KLK: Noć crkvenih muzeja
FOTO: Angelina Tadić // Noć crkvenih muzeja
Dubrovnik (IKA)
U sklopu manifestacije „Kršćansko lice kulture 2025.“ u petak 28. ožujka u Dubrovniku je održana „Noć crkvenih muzeja“.
Tijekom večeri posjetitelji su mogli besplatno obići muzeje franjevačkog i dominikanskog samostana, muzej samostana Sigurata, katedralu Velike Gospe i Moćnik katedrale, Pinakoteku Biskupske palače te crkvu i sakristiju Sv. Ignacija. Uz većinu muzeja i sakralnih građevina bila su organizirana stručna vođenje članova biskupijskog Vijeća za kulturu i znanost Ivana Viđena i Marijete Radić Grabovac, koje organizira manifestaciju.
Pri obilasku muzeja franjevačkog samostana naglasak je stavljen na upoznavanje publike s drvenim raspelom Blaža Jurja Trogiranina, koje je privremeno iz Stona doneseno u taj muzej. Križ je izvorno napravljen upravo za franjevačku crkvu u Stonu i tijekom stoljeća su ga vjernici jako štovali. Posjetitelji su mogli vidjeti i kip sv. Nikole iz stonskog samostana koji se sada također nalazi u muzeju.
Uz razgledavanje sakristije i crkve sv. Ignacija zainteresirani posjetitelji su saznali da se ove godine obilježava 300. obljetnica posvete crkve (1725.-2025.). Slušali su o jezikoslovcu Bartolu Kašiću, poznatom isusovačkom učilištu Collegium Ragusinum, gradnji crkve i kolegija nakon Velike trešnje 1667. te osobama za to zaslužnima. Za jednobrodnu dubrovačku isusovačku crkvu s bočnim kapelama može se reći da je sestra blizankinja crkve sv. Ignacija Loyolskog u Rimu. Gradnju crkve i kolegija pomogli su privatni donatori koji su iz zahvalnosti pokopani u crkvi, a to su Pavo Rogačić i Pera Gundulić sa svojim sinom. U 18. stoljeću je većim dijelom završeno unutarnje uređenje. Zanimljivo je bilo saznati da su svi dubrovački biskupi 19. stoljeća, osim jednog, pokopani u sakristiji isusovačke crkve.
Posjetitelji „Noći crkvenih muzeja“ posjetili su dubrovačku katedralu, jubilejsku crkvu u jubilarnoj 2025. godini. Saznali su nešto više o slavljima jubileja u Crkvi kao i da su među ostacima crkve ispod katedrale pronađene medaljice vezane za prijašnje jubileje. Slušali su i o arhitektonskom tipu crkve koja je, za razliku od isusovačke, trobrodna bazilika s kapelicama.
Pri obilasku Pinakoteke Biskupske palače sudionici su saznali više detalja vezanih uz utemeljitelja pinakoteke, dubrovačkog biskupa Josipa Mariju Carevića čija 80. obljetnica mučeničke smrti se ove godine obilježava. On je ustanovi pinakoteku 1930. tako da njezin postav u Biskupskoj palači nije neka novost u povijesti grada jer je ona tu postojala sve do 1991. kada je palača zatvorena zbog ratnih razaranja. Bila je smještena u dvjema prostorijama na drugom katu palače, a nakon potresa 1979. premještena je u prizemlje i podrum. Novi postav je otvoren 2018. – 2019. godine.
Za razgledavanje ljubiteljima sakralne baštine tijekom večeri bili su također otvoreni muzej dominikanskog samostana i muzej samostana Sigurata.