Budi dio naše mreže
Izbornik

"Mini Sinoda" o afričkoj Crkvi u Rimu

Rim (IKA )

Simpozij na kojem govore oni koji ne mogu javno govoriti na službenoj Biskupskoj sinodi o Africi - otvorit će se ured južnoafričkih biskupa u Rimu - isprika bijelih i crnih kršćana iz Njemačke afričkoj Crkvi

Rim, 8. 4. 1994. (IKA) – Istodobno s Biskupskom sinodom o Afirici, koju u nedjelju 10. travnja otvara papa Ivan Pavao II, u Rimu se održava “mini sinoda”. Sedos, udruženje osamdesetak misionarskih redova koji djeluju u Rimu organizira devetodnevni simpozij o Crkvi u Africi. Svrha je tog simpozija, prema riječima ravnatelja Sedosa patra Waltera von Holzena, dati riječ svima onima koji ne mogu govoriti na biskupskoj sinodi. Simpozij je započeo 6. travnja predavanjima nadbiskupa Monrovije (Liberija) Michaela Kpakala Francisa o Crkvi u Africi kao otajstvu pravde i mira, te biskupa Bernarda Bududira (Burundi) o problemima inkulturacije. Taj je paralelni simpozij izazvao veliki interes, pa se na prvoj večeri okupilo više od 250 ljudi. Za petak 8. travnja predviđeno je predavanje kamerunskog teologa svjetskog glasa Jean Marca Ela o perspekitvi američke Crkve oslobođenja i Francesca Pierlija o modelima misionarske nazočnosti u Africi. Sljedećih večeri predviđena su predavanja o inkulturalizaciji kao gubitku ili dobitku, o položaju žena u afričkim društvima i Crkvi, o etičkim, političkim i teološkim odnosima razvijenog svijeta i Afrike, te o iskustvima Crkve u islamskim zemljama. Predsjednik međunarodne katoličke mirovne organizacije “Pax Christi” kardinal Godfried Danneels govorit će 18. travanja o Sudanu, kao primjeru svakodnevice mnogih afričkih zemalja i naroda, gdje stanovništvo izumire zbog građanskog rata i njegovih posljedica.
Prema izjavi patra von Holzena, biskupi iz južne Afrike koji su okupljeni u jedinstvenu biskupsku konferenciju, utemeljit će za vrijeme sinode vlastiti ured u Rimu koji će davati više informacija o Crkvi u tom dijelu svijeta.
Uoči Afričke sinode u Njemačkoj su se okupili crni i bijeli kršćani u inicijativi “Kindugu” (bratstvo), koju je pokrenuo teolog Bernhard Haering. U pismu koje će uputiti svim afričkim biskupima, redovničkim poglavarima i mjesnim Crkvama, članovi te grupe izražavaju svoje žaljenje zbog višestoljetnog izrabljivanja Afrike i daju im potporu u njihovoj želji da se ostvari politička, ekološka i kulturna sloboda u afričkoj Crkvi i društvima. Pismo su potpisali i brazilski biskupi Erwin Kräutler i Pedro Casaldaliga.