Istina je prava novost.

KATOLIEKI LAICI O SREDSTVIMA DRUŠTVENOG PRIOPAAVANJA U Londonu je u tijeku Europski forum Nacionalnih vijeaa katoliekog laikata

London, 9. 7. 1996. (IKA) - Europski forum Nacionalnih vijeaa katoliekog laikata, što se održava svake druge godine, traje ovih dana u Londonu. Na forumu sudjeluju predstavnici iz 26 zemalja istoene i zapadne Europe. Na forumu sudjeluje tako?er i izasla

London, 9. 7. 1996. (IKA) – Europski forum Nacionalnih vijeaa katoliekog laikata, što se održava svake druge godine, traje ovih dana u Londonu. Na forumu sudjeluju predstavnici iz 26 zemalja istoene i zapadne Europe. Na forumu sudjeluje tako?er i izaslanstvo Papinskog vijeaa za sredstva društvenog priopaivanja, kao i predstavnici ostalih kršaanskih Crkava. Sudionici foruma raspravljaju o razlieitim pitanjima vezanim uz sredstva društvenog priopaivanja.
Prof. Jim McDonald, predstavnik Centra za javna glasila u Londonu, predložio je povezivanje kontemplativnog duha i sredstava društvenog priopaivanja. “Kontemplativni duh” – rekao je prof. McDonald – “tjera nas na odvajanje od utjecaja javnih glasila, osposobljuje nas da iskljueimo naše radio i televizijske prijemnike, internet i kompjutor kako bi otkrili tišinu, žar obraaenja, vrijednost razmišljanja, kao i za povratak medijima sa sposobnošau izbora i kritike”.
Razlieit pogled na sredstva društvenog priopaivanja iznijeli su predstavnici iz zemalja Istoene Europe gdje je Crkvi desetljeaima bio zabranjen pristup javnim glasilima. Tako je zanimljivo istaknuti izbor Crkve u Poljskoj u vezi s prostorom za emitiranje emisija vjerskog sadržaja odobrenim od državne televizije. Prostor predvi?en za nedjeljno euharistijsko slavlje Crkva u Poljskoj je odlueila dati za prikazivanje obrazovnih emisija za djecu ili za one emisije koje govore o kršaanskim pogledima na kulturna i društvena pitanja. “Mi ne želimo” – rekao je poljski predstavnik – “više slijediti put zacrtan još u prošlom režimu koji ogranieava vjeru samo na nedjeljnu liturgiju”.