Kardinal Reina: Po primjeru De Gasperija otkrijte vrijednost javne službe
FOTO VATICAN MEDIA Kardinal Reina tijekom završnoga obreda biskupijske faze postupka za proglašenje blaženim Alcidea De Gasperija
Vatikan (IKA)
Završena je biskupijska faza postupka za proglašenje blaženim talijanskog političara Alcidea De Gasperija, laika i oca obitelji. Obred je predvodio generalni vikar Rimske biskupije kardinal Baldassare Reina koji je slugu Božjega nazvao "svjetionikom za buduće generacije", piše Vatican News u nedjelju 2. ožujka.
Aktualni uzor, sposoban ponuditi valjane pouke za osobe koje se zauzimaju u politici i u društvu, posebno u povijesnom trenutku u kojemu se osjeća potreba za vjerodostojnim i dosljednim vođama – tim je riječima generalni vikar za Rimsku biskupiju kardinal Baldassare Reina opisao slugu Božjega Alcidea De Gasperija (1881.-1954.), predvodeći 28. veljače u Apostolskoj lateranskoj palači zatvaranje biskupijske faze postupka za beatifikaciju toga talijanskog političara, jednoga od otaca ujedinjene Europe.
Baština De Gasperija, laika i oca četiriju kćeri, baština je – kako je rekao kardinal Reina – koja “nastavlja biti svjetionik za buduće generacije” i pokazuje da “integritet, predanost i osjećaj dužnosti mogu ostaviti neizbrisiv trag u povijesti jedne zemlje”.
Nakon početne faze aktivizma u svrhu administrativne i kulturne autonomije Trentina, u kojemu je rođen, u odnosu na Austro-Ugarsko Carstvo, De Gasperi se borio za priznavanje političkoga sudjelovanja katolika i za viziju države utemeljene na pluralizmu i socijalnoj pravednosti. Dolaskom fašizma i raspadom Narodne stranke režim ga je proganjao te je 1927. godine uhićen i osuđen na četiri godine robije. Kasnije je pomilovan, ali je godinama živio u nesigurnim ekonomskim uvjetima, pronalazeći utočište u Vatikanskoj apostolskoj knjižnici.
Upravo je u tom razdoblju – napomenuo je kardinal Reina – De Gasperi usavršio svoja politička i društvena razmišljanja, postavljajući temelje za ponovno rođenje političkoga katolicizma u poslijeratnom razdoblju. Nakon pada Mussolinijeva režima postao je jedan od glavnih protagonista u osnivanju Kršćanske demokracije, stranke koja će desetljećima vladati Italijom: on sâm je 8 puta vodio talijansku Vladu.
Obdaren “granitnom” vjerom – kako je rekao generalni vikar Rimske biskupije – koja je nadahnjivala svaku njegovu političku odluku i djelovanje, De Gasperi se nije ograničio na njezino ispovijedanje u privatnosti, nego ju je pretočio u konkretno zauzimanje u izgradnji pravednoga i solidarnoga društva, uvijek potaknut velikim moralnim integritetom. Kardinal je potom istaknuo izvanrednu aktualnost nekih aspekata sluge Božjega koji mogu potaknuti na razmišljanje o tomu kako se suočiti s izazovima sadašnjosti, te naveo prinos izgradnji talijanske demokracije, ulogu u europskim integracijama i model vodstva.
De Gasperijev primjer nas stoga poziva da ponovno otkrijemo vrijednost javne službe, kompetencije i odgovornosti. Njegove misli i njegovo političko djelovanje – primijetio je kardinal Reina – ne pripadaju samo povijesti, nego su resurs za budućnost, uporište za svakoga tko se želi ozbiljno i predano zauzeti za opće dobro. Osjećaj za pravednost i besprijekornost bili su obilježje njegova zauzimanja u politici, koju nikada nije iskorištavao za osobne interese, nego ju je uvijek shvaćao kao služenje naciji. Osim toga, pozornost prema najslabijima i zauzimanje za opće dobro pokazuju da kršćanska ljubav za njega nije bila apstraktno načelo, nego konkretna krepost koju valja utjeloviti u političkom životu – istaknuo je kardinal.
Političko naslijeđe, ono sluge Božjega, koje se nije iscrpilo u poslijeratnoj obnovi, nego se proširilo na konsolidaciju demokratskih institucija i izgradnju ujedinjene Europe, gdje je on i danas simbol posredničke sposobnosti, pragmatizma i snažnog osjećaja za državu.
U tom smislu – podsjetio je kardinal Reina – njegova vizija Europe, utemeljena na suradnji među narodima, odražavala je uključiv i dalekovidan pristup, u suprotnosti s nacionalističkim podjelama prethodnih desetljeća. Promatrajući granicu kao “most među različitim kulturama”, a ne kao barijeru koja razdvaja, De Gasperi je svoju “metodu” temeljio na konstruktivnoj raspravi i potrazi za zajedničkim rješenjima, unatoč razdoblju obilježenom polarizacijom i populizmom.
Osim što je bio veliki državnik, bio je čovjek duboke vjere u Boga i moralne ispravnosti. Unatoč teškoćama i kušnjama koje su obilježile njegov život – istaknuo je kardinal Reina – De Gasperi se sa svim preprekama suočavao u duhu služenja i u kršćanskoj viziji općega dobra, ne gubeći nikada povjerenje u Božju providnost i odlučnost da teži pravednosti.
Tvorac “proročkoga, svećeničkoga i kraljevskoga” političkog djelovanja u poslanju izgradnje bolje budućnosti za društvo, kada je nastupila njegova smrt, popraćena dubokom žalošću naroda, posvjedočila je kako nije bio shvaćen samo kao državnik, nego i kao značajan moralni vođa za naciju – istaknuo je kardinal Baldassare Reina, Papin generalni vikar za grad Rim, prenosi u nedjelju 2. ožujka Vatican News.