Kardinal Bozanić predvodio misno slavlje na Svetom Duhu
Kardinal Bozanić predvodio misno slavlje na Svetom Duhu
Zagreb (IKA )
Središnje misno slavlje na blagdan sv. Antuna Padovanskog
Zagreb, (IKA) – Središnje misno slavlje u svetištu i župi sv. Antuna Padovanskoga na Svetom Duhu na blagdan sveca svega svijeta 13.lipnja predvodio je zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić. U koncelebraciji je bio vikar Hrvatske provincije sv. Jeronima franjevaca konventualaca o. Ljudevit Maračić, župnici Gornjogradskog dekanata, franjevci konventualci iz samostana Svetoga Duha te predstavnicima Slovenske provincije sv. Josipa franjevaca konventualaca. Na početku propovijedi kardinal Bozanić je podsjetio kako je sv. Antun bio Božji blagovjesnik. Na njemu je počivao Duh Gospodnji, jer je nosio blagovijest siromašnima, zarobljenicima slobodu, sužnjima oslobođenje. Bio je onaj koga su oni u potrebi itekako dobro razumjeli. Ono što je povezivalo slušatelje i sv. Antuna bio je Duh Božji, Duh Sveti. Samo onaj na kojemu počiva Duh Božji može na pravi način prodrijeti u srce onoga koji ga sluša i donositi mu mir, smirenje, blagost. Sv. Antun je kao Božji izabranik nosio mir, smirenje, oslobođenje i to posebice oslobođenje od nutarnjega zarobljeništva koje čovjek nosi u svom srcu. Što je njega oslobodilo da može drugima slobodu donijeti? Što je njemu, donosilo mir, da može drugima mir pružiti, upitao je kardinal Bozanić. Možemo reći da je sv. Antun mogao biti čovjek veoma razočaran, mogao je upasti u depresiju, jer se njegovi planovi nisu ostvarili. Jedno je planirao, a drugo se dogodilo. No, nije se bojao promjene, i u mladenačkom poletu kada je vidio da ga privlači nešto novo, napušta red augustinaca i ide prema onome što mu se pokazuje kao put. Htio je naviještati evanđelje u Africi, čak je zaželio i mučeništvo, no teška bolest i druge neprilike usmjerile su njegov put u Italiju.
I upravo je u tome postao velik što je radio tamo gdje se našao ne po svojoj volji, već po Božjoj providnosti. Tako su te nove prilike za njega postale izazov koji prihvaća i ostvaruje svoj život u poslušnosti duhu Božjemu. Otvaranjem tom Duhu Božjemu nije pao u razočarenje, nije se predao. Duh Božji nosi mir i ne dopušta čovjeku da padne u razočarenje. Duh Božji čovjeku omogućava prihvati svaku novu situaciju i iskoristiti je za dobro. To je put, to je svetost, istaknuo je kardinal Bozanić. Nadalje je podsjetio da je svet čovjek koji se Bogu otvara, čovjek koji je Božji, koji iskreno i otvoreno moli, koji s Bogom komunicira, koji se Bogu povjerava. Taj čovjek dobiva na dar mir, smirenost i mogućnost prihvatiti ono što mu Božja providnost u određenom trenutku dodjeljuje.
I nama je braćo i sestre itekako potrebno moliti na tu nakanu kako bismo prihvatili ono što i nama ovog trenutka Božja providnost dodjeljuje, da ne budemo zarobljeni svojim željama, planovima, programima. Čovjek treba i željeti i programirati, ali na kraju se treba podvrgnuti Bogu, Duhu Božjemu. Suprotno nastaje nemir. Oslobođenje od nemira, je Duh Božji koji daje čovjeku mir srca, rekao je kardinal.
Sv. Antun je bio veliki zaljubljenik u Isusa, i to Isusa Krista kakvim nam se predstavlja u svetom evanđelju. On je evanđelje razmatrao i propovijedao Isusa i kojem je nalazio uzor svoga života. To je i nama poziv da riječ Božju ozbiljno primamo, da Sveto pismo često i redovito uzimamo u svoje ruke, da ga čitamo. Čitajući evanđelje da molimo i razmatramo, a onda i u život provodimo. Evanđelje je ono što nas može osloboditi od mnogih zala. Posebice je to važno danas kad tolike zablude vrebaju sa svih stana, a mi moramo itekako dobro odmjeriti svaku ponudu. Neka nam u tome bude uvijek primjer sv. Antun koji nam pokazuje put u svjetlu Evanđelja, rekao je na kraju propovijedi kardinal Josip Bozanić.
Na blagdan sv. Antuna na Svetom Duhu održano je devet misa, te tradicionalni blagoslov djece i ljiljana. Tijekom cijeloga dana zagrebačko svetište pohodilo je oko 35.000 hodočasnika iz Zageba i okolice. Podijeljeno je oko 10.000 pričesti, od jutarnji sati izmjenjivala su se 25 ispovjednika.