Istina je prava novost.

Nacionalni susret djelatnika u pastoralu s Romima

Susret organiziran kako bi se sagledao položaj i situacija Roma u hrvatskom i europskom društvu, definiralo stanje na području pastoralnog djelovanja među Romima u Crkvi u Hrvatskoj te razmijenila iskustva iz župnoga pastorala

Đakovo, (IKA/TU) – U organizaciji Odbora HBK za pastoral Roma 14. listopada na KBF-u u Đakovu održava se Nacionalni susret djelatnika u pastoralu Roma. Susret je organiziran kako bi se sagledao položaj i situacija Roma u hrvatskom i širem europskom društvu, zatim kako bi se definiralo stanje na području pastoralnog djelovanja među Romima u Crkvi u Hrvatskoj, te razmijenila iskustva iz župnoga pastorala.
Skup je pozdravio predsjednik HBK đakovačko-osječki nadbiskup Marin Srakić istaknuvši kako ljudi mogu biti različitih nazora i kultura no svejedno trebaju biti uključeni u Crkvu i u društvu.
Biskup Hranić je istaknuo da je pastoralni rad među Romima pravi misijski rad te da su i neromi odgovorni za situaciju Roma stoga treba zauzeti empatijski pristup i promatrati stvarnost iz njihove perspektive..
Gordan Đurđević, volonter u Romskoj udruzi “Izvorni Romi Hrvatske”, istaknuo je kako je udruga zajedno s HBK izdala prvi dvojezični, romsko/hrvatski katekizam, a temeljni cilj je da se do 2015. formira kadar romskih djelatnika za obrazovanje Roma.
Uslijedila su predavanja prof. dr. sc. Nevena Hrvatinića i prof. dr. sc. Koraljke Posavac “Romi u Hrvatskoj i društvena skrb za Rome”, zatim s. Karoline Mijak “Stanje i izazovi pastoralno rada s Romima u Hrvatskoj”, izvješća biskupijskih i nadbiskupijskih povjerenika o pastoralnom radu s Romima te izlaganje ravnatelja škole u Orehovici prof. Branka Sušeca i Dragana Ignaca romskog pomagača pod naslovom “Iskustva s “romskim pomagačima” u školi na području varaždinske biskupije.” Susret će biti zaključen plenarnom raspravom.
Pastoralno djelovanje s Romima staro je gotovo 25 godina i kroz te godine rad je bio tih i nezamjetljiv, no kako je posljednjih godina u našoj domovini osjetljivost po pitanju nacionalnih manjina porasla, tako je poraslo i zanimanje za crkveno djelovanje s Romima. U Hrvatskoj po službenim podacima ima 6.948 Roma dok statistike Romskih udruga i Centra za socijalnu skrb smatraju da na našem području živi oko 35 tisuća Roma.