Kardinal Bozanić posvetio župnu crkvu Uzvišenja sv. Križa u Lukarišću
FOTO: Tiskovni ured Zagrebačke nadbiskupije // Kardinal Bozanić posvetio crkvu u Lukaršiću (Foto Nenad Haleuš Mali)
Lukarišće (IKA)
Zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić predvodio je u nedjelju 16. kolovoza liturgijsko slavlje posvećenja župne crkve Uzvišenja sv. Križa u dugoselskom naselju Lukarišće u zajedništvu sa svećenicima i mnoštvom vjernika, izvijestio je Tiskovni ured Zagrebačke nadbiskupije.
Kardinal je crkvu posvetio trima simbolima vjere: svetim uljem, kojim je pomazan novoizgrađeni oltar, dar obitelji Tunjić, potom tamjanom i na koncu svjetlom, koje simboliziraju upaljene svijeće. Novoj crkvi darovao je moći blaženoga Alojzija Stepinca koje su tijekom obreda ugrađene u novi oltar.
U homiliji kardinal se posebno osvrnuo na riječi iz knjige Nehemijine „Radost Gospodnja vaša je jakost“ (Neh 8,10) te značenje križa kao simbola katoličke vjere. “Ovu crkvu posvećujemo Uzvišenju svetog Križa – to je znak najveće Božje jakosti koja naizgled izgleda slaba, ali upravo se u svetom Križu očitovala Božja jakost”, poručio je kardinal Bozanić.
Rastumačivši da je Radost Gospodnja – ono što je po Bogu, ono čemu se Bog raduje, ono što Bog predlaže da mi činimo to je naša radost, podsjetio je da je čovjekova slabost uvijek ono što Bog ne odobrava, što u Božjim očima nije dobro, što ga odvraća od Boga. “To je naša slabost. Jedino Bog može ispuniti ljudsko srce, može dati smisao ljudskom životu. Jedino Bog sam i ono što nam Bog pruža je naša prava radost. I to je sav kršćanski put, da prihvatimo Boga iz dana u dan”, kazao je kardinal.
U nastavku homilije podsjetio je kako svaki čovjek u životu proživljava razna progonstva i nedaće, osvrnuvši se posebice na okolnosti i izazove stvarnosti širenja bolesti COVID-19. “I prošlih mjeseci osjetili smo progonstvo, bili smo daleko od Božjega hrama, od svete euharistije i kad je bilo opet moguće sudjelovati osjetili smo da je tu naša jakost. Čovjek je snažan samo onda kad je blizu Boga. Što se više predaje Bogu, to je više čovjek. Po ljudskom sudu to nekad tako ne izgleda, ali što više o tome razmišljamo, što više zbrajamo iskustva, to se više u to uvjeravamo”, rekao je zagrebački nadbiskup.
Vjernicima je poručio da sve što donosi pravi uspjeh traži križ i odricanje: “To vide i naša djeca. Ne mogu se samo igrati i proći dobro u životu. Moraju se ponekad odreći onoga što je slatko da bi se postiglo ono dobro. To je put ljudskoga života. Zato Križ, taj vrhovni znak Božje ljubavi iako po ljudskom izgleda slabost On je nama jakost”. Kardinal se osvrnuo i na razgovor između Isusa i žene iz Evanđelja i zaključio: “Bog koji put dozvoljava da stanemo pred njega i da ne dobijemo odmah odgovor. Želi pročistiti i produbiti našu vjeru. Ali ako ustrajemo dobit ćemo odgovor”. Naime, kako je rekao, Bog nikoga tko mu dolazi punom vjerom ne napušta praznih ruku. “Nema ni jednoga među nama koji svakoga od nas toliko ljubi koliko nas svakoga pojedinoga ljubi Bog. Braćo i sestre, u toj spoznaji i iskustvo rastimo svaki dan”, pozvao je kardinal.
„Ja sam ljubljeno Božje dijete. Mene Bog ljubi. Prije nego što sam ga upoznao On me ljubio. Kadgod uzdižemo svoje molitve, svaki puta kada molimo molitvu ‘Oče naš’, osvijestimo si tu činjenicu. Bog nas toliko ljubi da je to pokazao u svom Sinu na križu“, poručio je kardinal Bozanić.
Kardinalu je, na koncu slavlja, upravitelj Župe preč. Josip Kuzel zahvalio što je crkva posvećena upravo Uzvišenju svetog Križa, dok je, uime pastoralnoga vijeća Župe, predavši mu pritom prigodni dar, Kardinalu riječ hvale uputio Josip Arnuš. “Mi, ljudi, gledamo lice čovjeka, u njemu prepoznajemo, naziremo dubinu duše, ljubav; tako i mi danas gledamo Vaše lice, nadbiskupe Josipe i u njemu vidimo da se unatoč velikim brigama radujete zajedno s nama ovoj građevinskoj ljepotici, koju ste danas posvetili. Vidimo vašu pastirsku vjeru, nadu i ljubav!, poručio je kardinalu vjećnik Arnuš u zahvalnome govoru.
Liturgijsko pjevanje predvodio je župni pjevački zbor voditelja Marija Bokuna.
Kardinal Bozanić odluku o osnivanju te župe i izgradnji nove crkve donio je na blagdan svetoga Josipa 2004. Kamen temeljac 5. srpnja 2010. blagoslovio je zagrebački pomoćni biskup Ivan Šaško, a idejno rješenje za crkvu izradio umjetnik Miroslav Gaži, uz pomoć arhitekata Marka i Mladena Sremca. Filijalna crkva u Velikoj Ostrni nosit će titular sv. Josipa.