Budi dio naše mreže
Izbornik

Međunarodni znanstveni skup u povodu obljetnice ICG-a "Albe Vidaković"

Zagreb (IKA )

25. rujna 1963. godine mo. Albe Vidaković u suradnji prijatelja i potporom biskupa osniva Institut za crkvenu glazbu koji djeluje u sklopu KBF-a

Zagreb, (IKA) – Međunarodni znanstveni skup u povodu 40. obljetnice Instituta za crkvenu glazbu “Albe Vidaković” Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu održan je 16. travnja u gradskom kazalištu Komedija u Zagrebu.
Na početku skupa, nazočne je pozdravio pročelnik ICG-a mo. Miroslav Martinjak, a potom se sudionicima obratio dekan KBF-a dr. Josip Baloban, istaknuvši kako ICG danas proslavom 40. obljetnice misli na svoju povijest te ne smije zaboraviti na svoju budućnost. Upozorio je kako je ICG-u potrebno bolje prihvaćanje od crkvene i društvene javnosti. Pozvao je sve one koji odlučuju u unutarcrkvenim krugovima da im ta obljetnica ICG-a bude poticaj za otvaranje novih radnih mjesta za crkvene glazbenike. Dr. Baloban dodao je kako Institut danas treba pronaći svoje mjesto u Crkvi i društvu tim više što je jedinstvena ustanova u središnjoj Europi.
Zagrebački nadbiskup i veliki kancelar KBF-a kardinal Josip Bozanić u svom je govoru prvenstveno zahvalio redovnicama koje su od prvoga dana na posebni način vezane uz Institut. Istaknuo je kako je ICG nastao kao potreba nakon Drugoga vatikanskog koncila te je znak puta kojim je Crkva krenula nakon Koncila. Kardinal je dodao kako Crkva predstavlja mjesto nadahnuća za stvaranje glazbe te da su glazba i liturgija povezane po svojoj naravi.
Prigodnim riječima sudionicima se obratio i predsjednik Komisije HBK za liturgiju požeški biskup Antun Škvorčević. Zahvalio je svima koji su do sada podupirali Institut u njegovu radu i istaknuo kako je današnja društvena situacija drukčija od one 1963. godine, kada je ICG osnovan te je pozvao Institut da promisli i pospješi neke načine svoga rada i djelovanja. “Očekujem da će nam Institut pomoći da liturgijska glazba bude obnovljena i dorađena na zavidnoj razini njegujući našu baštinu”, rekao je biskup Škvorčević.
Prigodnu riječ uputio je i dekan Muzičke akademije u Zagrebu dr. Frano Parač, koji je istaknuo dobru suradnju između Akademije i Instituta od samog početka rada ICG-a.

Nakon uvodnih pozdrava kratko predavanje o nastanku i povijesti Instituta za crkvenu glazbu iznijela je prof. dr. s. Katarina Koprek. U prvom dijelu izlaganja s. Katarina osvrnula se na dokumente koji govore o liturgiji i njezinoj obnovi. Govoreći o povijesti Instituta, istaknula je kako je od 1932. pa do 1941. godine u Zagrebu djelovala privatna glazbena škola za odgoj orguljaša s pravom javnosti “Polyhimna”, koju je osnovao glazbenik Frajnjo Lučić. Bl. kardinal Alojzije Stepinac, ističe s. Katarina, htio je potom formirati školu za dječake pjevače, no ona se nije mogla ostvariti zbog društvenih prilika. Od 1958. započinju se održavati orguljaški tečajevi u Zagrebu, Splitu i Subotici. 25. rujna 1963. godine mo. Albe Vidaković u suradnji prijatelja i potporom biskupa osniva Institut za crkvenu glazbu koji djeluje u sklopu KBF-a. Kako je mo. Vidaković preminuo 18. travnja 1964., dužnost predstojnika Instituta preuzima mo. Anđelko Milanović, koji umire 1990. kada predstojnikom ICG-a postaje mo. Izak Špralja. Ulaskom KBF-a u zagrebačko Sveučilište novim Statutom Institut počinje nositi ime svog utemeljitelja Institut za crkvenu glazbu “Albe Vidaković”.
Cilj Instituta je gajenje i unapređivanje crkvene glazbe školskom, umjetničkom, znanstvenom i organizatorskom djelatnošću; osposobljavanje polaznika školovanja za službu profesora crkvene glazbe na visokim bogoslovnim učilištima, srednjim vjerskim školama i redovničkim novicijatima, crkvenog orguljaša i crkvenog dirigenta u prvostolnim i župnim crkvama. Institut obuhvaća discipline glasovira, gregorijanskog pjevanje, orgulja, teoretskog dijela te ostalih predmeta vezanih uz glazbu i teologiju. Na četiri godine studija na Institutu ima oko 30 studenata i 22 nastavnika. Institut ima i veliki spektar izdavačke djelatnosti. Tako izdaje časopis za liturgijsku glazbu “Sveta Cecilija”, pjesmarice, priručnike, knjige te potrebitu literaturu za gajenje crkvene glazbe.

Prigodno predavanje o odnosu liturgije i liturgijskog pjevanja te provedbi načela Drugoga vatikanskog koncila održao je pročelnik katedre za liturgiku KBF-a dr. Ivan Šaško. Na znanstvenom su skupu održana predavanja stranih i domaćih predavača s područja crkvene glazbe, s posebnim naglaskom na liturgijsku glazbu od II. vatikanskog koncila do danas te provedbi liturgijske, a time i glazbene reforme u Crkvi. O tome su izlagali dr. Johann Trummber iz Graza, dr. Martin Kellhuber iz Regensburga, dr. Štefan Ferenčak iz Maribora i dr. Petar Grum iz Ljubaljane.
U poslijepodnevnom dijelu skupa uslijedila su predavanja akademika Ive Supčića, dr. fra Bonaventure Dude, dr. Marijana Steinera i dr. Adalberta Rebića. Između predavanja prigodni koncert održali su studenti Instituta.
Skup je održan u sklopu Tjedna crkvene glazbe 2004., a završio je orguljaškim koncertom studenata Instituta u bazilici Srca Isusova u Zagrebu.