Istina je prava novost.

Kristologija Prokla Carigradskog

Kršćanska sadašnjost objavila je doktorski rad prof. dr. Tomislava Janka Šagi-Bunića

Doktorski rad hrvatskoga koncilskog teologa, patrologa, jednoga od osnivača Kršćanske sadašnjosti, prof. dr. Tomislava Janka Šagi-Bunića (1923.-1999.) prvi put je u cijelosti objavljen u izdanju Kršćanske sadašnjosti u biblioteci Teološki radovi. Opsežnu knjigu “Kristologija Prokla Carigradskog” na 398 strana priredio je Anto Barišić te napisao Predgovor. Na početku se nalazi vrlo koristan i iscrpan pregled doktorskoga rada kojega je napisao Tomislav Janko Šagi-Bunić i pročitao na obrani svoje disertacije 26. rujna 1951. godine. Slijedi doktorski rad “Kristologija Prokla Crigradskoga (434.-446.): Prinos tumačenju kalcedonske dogmatske definicije (451.)”, koji se sastoji iz tri dijela: Povijesno-kritički uvod, Sustavni prikaz Proklove kristologije te Dogmatsko-historijski položaj i značenje Proklove kristologije.
U knjizi se nalazi i Prilog, opsežan tekst Tomislava Janka Šagi-Bunića “Kristološka mariologija: Homilija Prokla Carigradskog o Bogorodici”, koji sadrži i tekst Proklove propovijedi. Uz Izvore i Literaturu, u knjizi se nalaze i kazala: grčki, pojmova i imena.
Knjiga “Kristologija Prokla Carigradskoga” prva je u nizu od onih u kojima će tek biti objavljena djela iz ostavštine Tomislava Janka Šagi-Bunića. (ika-mj/sp)