Kardinal Assis o duhovskim pokretima u zemlji
Brasilia (IKA )
"Možda smo se bili previše uljuljali, a možda nas je porast pentekostnih pokreta 'trgnuo' i dao novi polet za naše stvarno poslanje", rekao je predsjednik Brazilske biskupske konferencije
Brasilia, (IKA) – Duhovski pokreti u Brazilu, prema mišljenju kardinala Raymunda Damascena Assisa, potaknule su Katoličku Crkvu u zemlji na pojačano zauzimanje. “Možda smo se bili previše uljuljali, a možda nas je porast pentekostnih pokreta ‘trgnuo’ i dao novi polet za naše stvarno poslanje”, rekao je predsjednik Brazilske biskupske konferencije u intervjuu koji je 17. srpnja prenijela njemačka katolička novinska agencija KNA.
Prema popisu stanovništva iz 2010. oko 42 milijuna stanovnika (22 posto) od 190 milijuna Brazilaca izjasnilo se kao protestanti ili evangelici, dok ih je 2000. godine bilo 26 milijuna. U istom razdoblju broj onih koji se izjašnjavaju katolicima sa 125 pao je na 123 milijuna. U postocima broj katolika se sa 74 smanjio na 65 posto stanovnika.
Kardinal Assis istaknuo je kako je izbor pape Franje probudio nadu i pozitivna očekivanja u Katoličkoj Crkvi. Razlog tome, između ostalog, leži i u njegovu skromnom i nepatvorenom nastupu. To oboje ga približava ljudima.
Papa Franjo idućeg ponedjeljka putuje u Brazil. To je njegovo prvo papinsko putovanje u inozemstvo. Na programu pohoda, uz brojna bogoslužja u sklopu Svjetskog dan mladih je i posjet svetištu Aparecida u državi Sao Paulo. U Aparecidi je najveće brazilsko marijansko svetište. Aparecida je ujedno i nadbiskupija, a vodi je kardinal Assis.