KARDINAL PULJIĆ U SAD-u
Sarajevo (IKA/KTA )
Vrhbosanski nadbiskup kardinal Vinko Puljić u pratnji generalnog vikara mons. dr. Mate Zovkića boravi od 15. do 21. studenoga u posjetu Sjedinjenim Američkim Državama
Sarajevo, 17. 11. 2000. (IKA/KTA) – Vrhbosanski nadbiskup kardinal Vinko Puljić u pratnji generalnog vikara mons. dr. Mate Zovkića boravi od 15. do 21. studenoga u posjetu Sjedinjenim Američkim Državama. Za svog boravka u državi Michigan kardinal Puljić održao je govor na Katoličkome pravnom fakultetu “Ave Maria”. Govoreći okupljenim studentima, profesorima, dekanu i mnoštvu uzvanika kardinal je, između ostaloga, istaknuo: “Daytonski ugovori koji su iskovani u ovoj zemlji, samom srcu Sjedinjenih Američkih Država, točno prije pet godina, donijeli su mir na ratišta skoro razorene Bosne i Hercegovine i susjednih zemalja. Međutim, pravi mir i prosperitet još nije dospio u moju Bosnu. Još uvijek živimo pod stalnim prijetnjama etničke i ekonomske nejednakosti, umanjenih ljudskih prava te egzistencijalnog i kulturnog istrebljenja”, rekao je vrhbosanski nadbiskup, podsjetivši pritom da se oko 400.000 katolika iz BiH još uvijek ne može vratiti na svoja ognjišta. Kardinal Puljić se u svome govoru osvrnuo i na odnos predstavnika međunarodne zajednice prema Hrvatima u BiH, istaknuvši kako Hrvati nerijetko nailaze na nerazumijevanje i niječu im se opravdani zahtjevi “u ime nekoga #!novog#! i umjetnog, mehaničkog i nehumanog geopolitičkog gledanja i #!projekta#! o Bosni”.
Kardinal je 16. studenoga predvodio misu na godišnjem susretu skupine Legatus u Grand Rapidsu, država Michigan. Nakon mise kardinal Puljić je održao govor sudionicima skupa objašnjavajući stanje u BiH prije rata, ratne strahote te stanje u toj zemlji nakon potpisivanja daytonskog sporazuma. Između ostaloga kardinal Puljić je pojasnio kako vjerski poglavari u BiH nisu vršili utjecaj na svoje zajednice da okončaju rat, jer su religije u doba komunističkog režima bile potisnute na rub društvenih zbivanja pa vjerski poglavari nisu raspolagali dostatnom duhovnom moći ni utjecajem kako bi privukli pozornost članova svojih zajednica o rješavanju njihovih nacionalnih pitanja. Govoreći o daytonskome mirovnom ugovoru, kardinal je podsjetio kako je jedna od loših njegovih strana što je Srbima, kao narodu koji sačinjava 31% stanovništva, dodijeljeno 49% teritorija države.
Kao posebni problem kardinal Puljić je istaknuo teškoće na koje nailaze povratnici. Kardinal Puljić je spomenuo i poteškoće Katoličkih školskih centara koji školuju oko 3.000 djece svih nacionalnosti, a samo mali dio troškova snose županije dok je sve ostalo briga Crkve.