Budi dio naše mreže
Izbornik

Nacionalni ured HBK za katoličke škole na generalnoj skupštini CEEC-a

Madrid (IKA)

U petak 20. studenoga putem video konferencije održana je 95. generalna skupština Europskoga odbora za katoličke škole (CEEC) na kojoj je među četrdesetak sudionika iz cijele Europe sudjelovao i Danijel Holeš, tajnik Nacionalnog ureda HBK za katoličke škole.

Cjelodnevna skupština bila je podijeljena na nekoliko tematskih poglavlja.

Uvodnu molitvu predvodio je generalni tajnik CEEC-a Guy Selderslagh, a potom je pozdravio sve prisutne, izražavajući žaljenje što se generalna skupština morala organizirati putem video konferencije, ali zbog trenutačne epidemiološke situacije nije bilo druge mogućnosti.

U prvom tematskom poglavlju predstavljena je povijest i trenutačna situacija katoličkih škola i sveučilišta u Španjolskoj. Naglašeno je kako se trenutačno katoličke škole i sveučilišta nalaze u financijskim problemima jer im je vlada smanjila novčana davanja za plaće što direktno utječe na slobodu roditelja u izboru škole. U tom smislu istaknuta je statistička zanimljivost, a to je da na državnim sveučilištima studij redovno ne završava oko 17% studenata, što je za Španjolsku veliki problem, dok je na katoličkim sveučilištima taj postotak puno manji. Unatoč tom i svim drugim pozitivnim primjerima, vlada još uvijek ustraje na jednostranoj odluci o smanjenju financijskih davanja katoličkim školama i sveučilištima. U raspravu su se uključili mnogi sudionici izražavajući žaljenje i podršku u vezi trenutačne situacije u Španjolskoj, ali i predstavljajući svoja pozitivna iskustva u suradnji s nacionalnim i regionalnim vlastima.

Nakon toga je predstavljena i teška situacija u Libanonu nakon velike eksplozije u Bejrutu koja je razorila pola grada, te oštetila i dosta katoličkih škola. U Libanonu skoro 70% učenika ide u privatne škole, od čega su 80% katoličke. Zbog teške financijske situacije školama je otežan rad, te učitelji trenutačno primaju samo trećinu plaće. Također, zbog velikih problema uzrokovanih koronavirusom, učenici dosta vremena provedu kod kuće, a on-line nastavu je najčešće nemoguće organizirati.

Drugo tematsko poglavlje bilo je o stručnom osposobljavanju ravnatelja i učitelja za rad u katoličkim školama. Posebno su predstavljenja iskustva iz Belgije (Flandrija) i Francuske. Zaključeno je da je potrebno konstantno stručno usavršavanje djelatnika zbog specifičnih uvjeta rada u katoličkim školama, a koje se prvenstveno tiču cjelokupnog odgoja učenika u svjetlu Evanđelja i same naravi katoličkih škola.

Nakon kratke stanke i financijskog izvješća uslijedilo je treće tematsko poglavlje o situaciji s koronavirusom i njegovim utjecajem na održavanje redovne nastave. Sudionici su iznijeli svoja iskustva, te ustvrdili da je najveći problem što se situacija mijenja svakog dana, tako da nitko ne zna hoće li se nastava održati u školi ili on-line. Ova situacija je donijela i pozitivnih primjera, a to je pronalaženje novih i kreativnih načina održavanja nastave. Na kraju generalne skupštine predstavljen je kalendar rada za 2021. godinu, izvijestio je 23. studenoga Nacionalni ured HBK za katoličke škole.