Izvještaj Talijanskoga Caritasa - žene i COVID
Foto: Vatican Media // ilustracija Covid 19
Rim (IKA)
U izvještaju Talijanskoga Caritasa upozorava se na goleme razlike između muškaraca i žena, povećane pandemijom, prenosi Vatican News.
Izvještaj pokazuje da pandemija bolesti COVID-19, koja već dvije godine ranjava cijeli svijet, ističe razlike u odnosu između muškarca i žene na gospodarskoj, društvenoj, ali i kulturnoj i djelatnoj razini, objasnila je Bottazzi. Žene su pretrpjele najgore društvene i gospodarske posljedice, ali unatoč tomu bile su na prvoj crti u borbi protiv pandemije: samo u Europi 76% osoblja u zdravstvenim i socijalnim službama, i 86% osoblja koje pruža brigu i pomoć, čine žene.
S pandemijom, djelatnice su u tim sektorima podnijele povećanje obima posla bez presedana, rizika za zdravlje te problema koji se odnose na usklađivanje profesionalnoga i privatnoga života. Osim toga, stalna zatvaranja zbog koronavirusa potaknula su snažne posljedice na neplaćeni rad u brizi i na ravnotežu između profesionalnoga i privatnoga života, uz značajan porast slučajeva obiteljskoga nasilja.
Između 2019. i 2020. godine izgubljeno je 54 milijuna ženskih radnih mjesta. Pogođen je bio čak i rad u pružanju njege koji se oduvijek doživljavao kao ženska povlastica, objasnila je Bottazzi. Pritom ne treba zaboraviti da su brojne žene isključene iz svijeta društvenih mreža, iz takozvanog online svijeta, iz obrazovnoga područja, kao i iz znanstveno-tehnoloških disciplina.
U izvještaju je posebna pozornost posvećena ženama na Bliskom istoku, posebno onima u Siriji koja će za nekoliko dana, 15. ožujka, proživjeti 11. godišnjicu sukoba. Riječ je o zemlji u kojoj žene nose veći teret rata jer su popunile društvene, ali i radne praznine koje su ostavili muškarci koji su ili u ratu, ili su otišli u druge zemlje kako ne bi bili primorani ubijati. Žene su preuzele ulogu mater familias, preuzimajući položaje i uloge koji su prije bili izrazito muške povlastice, ističe se u izvještaju.
COVID je, osim toga, utjecao na zdravlje majki i mentalno zdravlje žena primoranih na razdoblja potpunoga zatvaranja u vrlo malim stanovima ili izbjegličkim kampovima, s vrlo velikim teretom na leđima vezanim uz brigu za druge; zatim na problem prehrambene sigurnosti, povećanja rodno uvjetovanoga nasilja i značajno smanjenje političkoga sudjelovanja žena, riješenoga gotovo kao suvišno pitanje s obzirom na izvanredno stanje zbog pandemije. To je vrlo ozbiljno pitanje, jer žene koje već podnose teret rata, primorane su ostati u podređenoj poziciji u odnosu na muškarce, primijetila je Bottazzi.
Talijanski Caritas u izvještaju više puta citira papu Franju i njegovo upozorenje na pouku koja je proizišla iz pandemije. Rekao je to 31. svibnja 2020. godine, slaveći prvu misu u prisutnosti naroda u bazilici Sv. Petra, kada je istaknuo da je od te krize gora jedino drama ako ju ne iskoristimo. Mislim da Papa od nas traži da budemo ujedinjeni, da se svi priznamo braćom, prisutnom u istoj zemlji koja je zajednički dom, napomenula je Bottazzi.