Napomena: Ova web stranica uključuje sustav pristupačnosti. Pritisnite Control-F11 da biste web mjesto prilagodili osobama s oštećenjima vida koji koriste čitač zaslona; Pritisnite Control-F10 da biste otvorili izbornik pristupačnosti.
Istina je prava novost.

"Kružok u hrvatskom veleposlanstvu"

Predstavljena tri zbornika stručnih rasprava održanih od 2005. do 2009. godine u organizaciji Veleposlanstva Republike Hrvatske pri Svetoj Stolici

Zagreb, (IKA) – U Starogradskoj vijećnici u Zagrebu u srijedu 15. travnja ministar vanjskih poslova i europskih integracija Gordan Jandroković predstavio je tri zbornika stručnih rasprava održanih u razdoblju od 2005. do 2009. godine u organizaciji Veleposlanstva Republike Hrvatske pri Svetoj Stolici pod zajedničkim nazivom “Kružok u hrvatskom veleposlanstvu” (“Circolo dell’ Ambasciata Croata”). Ministar Jandroković istaknuo je da su zbornici rezultat četverogodišnjeg djelovanja hrvatskog veleposlanstva na području kulture i promidžbe Republike Hrvatske pri Svetoj Stolici. Naša je nacionalna povijest i naša kultura od dolaska na današnje hrvatsko tlo pa sve do današnjih dana obilježena stalnim i čvrstim vezama s rimskim papama i Svetom Stolicom. U izgradnji i održavanju dobrih i prijateljskih odnosa Hrvatske i Svete Stolice nezaobilaznu i važnu ulogu ima veleposlanstvo RH pri Svetoj Stolici, rekao je ministar, te podsjetio kako je veleposlanstvo postalo okupljalište diplomata, vatikanskih dužnosnika, novinara, te talijanskih i hrvatskih ljubitelja kulture. Kruna višegodišnjeg djelovanja izdavanje je zbornika koji su naišli na veliko zanimanje najvažnijih vatikanskih dužnosnika, veleposlanika, talijanskih kulturnih i drugih djelatnika, što europsku hrvatsku tradiciju promovira na najbolji mogući način. Prigodno je govorio i veleposlanik Kraljevine Švedske u Republici Hrvatskoj Fredrik Vahlquist, koji je od 2002. do 2008. godine bio veleposlanik Švedske pri Svetoj Stolici. Osvrnuo se općenito na diplomatske odnose sa Svetom Stolicom te je kratko predstavio i odnose Švedske sa Svetom Stolicom koji sežu sve do srednjega vijeka. Akademik Franjo Šanjek osvrnuo se na priloge u prvom svesku u kojem kardinal Giovanni Lajolo opisuje povijesni razvoj diplomacije Svete Stolice i ulogu Vatikana u priznanju Hrvatske, dok sam Šanjek podsjeća na prinos biskupa bosanskog i srijemskog Josipa Jurja Strossmayera enciklici “Grande munus”.
Kao izaslanik kardinala Josipa Bozanića nazočne je pozdravio i rektor Hrvatskoga katoličkog sveučilišta zagrebački pomoćni biskup Ivan Šaško. Izrazio je radost što zbornici odražavaju ideju susretišta, mjesta kulture i razgovora, mjesta spoznaje i otkrivanja nutarnjega smisla življenja. Kratko se osvrnuo na sadržaj triju svezaka, te je tako istaknuo u prvom osim priloga o Strossmayeru, prilog o Torinskom platnu, liku Bogorodice iz Guadalupe te Sinodi biskupa na kojoj je i sam sudjelovao kao ekspert. U drugom svesku istaknuo je prilog nadbiskupa Nikole Eterovića o Tijelovu, bioetičku temu o genomu, govor o aktualnosti knjige Benedikta XVI. te prilog o odnosu ljepote, umjetnosti i Crkve. Uz treći svezak istaknuo je tri priloga vezana uz katolička sveučilišta, od kojih je jedan govor kardinala Tarcisia Bertonea u prigodi blagoslova prostorija Hrvatskoga katoličkog sveučilišta u rujnu protekle godine u Zagrebu, kao i prilog o Zavodu sv. Jeronima. Na kraju je izrazio nadu da će ti prilozi pomoći da se i u hrvatskom kulturalnom kontekstu nađe više otvorenosti i znanstvene korektnosti prema temama koje su sadržane u ovim zbornicima, osobito glede suodnosa kršćanstva, znanosti, kulture i umjetnosti.
Doc. dr. Danijel Mišćin s Diplomatske akademije Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija podsjetio je na temeljne značajke diplomacije Svete Stolice, jer ona je više no druge diplomacije usmjerena prema nadvremenskim vrednotama.
Na kraju predstavljanja okupljenima se obratio i urednik izdanja veleposlanik RH pri Svetoj Stolici prof. dr. Emilio Marin.
Prvi svezak odnosi se na razdoblje 2005/2006, a u Rimu ga je predstavio tajnik za odnose s državama nadbiskup Dominique Mamberti. U svesku su zastupljeni autori kardinal Giovanni Lajolo, akademik Franjo Šanjek, Isabel Roda de Llanza, nadbiskup Nikola Eterović, Josip Marčetić, Predrag Matvejević i kardinal Tomaš Špidlik. Drugi svezak odnosi se na razdoblje 2006/2007, a u Rimu ga je predstavio čelnik Vatikanske biblioteke kardinal Raffaele Farina. Zastupljeni autori su nadbiskup Dominique Mamberti, Ive Livljanić, nadbiskup Nikola Eterović, Letizia Ermini Pani, Elio Sgreccia, Marko Ivan Rupnik, Alejandro Emilio Valladares Lanza, kardinal Josip Bozanić, kardinal Jean-Louis Tauran i Marcelo Sancher Sorondo. U posljednjem svesku za razdoblje 2008/2009 zastupljeni su autori kardinal Raffaele Farina, kardinal Tarcisio Bertone, Michele Piccirillo, Jure Bogdan, Marija Grazia Siliato, Francesco Buranelli, Paolo Scarafoni i Lorenzo Ornaghi. Treći svezak će u Rimu za skorog posjeta predstaviti ministar Jandroković. Predstavljanju zbornika nazočili su i apostolski nuncij u RH nadbiskup Mario Roberto Cassari i generalni tajnik Hrvatske biskupske konferencije mons. Vjekoslav Huzjak.

Ova stranica koristi dvije vrste kolačića: nužne tehničke kolačiće i kolačiće za analitiku.
Slažete li se s korištenjem kolačića za analitiku?

SLAŽEM SE
Ne slažem se