Kragujevac: Stručni skup u organizaciji Radija „Zlatousti"
Kragujevac: Stručni skup u organizaciji Radija „Zlatousti"
Kragujevac (IKA )
Na skupu se okupili predstavnici sedamnaest medija iz deset gradova u Srbiji
Kragujevac, (IKA) – S blagoslovom šumadijskog episkopa Jovana, u ponedjeljak 30. listopada u Bogosloviji „Sveti Jovan Zlatousti” u Kragujevcu održan je stručni skup „Participacija vjerskih medija u ostvarivanju javnog interesa u informiranju”. Skup je organizirao Radio Zlatousti Srpske pravoslavne eparhije šumadijske, a na njemu su se okupili predstavnici sedamnaest medija iz deset gradova u Srbiji.
Razmatrali su što je opće dobro i kako praviti takav medijski program koji će osnaživati opće dobro, s posebnim osvrtom na očuvanje kulturnog identiteta, unapređenje pravne i socijalne države, informiranje osoba s invaliditetom i drugih manjinskih grupa, kao i slobodnog razvoja ličnosti djece i omladine. Zamišljen je kao susret urednika iz pravoslavnih, rimokatoličkih i islamskih medija i to tiskanih, elektroničkih i informatičkih.
Na početku skupa okupljene je pozdravio protojerej Milić Marković, glavni urednik Radija „Zlatousti”. Istaknuo je da vjerski mediji trebaju biti zvona koja pozivaju na molitvu i zajedništvo s Bogom i život po njegovim zapovijedima.
Stručni skup financijski je pomoglo Ministarstvo kulture i informiranja Republike Srbije, pa je ispred ministarstva sudionike skupa pozdravila i Dragica Blagojević, samostalni savjetnik tog Ministarstva.
Na početku prvog dijela dr. Tatjana Vulić, izvanredni profesor na Departmanu za komunikologiju i novinarstvo Filozofskog fakulteta u Nišu, govorila je i o (pra)počecima pojma javnosti i javnog interesa uopće od antičkih Agora, rimskog Senata pa do suvremenih medija koji po važećim zakonima trebaju informirati, obrazovati i poučavati.
O toj temi s pravoslavno-teološkog gledišta govorio je protojerej-stavrofor dr. Zoran Krstić, profesor Sociologije kršćanstva na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu u Beogradu i rektor kragujevačke Bogoslovije „Sveti Jovan Zlatousti”. Istaknuo je naglasio da vjerski mediji trebaju biti otvoreni za sve društvene teme i za život čovjeka uopće jer svako pojedinačno pitanje ima svoju duhovnu dimenziju, smatra dr. Krstić, i stoga cilj i misija vjerskih medija mora biti zalaganje za zajedničko, opće dobro.
Prema mišljenju Gordane Jocić, odgovorne urednice Radija „Zlatousti” i inicijatorice skupa, radio na kome radi je i medij zajednice. Naša vizija je da moramo služiti građanima lokalne sredine u kojoj živimo i radimo, zaključila je. Prema njoj, taj skup je zamišljen kao razmjena iskustva svih pozvanih medija.
U drugom dijelu skupa svoja iskustva s prisutnima podijelili su gosti i predstavnici rimokatoličkih i islamskih medija: mons. dr. Andrija Anišić, glavni i odgovorni urednik Radio Marije iz Subotice, Muedib Šahinović, koordinator medija i medijskih aktivnosti Islamske zajednice Srbije, i Salahudin Fetić, glavni i odgovorni urednik „Glasa Islama” Islamske zajednice u Srbiji. I njihov opći zaključak bio je da su baš vjerski mediji najpozvaniji da osim vjere govore o svim segmentima ljudskog života.
Dr. Anišić najprije je predstavio povijest i djelovanje Radio Marije u Srbiji, ističući da katolici smatraju velikom milošću da u državi u kojoj su velika manjima (oko 5%) imaju katolički radio. U vezi s temom toga skupa istaknuo je kako je već i sama programska shema Radio Marije zamišljena tako da daje doprinos općem dobru. Pozivajući, potičući i učeći svoje slušatelje da žive po Deset Božjih zapovijedi i po Evanđelju, Radio Marija pomaže izgrađivati civilizaciju ljubavi za kojom svi ljudi na svijetu čeznu i koju bi trebali izgrađivati osobito vjerski mediji, zaključio je dr. Anišić.
Službeni dio skupa čija je tema bila „Participacija vjerskih medija u ostvarivanju javnog interesa u informiranju”, završio je svojim izlaganjem Srećko Petrović, operativni urednik lista „Pravoslavlje” i „Teološki pogledi”, također naglasivši koliko su i svi tiskani mediji koje je osnovao Sveti Arhijerejski Sinod SPC dali veliki doprinos pisanju o brojnim društvenim problemima, ne samo u toj zemlji već i u svijetu.
Posle službenog dijela skupa uslijedila je rasprava čiji je opći zaključak bio da vjerski mediji moraju pratiti sva društvena zbivanja i reagirati svaki put kada je ugroženo opće dobro i čovjekovo dostojanstvo. Crkva se uvijek zalagala i borila za istinu i pravdu i stoga i njeni mediji moraju uvijek insistirati na visokoj profesionalnosti, točnosti, istini, objektivnosti i visokomoralnim i etičkim ciljevima.
Po mišljenju dr. Zorana Krstića, skup u Kragujevcu pokrenuo je nekoliko različitih tema od kojih bi svakoj, prema njemu, trebalo posvetiti poseban stručni skup.
U stanci skupa okupljeni su posjetili prostorije radija „Zlatousti” i pobliže se upoznali s programom toga radija.