Budi dio naše mreže
Izbornik

Na svetkovini svetog Stjepana u Mađarskoj poziv na duhovnu obnovu srednje Europe

Budimpešta (IKA)

Središnja poruka svetkovine svetog Stjepana 20. kolovoza u Mađarskoj bili su pozivi na obnovu duhovnog identiteta naroda u srednjoj Europi, izvijestio je Kathpress.

Tisuće vjernika slavile su u nedjelju u Budimpešti liturgiju koju je predvodio primas kardinal Péter Erdö na svetkovinu svetog Stjepana kralja (Szent István Király). Propovijedao je predsjednik Slovačke biskupske konferencije i nadbiskup Košica Bernard Bober.

Na svečanoj misi na trgu ispred bazilike svetog Stjepana u Budimpešti bili su nazočni i mađarska predsjednica Katalin Novák, podpredsjednik mađarske vlade Zsolt Semjén i poglavar Koptske pravoslavne crkve papa patrijarh Tawadros II. Nakon toga, u svečanoj procesiji ulicama mađarskog glavnog grada nošena je svečeva balzamirana desna ruka.

Mađari su u svojoj povijesti unatoč brojnim tragedijama ostali čvrsti i „crpili su snagu iz junačkih trenutaka izdržljivosti i svetosti života”, rekao je kardinal Erdö na početku mise. Pozdravljajući nadbiskupa Bobera, rekao je kako je on imao „san, u kojemu se europski narodi sve bolje razumiju i uzajamno se ljube izmirenim dušama. Sve više uče cijeniti kulturu svoga vlastitog naroda i našu zajedničku baštinu, čije je središte kršćanska vjera i svjetonazor”.

Nadbiskup Bober u propovijedi je pozvao na „dijalog srcima”, naglasivši kako je to radikalan izazov u današnjem vremenu opterećenom polariziranjem i proturječjima, protiv čega nisu otporne ni crkvene zajednice.

„Ljubav Kristova uklanja predrasude, slama mržnju i poziva na pomirenje i na uzajamnu naklonost”, poručio je nadbiskup Bober, dodavši kako to mora biti put kojim će ići nacije.

Sveti kralj Stjepan shvatio je da je iskreno življena kršćanska vjera, unatoč svim jezičnim i kulturnim razlikama, u stanju ujediniti i spojiti ljude, poručio je kardinal.

„Obnovimo duhovno jedinstvo naroda srednje Europe, jedinstvo u Kristu”, pozvao je. Ljudi se, nastavio je, ne smiju dati zavesti relativizmom, koji čini upitnom vrijednost obitelji i braka između muškarca i žene.

Sveti Stjepan, mađarski kralj, smatra se simbolom mađarskog nacionalnog jedinstva i integracije dotad nomadskih Mađara u kršćansku Europu. Osnovao je deset biskupija u svome kraljevstvu. Svetim je proglašen 1083. za vrijeme kraljevanja svetog Ladislava I. Balzamirana desna ruka svetog Stjepana danas je najvažnija relikvija Crkve u Mađarskoj.

Državna proslava dana svetog Stjepana održana je na Trgu Lajosa Kossutha ispred zgrade parlamenta, a na njoj je prigodni govor održala predsjednica Novák.