Istina je prava novost.

Kardinal Tauran o ciljevima i rezultatima sastanka iračkih vjerskih predstavnika

Glavni je cilj bilo ustanovljenje odbora za međureligijski dijalog

Vatikan, (IKA) – Vi ste bogatstvo svoje zemlje, rekao je papa Franjo u srijedu 30. listopada, na završetku opće audijencije, pozdravljajući predstavnike različitih vjerskih skupina iz Iraka, nazočne na sastanku koji je u Rimu organiziralo Papinsko vijeće za međureligijski dijalog, zajedno sa šiitskim, sunitskim, kršćanskim, jazidskim i sabejskim nadzornicima iračkoga Ministarstva za vjerske poslove.
Vjerske je predstavnike na audijenciju dopratio kardinal Jean-Louis Tauran, predsjednik Papinskoga vijeća za međureligijski dijalog, koji je potaknuo spomenuti sastanak među različitim vjerama iz zemlje u kojoj još uvijek nije uspostavljen mir, ni nakon više od 10 godina od početka takozvanoga “Drugoga zaljevskog rata”, koji je prouzročio između 100 i 150 tisuća poginulih, milijun i pol izbjeglih, i bijeg oko polovice kršćana, odnosno oko 500 tisuća.
Papa Franjo nakon audijencije je pozvao na molitvu za, kako je rekao, dragu iračku naciju, kako bi pronašla put pomirenja, mira, jedinstva i stabilnosti, te posebno pozdravio iračke hodočasnike okupljene na Trgu Sv. Petra.
O ciljevima i rezultatima sastanka iračkih vjerskih predstavnika, koji je 30. listopada završio zajedničkim priopćenjem, za Radio Vatikan je govorio kardinal Tauran, te istaknuo da mu je glavni cilj bilo ustanovljenje odbora za međureligijski dijalog – čije ime još nije odlučeno – odnosno struktura koja bi redovito djelovala kako bi poduprla sklad koji je vrlo potreban u toj zemlji.
To je, dakle, vrlo važno, primijetio je kardinal, međureligijski dijalog je dobro i za cijelo društvo, jer sve ono što nam je zajedničko, muslimanima i kršćanima, sjedinjujemo i stavljamo na raspoloživost društva. Religije se ne valja bojati, religija je bogatstvo, poručio je kardinal Tauran.
Osvrnuvši se na najvažnije točke priopćenja, predsjednik Papinskoga vijeća za međureligijski dijalog istaknuo je prije svega ustrajanje na zajedničkim vrijednostima – kao što su obitelj, škola, pravednost, mir – a potom i ustanovljenje te nove strukture za dijalog koja će se izmjenično sastajati, jedne godine u Rimu, a druge u Iraku. Posebno je istaknuo da ta ustanova neće voditi dijalog s političkim i institucionalnim vlastima, jer neće biti politička, nego ustanova za međureligijski dijalog.
Kardinal je na kraju rekao da se na spomenutom skupu govorilo i o kršćanskoj zajednici koja je u posljednjih deset godina prepolovljena; tom je prigodom istaknuto da atentate ne izvršavaju Iračani, nego plaćenici. Snažno ustraju na tomu da nasilje ne čine Iračani, nego da je ono uneseno u zemlju, rekao je kardinal Tauran.