Budi dio naše mreže
Izbornik

Križem doseći korijene zla

Papine riječi uz Anđelovo pozdravljenje u nedjelju, 8. veljače 1998.

Predraga braćo i sestre!
1. Sljedeće srijede, 11. veljače, slavi se šesti Svjetski dan bolesnika, stavljen pod duhovnu zaštitu Lurdske Djevice, čiji je liturgijski spomen toga dana. Ove će se godine on održati u Loretu, uz Svetu kućicu, veoma slavnu sliku otajstva Utjelovljenja, mjesto veoma prikladno u ovoj drugoj godini neposredne priprave za Veliki jubilej, posvećenoj Duhu Svetomu.
Zbog te važne okolnosti, imenovao sam svog legata kardinala državnog tajnika Angela Sodana, koji će se uputiti u Loreto zajedno s odgovornima iz Papinskog vijeća dušobižništva za zdravstvene djelatnike.
2. Svjetski dan bolesnika poziva sve na razmišljanje o značenju i vrijednosti patnje, u svjetlu Kristove Radosne vijesti, to jest objave da Bog nije ravnodušan u ljudskim dramama i kušnjama nego ih je, naprotiv, uzeo na sebe da bi nam otvorio put spasenja.
U svom zemaljskom životu, Krist se je s osobitom ljubavlju približio patnicima. Liječio je bolesne, tješio ožalošćene, hranio gladne, oslobađao od gluhoće, sljepoće, gube, od zloduha i uskrisivao mrtve. Na vrhuncu svoga poslanja, išao je ususret muci i smrti sa sviješću da upravo po Križu mora doseći korijene zla i izvršiti djelo spasenja.
Potaknut ljubavlju, Krist je dragovoljno trpio i nevin trpio, dokazavši tako istinu ljubavi po istini o patnji, patnji koju je On, Bogočovjek, najsnažnije iskušao. Ali upravo po toj žrtvi, on je jednom zauvijek povezao patnju s ljubavlju, i tako je otkupio.
3. Pridružena Isusu u tom otajstvu patnje i ljubavi ponajprije je njegova Majka Marija. Njezina se bol združuje sa Sinovljevom boli. Na Golgoti ona postaje savršeni uzor sudjelovanja u Kristovu Križu.
Svaki je čovjek pozvan trpjeti; svaki čovjek, nasljedujući Mariju, može postati sudionikom Kristove patnje, stoga i njegova otkupljenja. Eto Radosne vijesti koju Crkva ne prestaje naviještati, nadasve po blistavom svjedočanstvu tolikih muškaraca i žena koji s vjerom prihvaćaju i s ljubavlju žive tjelesne i duševne životne kušnje.
Povjeravam sve bolesnike i patnike Blaženoj Djevici Mariji, Salus infirmorum (Zdravlju bolesnih). Neka njezin majčinski zagovor postigne svima utješno iskustvo Božje ljubavi, koja i u noći boli ulijeva svjetlo nade.

Nakon Anđelova pozdravljenja Papa je rekao:
Sa zabrinutošću pratim razvoj prilika u Iraku i nastavljam zahtijevati da odgovorni za život narodâ upotrijebe diplomatska sredstva i dijalog da se otkloni svaki oblik upotrebe oružja.
Uvjeren sam da stranke koje su u pitanju imaju još mogućnosti sporazumijeti se i ponovno utvrditi načela koja uređuju miran međunarodni suživot.
Same prilike u Iraku i cijelom Srednjem istoku uče nas da oružani sukobi ne rješavaju probleme, nego stvaraju još veća nerazumijevanja među narodima.
Sveta Stolica ne može ne ohrabriti sve one koji se zauzimaju za nastavak pregovora, da bi otklonili ratna djelovanja i pospješili hod mira.
Za to molimo.