„Kursiljo“ proslavio 50. obljetnicu djelovanja u Hrvatskoj
Foto: Kursiljo // Proslava 50. obljetnice djelovanja Kursilja u Hrvatskoj
Samobor (IKA)
„Kursiljo - Mali tečaj radosnog kršćanstva“ proslavio je jubilarnu 50. obljetnicu svoga djelovanja u Hrvatskoj 29. rujna 2024. godine u Kući susreta Tabor u Samoboru, gdje je 1974. godine održan prvi „Mali tečaj“ (španj. cursillo).
Više od tisuću suradnika i prijatelja „Kursilja “ okupilo se u Taboru na dvodnevnom slavlju i zahvaljivanju Gospodinu za pola stoljeća susreta, milosti i radosti u „Malom tečaju“. Uz prigodni program, upriličena je i izložba o povijesti „Kursilja“ u Hrvatskoj.
„Mali tečaj“, nastao u Španjolskoj nakon Drugog svjetskog rata, u Hrvatsku je stigao 1970-ih godina zahvaljujući vlč. Andriji Vrani i brojnim laicima, kao i svećenicima, koji su se odazvali Gospodinovom pozivu na suradnju i postavili temelje pokreta u Hrvatskoj. O brojnim plodovima „Kursilja“ svjedoče i fotografije više od 30 bračnih parova koji su svoj zajednički životni put započeli upravo u „Kursilju“.
Središnje euharistijsko slavlje u nedjelju 29. rujna, koje je predvodio apostolski nuncij u Republici Hrvatskoj Giorgio Lingua, u zajedništvu s umirovljenim vojnim ordinarijem Jurjem Jezerincem i umirovljenim varaždinskim biskupom Josipom Mrzljakom te brojnim svećenicima suradnicima „Kursilja“. Na misi je sudjelovalo oko tisuću prijatelja i suradnika „Kursilja“ iz cijele Hrvatske te Bosne i Hercegovine, a istaknuti gosti bili su i izaslanici Europskih tajništava „Kursilja“ iz Španjolske, Austrije, Mađarske, Velike Britanije i Češke.
Uvodnu riječ uputio je domaćin, voditelj Kuće susreta Tabor fra Ivan Matić, uz zahvalu nunciju koji se odazvao pozivu da predvodi svečano slavlje. Poseban pozdrav je uputio voditelju i duhovniku „Kursilja“ vlč. Andriji Vrani.
Vlč. Vrane, koji je proteklih 50 godina svoga svećeničkog života posvetio služenju kroz „Kursiljo“, zahvalio je dobrome Bogu i svim suradnicima „Kursilja“ koji su se ugradili u „ovo veliko Božje djelo u proteklih pola stoljeća“. Srdačan pozdrav uputio je svim svećenicima suradnicima „Kursilja“ u koncelebraciji, pozdravivši svakoga poimence te apostolskom nunciju Lingui, koji je potom započeo misno slavlje.
Nuncij Lingua u homiliji se osvrnuo na prvo liturgijsko čitanje iz Knjige Brojeva, u kojem dvojica Izraelaca prorokuju u taboru, a ne u šatoru sastanka, što je bilo protivno zakonu i običajima (Br 11, 25-29). Povlačeći paralelu s „Kursiljom“, govorio je o Duhu Svetome kao darovatelju svakog dobrog dara i poticaja, bilo da nadahnjuje laike ili svećenike. Propovjednik je podsjetio i na Gospodinove riječi iz Markova Evanđelja „Tko nije protiv nas, za nas je“ (Mk 9, 40) te potom razložio temu važnosti uloge laika u Crkvi.
Govoreći o životu Crkve od 1960-ih godina do danas, nuncij je primijetio da promjene nisu uvijek jednostavne, niti je svaku nadahnutu zamisao lako provesti u djelo. „Nitko nema isključivo ‘vlasništvo’ nad Duhom Svetim“, istaknuo je nuncij te naglasio važnost uloge laika, kako u „Kursilju“, tako i u Crkvi općenito. „Laici su nositelji važnih inovacija koji u suradnji sa svećenicima čine nezamjenjiv dio žive Crkve“, poručio je.
Karizmu „Kursilja“ nuncij je opisao slikom igre te je homiliju zaključio riječima: „I neka se Gospa radosno smije, gledajući vas kako se igrate, poput djece, u ljubavi i jednostavnosti“.
Liturgijsko pjevanje predvodio je vokalno-instrumentalni sastav „Kursilja“. Završne pozdrave i zahvale uputio je predsjednik hrvatskog tajništva „Kursilja“ Krešimir Percela. U znak zahvalnosti, nunciju Lingui uručio je drveno raspelo, rad umjetnika Roberta Tomića, a prigodne suvenire primili su i nazočni svećenici suradnici.
Nakon misnoga slavlja uslijedio je objed, a program proslave nastavljen je tijekom poslijepodneva. Suradnici „Kursilja“ iznijeli su svjedočanstva o Gospodinovu djelovanju u svim aspektima života, od braka i obitelji do posla, života s bolešću i važnosti zajednice. Čestitke i poruke ohrabrenja za daljnje djelovanje poslali su i članovi pokreta iz cijeloga svijeta, od Sjedinjenih Američkih Država i Australije do Kostarike, Španjolske i Ukrajine. Predstavljene su i monografija o „Kursilju“ te novi molitvenik „Hvalospjevi na putu k Bogu“ koji vlč. Vrane smatra „krunom svoga rada za Kursiljo“.
Slavlje je završeno himnom „Kursilja“ De Colores i blagoslovom koji je zazvao vlč. Vrane.