Izložba "Stepinčevim stazama po Svetoj zemlji" u Hvaru
Hvar (IKA )
Otvaranje izložbe posvećeno je 350. obljetnici dolaska benediktinki u Hvar, te ovogodišnjoj proslavi Stepinčeva
Hvar, (IKA) – Sadržajna i poticajna izložba fotografija i arhivskih dokumenata, koji svjedoče o hrvatskom hodočašću 1937. godine u Kristovu domovinu, predvođenog kardinalom Alojzijem Stepincem, pod nazivom “Stepinčevim stazama po Svetoj zemlji” svečano je otvorena 7. veljače u Gradskoj loggi u Hvaru. Otvaranje izložbe posvećeno je 350. obljetnici dolaska benediktinki u Hvar, te ovogodišnjoj proslavi blagdana bl. Alojzija Stepinca.
Izložba je ostvarena u organizaciji Hvarsko-bračko-viške biskupije i Postulature bl. A. Stepinca uz sponzorstvo Glasa Koncila. Autor izložbe je papinski vitez Svetog groba Jeruzalemskog Claude Grbeša, a likovni postav uredila je Maja Juras.
Otvarajući izložbu, hvarsko-bračko-viški biskup Slobodan Štambuk osvrnuo se kratko na život i značaj bl. A. Stepinca. Hvarski biskup je istaknuo dva “grijeha” zbog kojih je Stepinac bio proganjan, optužen i na montiranom sudskom procesu osuđen. Prvi njegov “grijeh” bio je taj što je bio katolik, a drugi što je bio Hrvat. Tim svojim “grijesima” Stepinac se ponosio i hrabro ih branio. Poznata je njegova izjava da bi bio “ništarija kad ne bi suosjećao sa svojim narodom” te kad su ga vlasti uporno nagovarale da napusti Hrvatsku, nije pristao izjavivši da “ostaje sa svojim narodom”.
Osim tih pojedinosti iz Stepinčeva života, mons. Štambuk spomenuo je poznatu njegovu propovijed, koju je održao u zagrebačkoj katedrali 1943. godine, u kojoj je jasno i hrabro izložio svoje stajalište o jednakosti svih ljudi pred Bogom ovim riječima: “Svi ljudi, svih rasa, djeca su Božja. Svi, bez razlike, bili oni Cigani, crnci, civilizirani Europljani, Židovi ili ponosni arijevci, svi imaju jednako pravo da kažu: Oče naš koji jesi na nebesima. Zbog toga je Katolička Crkva uvijek osuđivala, a i dalje osuđuje bilo kakvu nepravdu ili nasilje počinjeno u ime klasnih, rasnih ili nacionalističkih teorija”.
Nazočnima se obratio i autor izložbe Grbeša, koji je izrazio zadovoljstvo i zahvalnost organizatorima koji su omogućili da se izložba održi u Hvaru, koji je nakon Zagreba i Rijeke treći grad u Hrvatskoj u kojemu se izložba priređuje. Posebno se osvrnuo na pojedine fotografije izvrsnog Ljudevita Griesbacha, koji je uistinu majstorski zabilježio značajne i zanimljive trenutke s hrvatskog hodočašća u Svetu zemlju 1937. godine.
Cilj izložbe je pridonijeti promicanju i boljem upoznavanju povijesnih veza Hrvatske sa Svetom zemljom, koje još nisu dovoljno poznate, istaknuo je Grbeša. Osim Griesbachovih izložene su i fotografije dr. Josipa Andrića, organizatora i tajnika Odbora hrvatskog hodočašća, kojemu je uz posjet svetim mjestima Kristove domovine središnja svrha bila posveta oltara bl. Nikole Tavelića u Jeruzalemu, rad hrvatskoga kipara Ive Kerdića.
U hvarskoj Gradskoj loggi izložene su fotografije, a u muzejskom prostoru benediktinki izloženi su arhivski dokumenti, vezani uz hodočašće i bl. Alojzija Stepinca. Na otvorenju izložbe nastupila je ženska klapa “Bodulke”, koja je otpjevala nekoliko duhovnih pjesama. Nakon otvorenja izložbe u crkvi samostana benediktinki misu je predvodio biskup Štambuk. Dragocjenu duhovnu vrijednost i značenje benediktinki za grad Hvar na najbolji način hvarski biskup je izrazio rekavši da su one za Hvar “neprekidno sklopljene ruke na molitvu”.
.