJCU

Jajce, 27. 8. 1997. (IKA) - Nakon odluke njemačkog ministra vanjskih poslova Klausa Kinkela, donesene 26. kolovoza, uz suglasnost s visokim predstavnikom međunarodne zajednice za BiH Carlosom Westendorpom, da se deblokira milijun njemačkih maraka pomoći

Jajce, 27. 8. 1997. (IKA) – Nakon odluke njemačkog ministra vanjskih poslova Klausa Kinkela, donesene 26. kolovoza, uz suglasnost s visokim predstavnikom međunarodne zajednice za BiH Carlosom Westendorpom, da se deblokira milijun njemačkih maraka pomoći za obnovu jajačkog područja, izjave za IKA-u dali su istaknuti državni i crkveni djelatnici iz Jajca. “Drago nam je da je ta zapreka ukinuta, jer s tim sredstvima možemo za 100 obitelji u Jajcu podignuti krov nad glavom. Ta pomoć je ovdje u Jajcu jako potrebna, jer dosta obitelji, također povratnika, ne zna gdje doći i gdje stanovati”, ističe Sabine Verderber, predstavnica Njemačkog Caritasa u Jajcu, koji vodi poslove obnove.
U svojoj izjavi za javnost načelnik općine Jajce Ivo Saraf ističe: “Skidanje embarga njemačke Vlade sa sredstava namijenjenih obnovi Jajca, najbolji je primjer kako se treba pomoći sredinama koje su najviše stradale ratom i koje su unatoč svim svojim teškoćama najviše uradile na povratku raseljenih, izbjeglih i prognanih, jer mora se znati da su u Jajcu svi povratnici. Neki od prije jedan dan, a neki od prije dvije godine kad su hrvatske snage oslobodile grad Jajce 13. rujna 1995”. Među ostalim, Safar dodaje kako se do danas na područje Jajca i Pougarja vratilo oko 19.000 građana; oko 15.000 Hrvata i 4.000 Bošnjaka. Podsjećajući na prijašnju odluku o ukidanju pomoći “na temelju zlonamjerno prouzročenih događaja i o tome vješto pripremljenih informacija i dezinformacija”, gvardijan jajačkoga franjevačkog samostana fra Stipo Marčinković ističe: “Jajčani su zahvalni gospodinu Klausu Kinkelu za ovu drugu odluku i njemačku humanitarnu pomoć u Jajcu preko Njemačkog Caritasa”, te dodaje: “Isto tako jajački Hrvati mole Boga da, što se Jajca tiče, nitko ubuduće ne bude zlonamjeran u svojim nakanama ili brzoplet u svojim odlukama”. Izjavu u povodu odleđivanja pomoći dao je i župnik župe sv. Ivana Krstitelja fra Pero Jurišić. Zaključio je da se nesuglasice oko događaja u Jajcu polako rasvjetljuju, a stanje normalizira, čemu pridonosi i najnovije ukidanje nepravednoga ekonomskog embarga Hrvatima u Jajcu.
Trećina od 85 kuća u Jajcu, koje će se nastojati obnoviti u što kraćem roku kako bi se povratnici u njih vratili prije zime, pripada muslimanskom stanovništvu.