Budi dio naše mreže
Izbornik

KORIZMENO-USKRSNA POSLANICA BISKUPA BOGOVIĆA

Gospić (IKA – Gospićko)

“Ondje gdje se određena prava stječu brojem glasova, velika je opasnost da se i nečasnim sredstvima ‘proizvodi’ takvo mišljenje na koje se može osloniti osobna sklonost za vlast, bogatstvo i svjetsku slavu. Danas postoje još efikasniji načini i sredstva kako se od naroda pravi svjetina i sve se to dade bez pola muke usuglasiti s načelima suvremene demokracije”, piše biskup Bogović u svojoj poslanici.

Gospić, 18. 3. 2002. (IKA) – Gospićko-senjski biskup dr. Mile Bogović uputio je korizmeno-uskrsnu poslanicu pod naslovom “Križnim putem prema zori uskrsnuća”. U svojoj poslanici biskup ističe potrebu da “ondje gdje se određena prava stječu brojem glasova, velika je opasnost da se i nečasnim sredstvima ‘proizvodi’ takvo mišljenje na koje se može osloniti osobna sklonost za vlast, bogatstvo i svjetsku slavu.
Uzor kršćaninu kako da savlada teškoće i zavođenja, piše biskup Bogović, jest Isus Krist. Međutim, težnja za vlašću, bogatstvom i svjetskom slavom redovito tako zaslijepe čovjeka da on više nije u stanju vidjeti put istine i pravde pred sobom. U svakom čovjeku postoji sklonost da bude iznad drugih po moći, vlasti i slavi, te da to postigne što je moguće kraćim i lakšim putem. Što je najgore od svega čovjek je spreman, da bi se toga domogao, često koristiti i nečasna sredstva. Bogati, moćni i slavni, osim nekih izuzetaka, u Isusovo su vrijeme u Spasitelju vidjeli konkurenta i neprijatelja dok su “gladni i žedni, zaboravljeni i progonjeni, milosrdni i mirotvorci” u njemu vidjeli prijatelja i spasitelja. Evanđelja obiluju likovima “koje je želja za vlašću bogatstvom i svjetskom slavom zaslijepila tako da nisu u Isusu Kristu uočili ono što on u stvari jest”. U evanđeljima nalazimo u više navrata i izraz “svjetina”. Postoji međutim “razdragano mnoštvo” kod svečanog Isusova ulaska u Jeruzalem i “razjarena svjetina” na njegovu suđenju. No moguće je da su isti ljudi budu i u jednom i u drugom mnoštvu. Netko za njih “proizvodi” mišljenja i stavove koji se onda šire u masu “u kojoj se rastače osobnost i utapa se u masi”. Tu su ulogu znalački odigrali farizeji i glavari svećenički pred Pilatom koji su od naroda stvoriti svjetinu. “Treba ljude oduševljavati, ali za dobro. No i tada kada je proizvedeno masovno oduševljenje, treba svakog pojedinca znati izvesti iz mase da poruku prihvati kao osobni stav. Ondje gdje se određena prava stječu brojem glasova, velika je opasnost da se i nečasnim sredstvima ‘proizvodi’ takvo mišljenje na koje se može osloniti osobna sklonost za vlast, bogatstvo i svjetsku slavu. Danas postoje još efikasniji načini i sredstva kako se od naroda pravi svjetina i sve se to dade bez pola muke usuglasiti s načelima suvremene demokracije. Dakako kada je to korisno današnjim moćnicima”, upozorava biskup Bogović. Svi zastupnici “farizejskog duha” na kojeg Isus upozorava bore se za jačanje osobne pozicije prema drugima a gdje vlada takav duh, upozorava gospićko-senjski biskup, “šanse za pravo zajedništvo opadaju”.
Isusov život i djelovanje poučavaju kako nije lako postići svoj cilj. Potrebno se za njega mnogo truditi i podnijeti mnoge nevolje. To nam pokazuje Isus koji na mržnju ne odgovara mržnjom, na nasilje nasiljem, ruganjem na izrugivanje. Na postupke onih koji su svoju moć koristili protiv njega Isus nije aktivno uzvraćao, nije dopuštao da u svom postupku prema ljudima bude motiviran njihovom zloćom. “On jednostavno na nepravde nije mogao jednako uzvratiti i zato je u takvim prilikama pokazao svoju nemoć. Svoju moć pokazivao je jedino čineći dobro ljudima, motiviran jedino ljubavlju prema njima”, piše biskup Bogović u svojoj poslanici. Kršćanska nam je predaja to izrazila kroz pobožnost križnog puta čijih je četrnaest postaja “ustvari četrnaest lekcija kako i u najtežim prilikama trebamo sačuvati svoje ljudsko i kršćansko dostojanstvo, kako da i mi učvrstimo svoja klecava koljena, po uzoru na dostojanstveni hod Isusa Krista na njegovom križnom putu”.
Apostolima je bilo teško povjerovati da je takav hod potreban i da je to volje Božja. “Tek je zora uskrsnog dana donijela za njih razumljive i prihvatljive rezultate tog hoda. Svjetlo uskrsnuća pomoglo im je da dobro uoče vrijednost veličanstvenog Kristova hoda kroz muku. Više za njih nije bilo dvojbe da je to onaj pravi put koji vodi k cilju. U svjetlu Kristova uskrsnuća vidjeli su apostoli jasno kakav treba biti njihov put u budućnost, kao i put svakoga čovjeka. Svoje saznanje nisu čuvali samo za sebe. Osjetili su da su stekli takvu spoznaju kojom mogu obradovati svakog čovjeka na svijetu”, piše biskup Bogović. Na kraju svoje poslanice gospićko-senjski biskup poručuje vjernicima: “Neka se i vaša koljena učvrste u životnom hodu kroz nevolje! Ratne i poratne godine, izbjeglištvo i progonstvo, nezaposlenost i siromaštvo, mogu lako oslabiti čvrstinu i odvažnost vašeg kršćanskog hoda, ali vam sve to također može olakšati da bolje uočite u ovom svijetu nazočnost spasitelja Isusa Krista i da još bolje upoznate njegov put kroz život”. (j03434sa)