Budi dio naše mreže
Izbornik

Međunarodni znanstveni kolokvij u povodu 10. obljetnice IKA-e

Zagreb

Zagrebački nadbiskup u svom pozdravu podsjetio kako su hrvatski biskupi prije deset godina osnovali Informativnu katoličku agenciju "s jasnim crkvenim poslanjem u službi istine te kao sredstvo dijaloškog odnosa prema drugim vjerskim zajednicama i hrvatskome društvu u cjelini"

Zagreb, (IKA) – Informativna katolička agencija proslavila je 22. travnja 10. obljetnicu osnutka. Tim povodom IKA je u suradnji s Hans Seidel Stiftung, Hrvatskim studijima i Hrvatskim društvom katoličkih novinara u Zagrebu priredila Međunarodni znanstveni kolokvij “Agencijsko novinarstvo i kršćanska poruka”.

Uz brojne uglednike i predstavnike crkvenih i svjetovnih javnih glasila na skupu sudjeluju predsjednik Odbora HBK za medije riječki nadbiskup Ivan Devčić, predsjednik Vladine komisije za odnose s vjerskim zajednicama potpredsjednik Vlade dr. Goran Granić, dubrovački biskup Želimir Puljić, predstavnici raznih katoličkih i društvenih ustanova kao i medijskih kuća, među kojima i prvi glavni urednik IKA-e don Živko Kustić.

Na početku kolokvija ravnatelj IKA-e prof. Anton Šuljić pročitao je brzojav državnog tajnika Svete Stolice kardinala Angela Sodana u kojem prenosi čestitke pape Ivana Pavla II. IKA-i u povodu 10. obljetnice njezina osnutka. Pročitao je i pozdrav i čestitke predsjednika Hrvatske biskupske konferencije zagrebačkog nadbiskupa Josipa Bozanića, koji je bio spriječen osobno sudjelovati na skupu.

U svom pozdravu predsjednik HBK nadbiskup Bozanić istaknuo je i potvrdio važnost i neophodnost IKA-e “za izvršavanje zadaće koja nam je kao Crkvi predana”. Crkva je od svojih početaka bila “stručnjak za korištenje sredstava komunikacije”. “Od apostolskih poslanica i rotulusa, preko srednjovjekovnih skriptorija, do, u nas, glagoljaških samozatajnih prepisivača pa sve do naših dana i uporeba tiska, zvuka i slike, Crkva je pratila razvoj sredstava masovne komunikacije, služila se njima i u njih unosila svoje vrijednosti. Taj suodnos Crkve i medija nikad nije narušen”, istaknuo je nadbiskup Bozanić. Zagrebački nadbiskup podsjetio je kako je na Drugome vatikanskom koncilu usvojen dekret “Inter mirifica” o sredstvima društvene komunikacije što svjedoči, istaknuo je zagrebački nadbiskup, kako su koncilski oci bili svjesni “u kojem i kakvom svijetu Crkva živi i što joj sve valja upotrebljavati da bi izvršila svoje osnovno poslanje – navještaj Evanđelja”. “I Crkva u našem narodu, vjerna svojem poslanju u duhu evanđelja i koncilskoga nauka, osnivala je, razvijala i pratila svoja vlastita sredstva društvene komunikacije imajući uvijek na pameti njihovu osnovnu zadaću: da pridonose crkvenom i općeljudskom zajedništvu”, rekao je zagrebački nadbiskup. Također je podsjetio kako su hrvatski biskupi upravo u tom smislu prije deset godina osnovali Informativnu katoličku agenciju “s jasnim crkvenim poslanjem u službi istine te kao sredstvo dijaloškog odnosa prema drugim vjerskim zajednicama i hrvatskome društvu u cjelini”.

Potom je pozdravno slovo uputio predsjednik Odbora HBK za medije riječki nadbiskup Ivan Devčić. Rekao je kako činjenica da su hrvatski biskupi osnovali IKA-u i prije nego je osnovana Hrvatska biskupska konferencija svjedoči o pozornosti koju su biskupi posvećivali važnosti prisutnosti Crkve u javnim glasilima. Rekao je i kako se IKA u ovih deset godina susretala s nemalim poteškoćama, ali je zahvaljujući marljivosti, entuzijazmu i upornosti njezina vodstva i novinara uspjela sve ih prebroditi. IKA slavi desetu obljetnicu u okolnostima u kojima postoji veća otvorenost i suradnja između medija i Crkve te je Crkva pozvana ispuniti taj prostor kršćanskom porukom i nadom, istaknuo je nadbiskup Devčić.

Nazočnima se potom obratio predsjednik Vladine komisije za odnose s vjerskim zajednicama dr. Goran Granić. On je IKA-i čestitao obljetnicu te istaknuo kako je Crkva pozvana dati svoj obol izgradnji hrvatskoga društva. Okupljene je potom pozdravio ravnatelj i glavni urednik IKA-e prof. Antun Šuljić koji je na početku podsjetio kako su agenciju 22. travnja 1993. godine ustanovili hrvatski biskupi “s jasno definiranom zadaćom da svojim djelovanjem pridonese boljoj unutarcrkvenoj komunikaciji te komunikaciji Crkve s našim hrvatskim društvom, a u isto vrijeme da pridonese istinitijem i pravovremenijem informiranju europske i svjetske, prije svega, katoličke javnosti kako bi se glas o našoj Crkvi i našoj domovini mogao bolje čuti u svjetskome mnogoglasju”.

U proteklih deset godina, istaknuo je, IKA je “tu zadaću s jedne strane nastojala vršiti vjerna svome crkvenom poslanju, a s druge strane vjerna svim zakonitostima agencijskoga novinarstva”. Prof. Šuljić u nastavku je istaknuo kako je agencijsko novinarstvo “samozatajno” i u određenom smislu “na tragu najbolje tradicije kršćanskoga monaškog života”. Agencijski novinar na vrlo samozatajan način “pridonosi onome misterijskom poimanju kršćanskoga života”. Odao je priznanje svim novinarima koji su ugradili veliki dio svoga entuzijazma, energije i ljubavi “u taj važni posao na prvim crtama javnoga djelovanja Crkve”. Ujedno je zahvalio svima koji su IKA-i od početka do danas pomogli da stasa, raste i razvija se. Ovim bismo kolokvijem htjeli potaknuti diskusiju u Crkvi i u društvu o mjestu, značaju, utjecaju, granicama, prednostima i nedostacima sredstava društvene komunikacije, posebice onih katoličkih. Htjeli smo baciti pogled prema svojoj nedavnoj prošlosti, ali se osvrnuti i na to što se radi drugdje, rekao je Šuljić. Dodao je kako se tim kolokvijem htjelo i ostaviti stanovito svjedočanstvo o jednome razdoblju života Crkve u sasvim konkretnom hrvatskom društvu, ali i proširiti horizonte prema drugim Crkvama i narodima te se, makar najkraće dotaknuti pitanja od šire društvene javnosti poput one o europskim integracijama, ili pak o novim izazovima za kršćanski navještaj danas.