Budi dio naše mreže
Izbornik

KARDINAL VINKO PULJIŠ U PARIZU Iznenašeni smo držanjem Pravoslavne Crkve u BiH

Zagreb (IKA )

Zagreb, 24. 5. 1995. (IKA) - Nadbiskup vrhbosanski kardinal Vinko Puljiđ boravio je, na poziv tamočnje hrvatske katoli~ke misije i paričkoga nadbiskupa Jean-Marie Lustigera, u Parizu u subotu 20. svibnja i nedjelju 21. svibnja o.g. Nakon misnoga slavlja

Zagreb, 24. 5. 1995. (IKA) – Nadbiskup vrhbosanski kardinal Vinko Puljiđ boravio je, na poziv tamočnje hrvatske katoli~ke misije i paričkoga nadbiskupa Jean-Marie Lustigera, u Parizu u subotu 20. svibnja i nedjelju 21. svibnja o.g. Nakon misnoga slavlja u crkvi sv. Širila i Metoda kardinal Puljiđ je održao krađu konferenciju za novinare na kojoj je posebice bilo govora u ulozi Ujedinjenih naroda u krizi na Balkanu i Bosni i Hercegovini. Komentirajuđi ulogu mirovnih snaga UN-a u Bosni kardinal Puljiđ je rekao kako su oni jedino pomagali održavanje statusa quo, te čtiteđi Srbe omoguđili im zadržati teritorij koji su oduzeli silom i oružjem. Kardinal Puljiđ je tom prilikom izrazio mičljenje kako bi Ujedinjeni narodi trebali donijeti odlu~niju rezoluciju glede začtite ljudskih prava. Govoređi o trenutnom stanju u Banjoj Luci, kardinal Puljiđ je rekao kako je na podru~ju toga grada ostalo svega 14.000 katolika, te je dodao kao bi se 120.000 protjeranih Hrvata svakako htjelo vratiti u svoje napučtene domove. Kardinal Puljiđ je takošer rekao kao su veze katolika i muslimana vrlo tijesne, te kao oni zajedno djeluju kako bi izgradili državu gdje bi tri naroda živjela ravnopravno i uz počtivanje svih ljudskih prava. Po njegovu mičljenju Srbi u BiH bi im se trebali pridružiti u tim naporima.
Tijekom svoga posjeta Parizu kardinal Vinko Puljiđ je razgovarao i s novinarom francuskoga dnevnika Le Mond i tom prilikom posebnu pažnju skrenuo na banjolu~koga biskupa Franju Komaricu, te govorio o najnovijoj eskalaciji sukoba u BiH.
Razgovor s kardinalom Vinkom Puljiđem francuski Le Mond objavljuje pod naslovom “Crkve u Bosni svakodnevno su napadane” 23. svibnja o.g. U razgovoru je kadinal istaknuo tečku situaciju u Sarajevu: “Sarajevo je postalo koncentracijski logor. Viče prava imaju domađe životinje na Zapadu, nego mi ljudi koji tamo živimo”. Takošer je rekao kako “posebnu pozornost mešunarodne javnosti” želi skrenuti “na situaciju u banjolu~koj biskupiji” gdje je stanje posljednjih dana posebno dramati~no. Puljiđ je rekao kako je “iznenašen viče no zabrinjavajuđim držanjem Pravoslavne Crkve. O~ekivali smo njihovu intervenciju na osnovi zajedni~ke nam vjere i morala”, i posebno naveo primjer kako je patrijarh Pavle na neke naznake mešunarodne zajednice da se na mešunarodnome sudu sudi Radovanu Kardžiđu i Ratku Mladiđu, stao u njihovu obranu, ili primjere izjava nekih velikodostojnika Pravoslavne Crkve u kojima se poziva na rat, te nastavio: “Usprkos tom nerazumijevanju mi se moramo pokučati sresti, izbjeđi prepučtanje strasti, graditi mostove, kao osnovu za razgovore uzeti na~ela krčđanske vjere i morala, a ne politike”. Glede odnosa s muslimanskim vjerskim vošama, kardinal Puljiđ kaže: “Od po~etka rata imamo redovne kontakte s muslimanima. Katoli~ka Crkva nije nikada davala izjave protiv muslimanske zajednice, dok je Zbor imama BiH upravo objavio tekst koji poti~e na mržnju protiv nas. ćto se mene ti~e, ja đu se i dalje sretati s reis-ul-ulemom, i s predsjednikom Ćidovske opđine u Sarajevu. Ja neđu odustati. Neđe mi biti tečko slati apele za pomirenje jer vjerujem u pobjedu istine nad laži, dobra nad zlom”. Glede politi~kog rječevanja krize u Bosni i Hercegovini kardinal Puljiđ kaže kako Katoli~ka Crkva zastupa stajaličte da je BiH multinacionalna i multikonfesionalna država, te da se kao takova treba urediti. Nadbiskup vrhbosnski kardinal Vinko Puljiđ je govorio i o Slobodanu Miločeviđu te o naznakama da bi on priznao cjelovitost BiH u njenim mešunarodno priznatim granicama, i o ulozi mirovnih snaga UN-a u riječavanju krize u Bosni i Hercegovini.