Budi dio naše mreže
Izbornik

Kardinal Tujillo o obitelji i problematici spolnog odgoja

Razgovor predsjednika Papinskog vijeća za obitelj za Glas Koncila

Glas Koncila u broju od 18. srpnja objavljuje razgovor Darka Grdena s predsjednikom Papinskog vijeća za obitelj kardinalom Alfonsom Lopezom Tujillo, u tijeku njegova boravka u Hrvatskoj.
Kardinal Trujillo između ostaloga je istaknuo kako Crkva nikada neće dovoljno govoriti o obitelji. Ona govori o obitelji zasnovanoj na braku, jer je za to poslana od Boga. Crkva, dakle, govori o braku kao o nečemu što je baština čovječanstva, u svim kulturama i narodima. Kardinal ističe kako svi narodi moraju poštivati obitelj zasnovanu na braku te poziva kršćane da poštuju i to čudesno uzdignuće na dostojanstvo sakramenta koje od nas zahtijeva više, dublje nas se tiče. Dodaje kako je Papa uvijek govorio i govorit će o obitelji, jer je riječ o temeljnoj stanici društva, ali i Crkve. Bez obitelji, bez brakova, bez djece, narodi se stavljaju u odviše veliku opasnost da ostanu bez budućnosti. Zbog toga Crkva danas s više snage, dinamizma, ljubavi i uvjerenja u prvi plan pastorala i na povlašteno mjesto u čitavome pastoralu stavlja upravo obitelj, istaknuo je kardinal Trujillo.
Kardinal upozorava kako se u parlamentima mnogih zemalja zaboravlja da je obitelj temelj društva. Govoreći o Europi, kardinal je dodao kako političari i zakonodavci ne obavljaju dovoljno dobro svoj posao kada je riječ o zaštiti obitelji. Zakoni su nesavršeni, loši, ponekad čak činjenično niječu obitelj, primjerice kada je riječ o žalosnoj činjenici priznavanja takozvanih “faktičnih”, nevjenčanih parova i zajednica ili homoseksualnih parova. Radi se o razaranju obitelji, o nametanju njezine alternative. Osobito u nekim narodima u Europi postoji velika opasnost da se izbace kršćanske i ljudske vrijednosti. Problemi i izazovi su nam poznati, ističe kardinal, ali imamo i sigurnost i nadu zasnovanu na Kristu koji je Gospodin obitelji i Gospodin života. Kardinal je izrazio nadu kako će svi shvatiti potrebu za boljom pripravom i organizacijom, jer su problemi vezani uz obitelj vrlo složeni. Dodao je kako stanje nije svuda negativno, no u većemu dijelu Europe političari i zakonodavci pate od teška nedostatka stvarnoga zanimanja za vrijednosti obitelji i života. Mnoge su politike uistinu pogrešne. Riječ je o demografskim politikama u kojima čovjek postaje stvar, objekt manipulacije. Tu spada i spolni odgoj. Ponekad je to žalosno, jer mladi se ne odgajaju za ljubav i odgovornost, za nove obitelji koje će osnovati. Formira ih se ili, bolje reći, deformira, drukčije: sve je dopušteno, sve je moguće. No, Crkva se na tome polju bori, a ta borba ima silnu ljudsku i evanđeosku vrijednost.

Govoreći o obitelji i znanosti, kardinal dodaje kako prava znanost traži i ukazuje na istinu. A istina nema nekoliko, nego je samo jedna. Svijet znanosti je malo-pomalo upoznaje, i to prirodne znanosti, teologija, filozofija, svaka sa svoga područja. Sve religije moraju također priznati tu osnovnu vrijednost čovjeka i obitelji. No, često se uočava pogrešno shvaćanje znanosti. Neki misle kako znanost nema granica, kako ima odgovor na sve. To je pogrešno poimanje znanosti: bez morala, bez ograničenja, bez pitanja na koja želi odgovoriti. Riječ je o nekoj vrsti apsolutizma, ističe kardinal te upozorava kako znanost ima svojih ograničenja. Istinski su znanstvenici otvoreni ontologiji, filozofiji, antropologiji, objavi, Bogu. Pogrešno shvaćena znanost vrlo je štetna za čovjeka, jer njime manipulira, jer misli da se sa čovjekom sve može činiti. Jedan takav primjer je kloniranje. Kažu neki da je to pravo znanosti. Kažu također kako čovjek ima pravo na liječenje bolesti – primjerice Alzheimerove bolesti, dijabetesa, čak i starosti. Riječ je tek o nadi. No, radi te nade ne smije se žrtvovati čovjek, nego treba tražiti druge moguće putove. Ne treba upasti u zamku lažne znanosti i tehnike, istaknuo je kardinal Trujillo. Govoreći o umjetnoj oplodnji, kardinal dodaje da ako oplodnja, prokreacija, nije plod ljubavi i posvemašnjega uzajamna darivanja, onda nije riječ o istinskoj ljudskoj prokreaciji, nego o laboratorijskoj i manipuliranoj prokreaciji. Svakako, osobe koje na taj način dođu na svijet, treba primiti priznajući im sve dostojanstvo, no takav način začeća i rađanja je pogrešan put.

Govoreći o mladima, kardinal je rekao kako kod njih postoji strah da neće moći odgovoriti na zahtjeve koje postavlja obitelj ili da neće imati dovoljno ekonomskih sredstava za uzdržavanje obitelji. No, velik je problem i taj što mladi prekasno ulaze u brak. Mladi bi trebali ranije stupati u brak, imati više povjerenja, ulagati više napora, znajući da se životna borba vodi svaki dan i da se ne može imati sve odjednom. Brak pretpostavlja, između ostaloga, stalan napor dviju osoba, kasnije i djece, da se stvori sigurnija ekonomska podloga obitelji. S pastoralnoga stajališta Crkva će morati biti puno prisutnija među mladima. Svjestan sam da bismo morali više propovijedati o velikodušnosti i povjerenju. Vjerujem da bi tada, u Hrvatskoj primjerice, budućnost bila vrlo pozitivna, kazao je kardinal.

O odgoju obitelji i odgoju za obitelj, kardinal je rekao kako moramo odgajati roditelje da imaju djecu. No, isto tako moramo odgajati djecu da se, u obitelji, pripravljaju za budući brak i obitelj koju će stvoriti. U tome smislu je prevažno odgajati mlade za ljubav, odgovornost, poštovanje, a ne za raspojasanu slobodu bez ograničenja, koja će kasnije biti opasnost za stabilno zajedništvo. Ispravan spolni odgoj je vrlo važan.
Kardinal Trujillo pozvao je obitelji da se, što je i jedan od najvažnijih vidova koji Crkva ističe u povelji obiteljskih prava, bolje organiziraju, unutar pokreta i udruga, te da imaju određen politički status u pozitivnom smislu riječi. Tako će pomoći društvu, ući u dijalog s političarima i zakonodavcima, predstavljati nadahnuće i snagu. Obitelji nisu osamljene stijene, nego se moraju ugraditi u društveno tkivo i budućnost društva, dodao je kardinal. (ika/ms)