Istina je prava novost.

Kardinal Piacenza: Ispovijed je jedina „ekologija duše"

Otvarajući 25. ožujka u Rimu XXX. tečaj Apostolske pokorničarnice o unutarnjem forumu viši pokorničar kardinal Mauro Piacenza istaknuo je da je „Odrješenje udijeljeno vjerniku u sakramentu pomirenja najveći mogući doprinos ljudskoj ekologiji, ekologiji duše i, preko njih, ekologiji svijeta“.

Svijetu je potrebno neprestano pročišćavanje. Primjerice, televizija i Internet u posljednjih su 20 godina izazvali umnožavanje zla putem medija, a čovječanstvo se prvi put suočilo s iskustvom „univerzalnog zla“. U pola sata pretraživanja Interneta moguće je „upiti“ više zla nego što je prije samo jednoga stoljeća bilo moguće za trajanja cijeloga životnoga vijeka, upozorio je kardinal Piacenza, prenosi Vatican News.

Jedino kršćanstvo vjerom u Isusa Krista i njegovo uskrsnuće daje odgovor na problem i tajnu zla u svijetu. Od trgovine oružjem do modernoga ropstva, svijet ponekad izgleda poput mreže zla koju je papa Franjo više puta prozvao trećim svjetskim ratom u dijelovima. Zlo se očituje i u školi, obitelji, nasilju nad najslabijima, poigravanju sa životom te tamo gdje vlada laž. Odgovor na zlo ne može biti omalovažavanje grijeha koje je posljedica nedostatka osjećaja za sveto, upozorio je kardinal. Danas se radije govori o „pogrešci“ te se samom sebi pripisuje odgovornost za vlastita loša djela, isključujući postojanje izvornoga grijeha i posljedičnu sklonost zlu. Isključujući Božju prisutnost, Njegovu pomoć i milost, suvremeni čovjek sam sebe osuđuje na dramatičnu usamljenost u vlastitom zlu pa takozvana „pogreška“ postaje teža od grijeha koji smo ponizno priznali svećeniku, rekao je kardinal.

Potrebno je shvatiti da sva nečistoća u svijetu ima samo jedan korijen, a to je otajstvo grijeha, kao što je opisano u Knjizi postanka; kršćaninov odgovor stoga može biti samo Kristova pobjeda nad grijehom i smrću. Ta se pobjeda želi očitovati u nama i preko nas kao Kristova pobjeda u svijetu. Stoga, kako bi se ostvarila cjelovita ekologija čovjeka, potrebno je izgraditi Božje kraljevstvo na zemlji, odnosno graditi Njegovu Crkvu. Sakrament pomirenja jedina je istinska ekologija duše jer se njime ne samo opraštaju i uništavaju grijesi, nego se i naša duša, stvorena u trenutku začeća, obnavlja u svojoj krsnoj nevinosti, kazao je kardinal.

Na kraju je svećenike upozorio da nisu činovnici svetoga, već Kristovi službenici, poistovjećeni s Njime i sudionici njegova spasonosnog djelovanja. Pastiri su pozvani živjeti sakramentalno odrješenje te biti svjedoci koji će učiniti ljude sudionicima Kristova uskrsnuća. Vršenje službe pomirenja ne može ne vidjeti u Blaženoj Djevici Mariji pratiteljicu na putu i posrednicu svake milosti koja snažno djeluje svaki put kada se u službi pomirenja aktualizira otkupljenje, zaključio je kardinal Piacenza.

Prvi takav tečaj Apostolske pokorničarnice potaknuo je 1989. godine sv. Ivan Pavao II., svjestan žurne potrebe za cjelovitom formacijom ispovjednika iz cijeloga svijeta.