Papin angelus u nedjelju, 8. lipnja 1997.
1. Naš susret u Bloniji Krakovskoj ne bi bio potpun kad se ne bismo obratili molitvom “Anđelova pozdravljenja” Mariji, Majci Božjoj, povjeravajući joj sve ono na što kanonizacija kraljice Jadvige baca svjetlo: sudbinu vjere i kulture, ljubavi i pravednosti u našoj domovini i u svijetu. Počeci povijesti vjere u ovoj zemlji bili su posvećeni krvlju mučenika i svetošću priznavalaca. Danas, pri završetku drugoga tisućljeća kršćanstva, kročimo njihovim stopama, da bismo iz njihove vjere crpli nove snage. O našoj ustrajnosti u vjeri otaca, o žaru naših srdaca i otvorenosti naših misli ovisi, zapravo, hoće li budući naraštaji biti vođeni prema Kristu iz istog svjedočenja svetosti koji su ostavili sv. Adalbert, sv. Stanislav i sveta kraljica Jadviga. O našoj vjeri i našoj ljubavi ovisi hoće li Evanđelje donositi plodove na svim područjima života, plodove slične onima koje je dosad donosilo kršćanstvo u našim zemljama. Sveta Jadviga vodi nas k podnožju križa, gdje bdije i Djevica Žalosna. Slušajući pomno Kristove zapovijedi gajiti ljubav prema Bogu i bližnjemu, povjeravamo Mariji svaki poduzeti napor da se ona ostvari, dok se približavamo trećem tisućljeću – tertio millenio adveniente.
2. Ovdje su u velikom broju nazočni mladi! Srce mi se raduje gledajući vas, predragi, zbog vaše mladosti, vašeg zanosa. Zahvaljujem vam što ste htjeli sudjelovati u ovoj kanonizaciji. Znam da je već postala tradicija svake godine u ovo doba hodočastiti na Kalvariju zahvaliti Bogu, po Marijinu zagovoru, za sve milosti u školskoj godini koja ide kraju. Danas ste došli ovamo. Želju da danas susretnete Majku koja se slavi u Kalvariji želite podijeliti s mladom kraljicom, vašom osobitom zaštitnicom. I to je tradicija, mnogo drevnija od one kalvarijske.
Mladež, osobito krakovska mladež, uvijek je gajila posebno štovanje i posebnu ljubav prema kraljici Jadvigi. Na njezin su grob dolazili naraštaji i naraštaji učenika, studenata, gimnazijalaca, pitomaca. Postao je običaj da uz njezin sarkofag, u Wawelu, stavljaju obilježja svoje škole i druga znakovlja. Kao da bi htjeli reći da žele sačuvati duboki vez između znanja i svetosti te svoje želje i svoju budućnost. Mlade privlači znanost. Mladi su očarani dubinom duha. Od utemeljenja krakovskog sveučilišta, mladi neodvojivo pripadaju slici ovoga grada. Može se reći da Krakov duguje mudroj odluci svete Jadvige činjenicu da je uvijek ostao grad mladeži.
3. Još je jedna okolnost koja me na osobit način navodi zaustaviti se na mladima. Pokret “Svjetlo-Život” ili, kako se prije reklo, “Oaze živuće Crkve”, slavi 25. obljetnicu svoga utemeljenja. Zaista, koliko se sjećam, njezini počeci sežu u daleku prošlost, sve do pedesetih godina; ali ta četvrtina stoljeća doba je njezina redovitoga pastoralnog rada. Želim se osvrnuti na iskustva Oaza, s kojima sam, kao krakovski metropolit, od početka bio najtješnje povezan.
Nakon g. 1979. u Poljskoj su se mogli razvijati različiti apostolski pokreti – može biti da se namjlađi naraštaj ne sjeća onoga što je za nas bilo, u razdoblju komunističke vladavine, iskustvo “Oaza živuće Crkve”. Kao biskup sudjelovao sam u tom iskustvu, i doživljavao ga svim srcem. Mnogo puta sam išao pronalaziti skupine Oaza koje su imale duhovne vježbe na različitim mjestima nadbiskupije. Koristio sam svaki susret, osobito u doba praznika za ljetnih mjeseci. Pronalazio sam Oaze u različitim mjestima krakovske nadbiskupije, i također branio pokret protiv opasnosti koje su dolazile od tadašnje službe sigurnosti. Svi su znali – bilo svećenici bilo sami mladi – da je krakovski kardinal s njima, da ih podupire, da ih štiti i da je spreman braniti ih u slučaju opasnosti. Godine 1973. povjerio sam djelovanje toga pokreta Bezgrešnoj Majci Crkve.
Želim se još jednom mišlju i srcem vratiti svim tim mjestima, gdje smo se susretali s Oazama i, molitvom “Anđelova pozdravljenja”, zahvaliti Bezgrešnoj za to djelo koje je nesumnjivo pridonijelo pobjedi, u skladu s riječima velikoga kardinala Augusta Hlonda, poljskoga primasa: “Pobjeda, ako je bude, bit će sigurno pobjeda pomoću Marije.”
Zaštiti Marije, Majke Crkve, povjeravam također druge organizacije i pokrete mladih u Krakovu i u Poljskoj: zajednicu sveučilišnog pastorala, karitativne skupine koje preuzimaju brigu za bolesne i hendikepirane i, osobito, takozvane “apostolske skupine” te Katoličku udrugu mladih, koja ponovno oživljava.