Budi dio naše mreže
Izbornik

Javna glasila - demokratski, kritički, odgovorno

Papin angelus u nedjelju 28. siječnja

Predraga braćo i sestre!

1. Prošlog 24. siječnja, na spomendan sv. Franje Saleškoga, zaštitnika katoličkog tiska, objavljena je poruka za Svjetski dan sredstava društvenog priopćivanja, koji će biti 19. svibnja, s temom “Sredstva društvenog priopćivanja: areopag za promicanje žene u društvu”. Sredstva društvenog priopćivanja pružaju izvanredne mogućnosti za naviještanje Evanđelja, kako je to već istaknuo dekret Inter mirifica, u kojemu se II. vatikanski koncil upravo njima bavio. Koncilski su oci s povjerenjem i, ujedno, jasnim realizmom prepoznali nadasve pozitivne mogućnosti tih sredstava, ali nisu prešutjeli ni da ih “ljudi mogu upotrijebiti protiv nauma Boga Stvoritelja i zlorabiti i na svoju vlastitu štetu” (IM, 2). Kako zanijekati da upravo ta dvoznačnost dolazi sve više na svjetlo u posljednjim desetljećima?
Neporeciva je vrijednost sredstava društvenog priopćivanja. Dobro upotrebljena, ona mogu biti od neprocjenjive koristi kulturi, slobodi i solidarnosti. Za sljedeći Svjetski dan sredstava društvenog priopćivanja svidjelo mi se ocrtati ga kao “suvremeni areopag, gdje se uobličuju nova ponašanja i gdje se doista ocrtava nova kultura”. Ali kako li su različite i proturječne poruke koje ona prenose, utječući, bilo pozitivno bilo negativno, na osobu i obitelj, običaj i život naroda! Zar može tako osjetljivo područje ostati lišeno pravila i uravnoteženih etičkih i moralnih usmjerenja?

2. U vezi s time dalekosežna su upozorenja dekreta Inter mirifica, osobito ukoliko se odnose na pravo na informaciju. Koncil podsjeća da “ispravno vršenje takvog prava traži da saopćenje bude, što se tiče njegova predmeta, uvijek istinito i, bez povrede pravde i ljubavi, cjelovito” (IM, 5). Ali treba paziti i na način izvješćivanja, koje mora biti “pošteno i prikladno”, tojest, mora poštivati “dostojanstvo čovjeka” (ondje).
To je odgovornost koja prije svega obvezuje one koji rade, na različitim razinama, u svijetu sredstava društvenog priopćivanja, a koji su danas postali osobito moćni, no obuhvaća i cijelo građansko društvo, koje ne smije biti pasivni primalac svake poruke i izvješća. Tako odlučeno područje ne može se, naime, prepustiti tržišnim igrama, nego ga valja shodno zaštititi. I to bilo da se zajamči uravnoteženo i demokratsko suprotstavljanje mišljenja, bilo da se zaštite prava pojedinih članova zajednice, naročito najmlađih i manje obdarenih kritičnošću.

3. Neka nam Sveta Djevica na tom osjetljivom području suvremenog života pomogne naći usmjerenje koje bolje odgovara zahtjevima ljudskoga dostojanstva i naumu Božjem. Neka u srca muškaraca i žena zauzetih u toj vrsti služenja stavi duboki smisao za odgovornost. Neka svima pomogne shvatiti da sloboda nije svrha samoj sebi: ona je vjerodostojna samo kad je u službi istine, solidarnosti i mira.