Budi dio naše mreže
Izbornik

LAVOV: PAPA ŽRTVE PROGONA CRKVE PROGLASIO BLAŽENIMA

Lavov

Na bogoslužju koje je, pred milijun vjernika, održano po bizantskom obredu, Papa je na čast oltara uzvisio 28-ero grkokatoličkih biskupa, svećenika, redovnika i laika koji su u vremenu između 1935. i 1973. podnijeli mučeničku smrt za svoju vjeru. Kardinal Husar iznimno se dojmljivom gestom na početku današnjega bogoslužja uime svoje Crkve ispričao za pogreške prošlosti.

Lavov, 27. 6. 2001. (IKA) – Pred oko milijun vjernika danas, u srijedu 27. lipnja, u zapadnoukrajinskome gradu Lavovu 27 grkokatoličkih mučenika koji su bili žrtve staljinističkih i nacističkih progona, kao i jednu osnivačicu reda, papa Ivan Pavao II. proglasio je blaženima.
Na bogoslužju koje je održano po bizantskom obredu Papa je na čast oltara uzvisio biskupe, svećenike, redovnike i laike koji su u vremenu između 1935. i 1973. podnijeli mučeničku smrt za svoju vjeru. Novi blaženici i sve poznate žrtve istaknuti su na čelu “velikoga broja anonimnih junaka, koji su u 20. st., ‘stoljeću mučenika’, na sebi doživjeli progone, nasilje i samu smrt, kako se ne bi morali odreći svoje vjere”, rekao je tom prigodom Papa.
Ukrajina je bila “prekrivena bregovima mrtvaca i potocima krvi”, rekao je Sveti Otac u propovijedi. Mnogi od proglašenih blaženika bili su mučeni na barbarski način. No, nisu samo katolici progonjeni i mučeni, nego su i kršćani drugih konfesija podnijeli mučeništva, naglasio je Papa rekavši kako “postoji ekumenizam mučenika i svjedoka vjere koji pokazuju put prema jedinstvu kršćana”. Ivan Pavao II. to je svjedočanstvo povezao s žurnim apelom za prevladavanje mnogih “stereotipa međusobnih srdžbi i velikih netolerancija”. On jedini izlaz vidi u tome da se zavarši prošlost te da se moli i dade oproštenje za pretrpljene i prouzrokovane povrede. Papa je pritom naveo kako je i sam u svojoj mladosti bio svjedokom “apokalipse” koja je pratila njegovo svećeništvo i put prema njemu “velikim žrtvama mnogih muževa i žena moje generacije. Njihov spomen ne smije se izgubiti jer je on blagoslov. Njima pripada naše divljenje i naša zahvalnost”. Spomen na njih “znak je nade za naše vrijeme i za budućnost”, rekao je Papa.
Ukrajinski katolički veliki nadbiskup Lavova, kardinal Lubomir Husar iznimno se dojmljivom gestom na početku današnjega bogoslužja uime svoje Crkve ispričao za pogreške prošlosti. Možda svečano bogoslužje proglašenja blaženima nije najbolje mjesto da se podsjeti na tamne trenutke povijesti, rekao je Husar na početku liturgije, no na žalost “neki su sinovi i kćeri grkokatoličke ukrajinske Crkve svjesno i namjerno svojim bližnjima, sunarodnjacima i strancima učinili zlo”. Za sve to on u nazočnosti Pape uime svoje Crkve od Boga i od onih koji su time pogođeni moli oproštenje. “Da nas strašna prošlost ne opterećuje i ne truje naš život, i mi sa svoje strane od svega srca opraštamo onima koji su nama na bilo koji način nanijeli zlo”, rekao je kardinal.
Na Papinoj misi po bizantskome obredu bio je nazočan i protojerej pravoslavnog Moskovskog patrijarhata. To je novinarima potvrdio vatikanski glasnogovornik Joaquin Navarro-Valls u srijedu.
Oko milijun hodočasnika, koji su došli na misu s Papom na lavovskome hipodromu, priredilo je Ivanu Pavlu II., dok se kroz masu vozio svojim papamobilom, prijem pun zanosa. Na bogoslužju je sudjelovao i predsjednik Ukrajine Leonid Kučma.
Bogoslužje s proglašenjem blaženima posljednja je službena točka Papina pohoda Ukrajini. Kao i prijašnjih dana on će ručati zajedno s biskupima s kojima će izmijeniti neka iskustva. Odlazak u zračnu luku predviđen je za 16.30 sati, a u 18 sati predviđena je službena ceremonija ispraćaja kada će Papa održati posljednji govor te će se zrakoplovom vratiti u Rim. (i06548tš)