Budi dio naše mreže
Izbornik

IZLOŽBA SPISA SA MRTVOGA MORA

Vatikan (IKA )

U Vatikanskoj apostolskoj knjižnici održava se izložba posvećena glasovitim mrtvomorskim ili kumranskim spisima. Izložba je otvorena 30. lipnja i trajat će do 15. rujna.

Vatikan, 8. 7. 1994. (IKA) – U Vatikanskoj apostolskoj knjižnici održava se izložba posvećena glasovitim mrtvomorskim ili kumranskim spisima. Izložba je otvorena 30. lipnja i trajat će do 15. rujna. Izložbom je obuhvaćeno 12 ulomaka nađenih svitaka i 88 rukotvorina nađenih u Kumranu (Qumranu), na sjeverozapadnoj obali Mrtvoga mora, koje je posudila država Izrael, te pedesetak dokumenata koji su u vlasništvu Vatikanske apostolske knjižnice, poglavito rukopisi, inkunabule i zemljovidi. Izlošci su razvrstani u tri skupine: “Svijet svitaka”, to jest sredina u kojoj su svici nastali i očuvani i s kojom su povezani, zatim “Kumranska knjižnica”, s pozornošću usredotočenom na vrste nađenih spisa, te “Svici i suvremena znanost” odnosno građa vezana uz nalazak i proučavanje kumranskih spisa.
Izloženi spisi nađeni su god. 1947. kada je neki mladi pastir u potrazi za izgubljenom kozom zašao u jednu od kumranskih spilja te u glinenim posudama našao ispisane kožne svitke koji su se tu očuvali netaknuti oko dvije tisuće godine. Stručnjaci su odmah otkrili da se radi o vrlo važnim svicima koji osvjetljuju prilike u Izraelu u vrijeme rimske vladavine, svjedoče o starim oblicima Svetoga pisma, pružaju podatke o hebrejskom i drugim jezicima na području Svete Zemlje i u susjednim područjima, te svjedoče o mogućim strujama koje su se odrazile na početke razvoja kršćanstva. Svici potječu iz Isusovog vremena i vjerojatno su bili u sastavu knjižnice koja je imala više od 800 spisa, uključujući skoro sve knjige Staroga zavjeta na hebrejskom i aramajskom ili pak u prepričanom obliku, poznatu “Targum”. Cijelo područje nalaska kumranskih spisa posebno je proučavano i istraženo u razdoblju od 1947. do 1956. godine.