Budi dio naše mreže
Izbornik

Mogućnosti katoličkih glasila u modernoj Europi

Lovran (IKA )

Zasjedanje Komisije Europskih biskupskih konferencija za medije njemačkoga govornog područja u Lovranu

Lovran, (IKA) – Komisija Europskih biskupskih konferencija za medije njemačkoga govornog područja zasjeda od 5. do 8. rujna u Lovranu. Glavna tema susreta je rasprava o mogućnostima i rizicima katoličkog radija i katoličke televizije u pojedinim europskim zemljama. Na zasjedanju sudjeluju, uz nadbiskupa domaćina, hrvatskoga medijskog biskupa dr. Ivana Devčića, i biskupi dr. Andreas Veres iz Eggera u Mađarskoj, dr. Peter Hernici, pomoćni biskup Zuericha koji je i predsjednik Vijeća, dr. Franc Kramberger, slovenski medijski biskup, nizozemski medijski biskup dr. Francicus Jozef Wiertz, te pročelnici Tiskovnih ureda biskupskih konferencija iz europskih zemalja njemačke govorne skupine, među kojima su i Hrvatska i Slovenija.
Sudionici skupa razgovarali su o zaključcima prijašnjih sastanaka, u Grazu prije dvije godine te u Aix-en-Provence iz 2002. Bilo je riječi o crkvenoj medijskoj politici, položaju Crkve u svjetovnim glasilima, stanju katoličkih glasila, te je li raspad komunizma u Europi donio nove mogućnosti katoličkim javnim glasilima.
U raspravi je istaknuto kako katolički radio postoji u svim zemljama, ali je način djelovanja tih radio postaja različit od zemlje do zemlje. Crkva ima u svim zemljama pristup javnim medijima, dok na privatnim radio postajama uglavnom nema katoličkog programa i sadržaja. Svi su sudionici istaknuli kako još uvijek ne postoji mogućnost za uspješno pokretanje katoličke televizije, a projekt takve televizije u Sloveniji je propao. Zaključeno je kako Crkva treba sudjelovati u medijskoj politici u pojedinoj zemlji, a odgovorni za tu politiku u svim zemljama rado saslušaju, premda često ne prihvate crkvene sugestije. Također je istaknuta potreba za što snažnijom nazočnošću na području donošenja medijskih zakona u pojedinim zemljama. Što se tiče položaja u dnevnim i ostalim novinama, sudionici susreta u Lovranu upozorili su kako se o Crkvi piše senzacionalistički i kritički, a premalo je interesa za tematske članke i sam sadržaj vjere. O stanju crkvenih medija nakon pada komunizma u jugoistočnoj Europi zaključeno je kako je sloboda, kako je to rekao dr. Mirko Mataušić, dobra za sve pa prema tome i za katolička glasila. Dolazak demokratskih promjena potaknuo je snažni razvoj katoličkog tiska, no naklada toga tiska u nekadašnjim komunističkim zemljama, kao i u ostatku Europe, u stalnom je padu. Zaključeno je kako je velika mogućnost naviještanja Evanđelja i prenošenja informacija o Crkvi i crkvenom životu putem elektronskih, posebno novih medija, odnosno Interneta, kojega mladi najviše koriste za prikupljanje informacija. Stoga će i sljedeća tema susreta Vijeća, koji će se održati od 12. do 14. studenoga 2004. u Repnji u Sloveniji, biti posvećena načinima na koji Crkva može informirati svoje vjernike u svjetlu crkvenoga tiska i elektronskih medija. Razgovaralo se i o pripremi za godišnju skupštinu predsjednika pojedinih govornih skupina Komisije za medije Europskih biskupskih konferencija, koja će se održati od 19. do 21. rujna u Rimu.
Na susretu u Lovranu predstavnici Hrvatske, Slovenije i Mađarske dogovorili su intenzivniju suradnju unutar Komisije. Zadatak Komisije Europskih biskupskih konferencija za medije njemačkoga govornog područja je prema želji Vijeća europskih biskupskih konferencija (CCEE) promicati suradnju biskupskih konferencija iz Europe na području medija, jer se osjeća velika potreba za suradnjom i dijalogom.
Sudionici sastanka u Lovranu posjetili su marijansko svetište na Trsatu i riječku katedralu, a u nedjelju 7. rujna razgledali povijesno-kulturne i crkvene spomenike u Poreču i Puli.