Budi dio naše mreže
Izbornik

MISIJSKA ZADAĆA BISKUPSKE SLUŽBE

usp. Lk 5,4

Papine riječi uz molitvu Anđelova pozdravljenja u nedjelju 28. listopada 2001.

Draga braćo i sestre!

1. Svečanim euharistijskim slavljem u bazilici Sv. Petra jučer je zaključena Deseta redovita biskupska sinoda. U tijeku četiri tjedna brojni biskupi iz svih dijelova svijeta raspravljali su o bitnom vidiku života Crkve: službi biskupa, “poslužitelja evanđelja Isusa Krista za nadu svijeta”.
Osobno sam sudjelovao na sinodskim zasjedanjima, iskusivši ozračje zajedništva kojima su ona bila označena i sa živim zanimanjem slušajući iznesena razmišljanja. Već je II. vatikanski koncil bio posvetio veliki prostor biskupu i njegovoj službi u Crkvi. No, to učenje treba dalje produbljivati i primjereno prilagoditi tijeku vremena i novim prilikama.
U tom je pogledu to sinodsko zasjedanje, prvo u trećem tisućljeću, usmjerilo svoj pogled prema budućnosti, propitkujući pastoralne izazove koje pred Crkvu postavljaju nova vremena. Biskupi su potvrdili volju da “bace mreže”, s pouzdanjem u Kristovu riječ koju im ponavlja: “Duc in altum! – Izvezi na pučinu” (usp. Lk 5,4-5).
2. Vrlo je znakovito da je to zasjedanje održano u mjesecu listopadu, koji je mjesec misija. Snažno ističući pastoralni značaj biskupske službe ono nije propustilo istaknuti poglavitu biskupsku dužnost poticanja misijskog duha i djelovanja u cijeloj crkvenoj zajednici i, na osobit način, među laicima. Poslanje Crkve zahtijeva djelatno sudjelovanje i odgovornost svih, prema različitim darovima i društvenim položajima.
Obilna žetva na poljima svijeta treba sve veći broj radnika, misijskih zvanja. Gospodin nas poziva da mu se za taj dar utječemo revnom molitvom gospodaru žetve (usp. Mt 9,37-28). Ljudska obitelj žurno treba misionare i misionarke koji će, sjedinjeni s Bogom i solidarni s braćom, posvuda pronositi poruku evanđelja, naviještaj spasenja za sve ljude, neovisno o jeziku, narodu ili kulturi.
3. Već se približava kraju mjesec listopad, u tijeku kojeg je naša marijanska pobožnost došla do osobito snažnog izražaja u molitvi svete krunice u kojoj smo molili Gospodina za mir. U ovom trenutku na osobit način povjeravamo majčinskoj zaštiti Presvete Djevice afganistanski narod: da budu pošteđeni nevini životi i međunarodna zajednica pruži brzu i djelotvornu pomoć za tolike prognane, izložene svakojakim oskudicama dok se približava hladno razdoblje.
Ne smijemo zaboraviti ni one koji nastavljaju trpjeti nasilje i smrt u Svetoj Zemlji, osobito u svetim mjestima, toliko dragim kršćanskoj vjeri. Neka Marija, Kraljica mira, pomogne svima položiti oružje i napokon odlučno krenuti putom prema pravednom i trajnom miru.

Nakon Angelusa:

S naklonošću i poštovanjem pozdravljam ravnatelje, profesore i učenike katoličkih škola Rima, koji su se ovdje okupili s kardinalom vikarom Camillom Ruinijem, u prigodi svoga biskupijskog dana.
Ovogodišnja tema, “Za svakog učenika zajednica odgoja”, doziva u pamet nužnost da se u središte školskog odgoja stavi osoba učenika, da bi se pospješio njegov ljudski, kulturni i duhovni razvoj. Katolička škola taj cilj ostvaruje svojim originalnim i posebnim odgojnim prinosom, čije je temeljno uporište Isus Krist i njegovo evanđelje.
U konstruktivnom dijalogu sa cjelokupnom školskom stvarnošću, s građanskim društvom i crkvenom zajednicom, katolička škola predstavlja dragocjeno sredstvo, u službi svim učenicima i svim obiteljima koje se hoće koristiti njezinim odgojnim planom. Pozivam stoga kršćansku i građansku zajednicu da podupru katoličku školu u njezinim različitim potrebama, da bi ona mogla svima na najbolji način ponuditi svoje kulturalno i društveno služenje.
Vjerskim zajednicama, ostalim tijelima koja vode katoličke ustanove i svima onima koji u njima rade, upućujem izraze svoga štovanja i ohrabrenja. Predragi, nastavite svoju javnu službu ustanova koje su odgojile naraštaje mladih i koje su dale vrijedan prinos na različitim područjima društva. Velikodušno nastavite svoj rad kako bi katoličke škole Rima bile sve brojnije i stručnije.